Inteligentny robot koszący Honda Miimo

2021-04-29
Inteligentny robot koszący Honda Miimo

Jeszcze parę lat temu, czyli całkiem niedawno, trudno było sobie wyobrazić koszenie trawników bez udziału człowieka. Obecnie jest to nie tylko możliwe, ale robot koszący zyskuje na popularności.

Bez wątpienia jest to wygodna metoda: robot sam kosi tam gdzie chcemy i o godzinie, którą wybieramy. Dzięki temu odzyskujemy całkiem sporo czasu w każdym tygodniu, bo kosić trzeba systematycznie – w sezonie przynajmniej raz na tydzień. Chyba że mamy osobistego ogrodnika, który pielęgnuje nasz trawnik, ale i on mógłby zlecić koszenie maszynie i zająć się innymi ważnymi rzeczami w ogrodzie.

Honda Miimo

Inteligentny robot koszący uzyskał uznanie profesjonalistów i w tym roku został wyróżniony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Gardenia za innowacyjność. I warto wiedzieć, że pracował nad nim zespół inżynierów, który stworzył humanoidalnego robota ASIMO. Dostępny jest w kilku modelach i kosi trawniki o powierzchniach do 2 200 m2 i 3 000 m2. Jest ekologiczny – nie wydziela spalin, ponieważ jego siłą napędową jest trwały akumulator litowo-jonowy, który zapewnia wysoką wydajność w kolejnych cyklach ładowań i niezawodność przez kilka sezonów. Ma 3 silniki bezszczotkowe – niewymagające konserwacji – o mocy 25W do napędu kół i jeden o mocy 56W do napędu ostrzy. Trzeba też przyznać, że Honda Miimo jest praktycznie bezgłośny, a dzięki nowoczesnemu designowi może stać się dodatkową ozdobą ogrodu. Dodatkowo, kod PIN zabezpiecza go przed wszelką formą nieuprawnionego użytkowania.

Na czym zatem polega tajemnica jego samodzielności?

Honda Miimo to przede wszystkim mikrokomputer, zegar i systemy czujników. Nierozłącznym warunkiem do poruszania się jest przewód graniczny – zainstalowany wokół terenu przeznaczonego do koszenia i podłączony do stacji dokującej. Przewód emituje sygnały, które są odbierane przez czujniki nawigacyjne umieszczone w przedniej i tylnej części robota, stąd Honda Miimo wie gdzie ma skręcić, zawrócić czy wycofać się. Stacja dokująca również wysyła sygnały, dzięki którym Honda Miimo wie dokąd ma się udać, by naładować baterie.

Zaawansowany system czujników steruje także innymi „zachowaniami” robota koszącego:

  • Jeśli Honda Miimo wykryje na swojej drodze jakąkolwiek przeszkodę – zatrzymuje się i zmienia kierunek. Jest to możliwe dzięki ruchomej w zakresie 360° obudowie i sensorom, które wyczuwają obecność człowieka, zwierzęcia, drzewa, przedmiotu,
  • Pokonuje pochyłości terenu – czujnik kierunku zapewnia utrzymanie linii prostej w poprzek stoku, co jest wręcz unikalną cechą Honda Miimo. Jeśli kąt nachylania przekroczy 25° robot bezpiecznie zmienia kierunek, a w przypadku ponad 55° - silniki zatrzymują się.

To także „magiczne” sensory powodują natychmiastowe zatrzymanie ostrzy w przypadku przewrócenia się robota lub jego podniesienia w trakcie pracy. Dzięki temu oraz dzięki innowacyjnym nożom – produkowanym z ciągliwej stali sprężynowej, które nie pękają przy najechaniu na twardą przeszkodę, Honda Miimo jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia i dla siebie samego.

Na czym polega praktyczny wybór modelu Honda Miimo?

Powierzchnia koszenia jest jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego modelu Honda Miimo. Przypisana do konkretnego robota koszącego wielkość trawnika jest WARTOŚCIĄ OPTYMALNĄ na jakiej zdaniem producenta urządzenie spełnia 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia. Każdy z modeli Honda Miimo z powodzeniem jest stosowany na mniejszych powierzchniach. Dlatego kryterium wielkości powierzchni koszenia nie powinno być jedynym kryterium wyboru.

Obecnie dostępne wersje Honda Miimo przeznaczone są do pielęgnacji trawników o optymalnej powierzchni 400 – 4 000 m2, czyli:

Honda Miimo 310  -  400 - 1 500 m2
Honda Miimo 520 - 800 - 3 000 m2
Honda Miimo 3000 - 1 000 - 4 000 m2

Praktyczny wybór modelu Honda Miimo powinien przede wszystkim uwzględniać styl życia właściciela ogrodu i jego potrzeby, ponieważ proponowane modele Honda Miimo różnią się funkcjonalnością i stopniem zaawansowania technicznego.

Czy Honda Miimo może kosić trawnik o powierzchni 200 m2?

Tak. Więcej, każdy model Honda Miimo skosi ten trawnik szybciej niż kosiarka automatyczna dedykowana do optymalnej powierzchni 200 m2. Decyduje o tym szerokość koszenia oraz akumulator. Urządzenia o większej szerokości koszenia koszą większą powierzchnię za jednym przejazdem, zatem szybciej skoszą wyznaczony obszar. Na przykład: szerokość koszenia Honda Miimo 310 i 520 wynosi 22 cm, a Honda Miimo 3000 – 25 cm.

Modele służące do koszenia większej optymalnej powierzchni są wyposażone w lepsze, mocniejsze akumulatory.

Jaką rolę w robocie koszącym odgrywa akumulator?

Akumulator jest siłą napędową urządzenia. Decyduje o wydajności robota. Większy akumulator:

  • ma większą pojemność, dzięki czemu robot może dłużej kosić pomiędzy ładowaniami
  • wymaga mniej cykli ładowań co wpływa na długość pracy robota na trawniku, a przede wszystkim wydłuża żywotność urządzenia
  • zapewnia robotowi większą prędkość poruszania się po trawniku, np. Honda Miimo 3000 pokonuje maksymalnie do 30 m/sek

Honda Miimo wyposażony jest trwały akumulator litowo-jonowy najwyższej klasy, który zapewnia niezawodność i wysoką wydajność w kolejnych cyklach ładowań i wydłużając żywotność urządzenia, ogranicza koszty serwisowania.

Jaka jest wydajność noży Honda Miimo?

Honda Miimo 310, 520 i 3000 są wyposażone w nową tarczę tnącą z 3 nożami, której żywotność eksploatacji jest wydłużona dwukrotnie. Ma również zwiększoną prędkość obrotową ( Honda Miimo 310 i 520 – 2200 obr/min, Honda Miimo 3000 – w trybie normalnym 2290 obr/min i 1950 obr/min w trybie cichym), która zapewnia lepszą wydajność koszenia: w godzinę, Honda Miimo 310 kosi 83 m2, Honda Miimo 520 – 125 m2, a Honda Miimo 3000 - 170 m2. Tarcza tnąca działa na zasadzie uchylnych noży co zapewnia precyzyjne wykoszenie obrzeży trawnika.

Warto także zwrócić uwagę na jakość noży Honda Miimo - wykonane z ciągliwej stali sprężynowej, są elastyczne i wyginają się, a nie pękają w przypadku natrafienia na przeszkodę, i nie pozostawiają pokruszonych ostrych kawałków na trawniku. Natomiast innowacyjny sposób mocowania tarczy tnącej ułatwia bieżącą konserwację noży, ponieważ źdźbła pokosu nie zanieczyszczają miejsca instalacji noży.

Czym różni się Honda Miimo 3000 od modeli 310 i 520?

Honda Miimo 3000 jest najnowszym modelem robota koszącego Honda, którego funkcjonalność jest dostosowana do coraz większych oczekiwań nowoczesnego użytkownika.

  • Szybsze koszenie - ma większą szerokość koszenia (25 cm) i tarczę tnącą o większej prędkości obrotowej co zapewnia szybsze koszenie,
  • Mocniejszy akumulator – Honda Miimo 3000 jest wyposażony w pojemniejszą baterię litowo-jonową zwiększającą wydajność koszenia: 22,2V / 5400 mAh versus 22,2 V / 1800 mAh w Honda Miimo 310 i 22,2 V / 3600 mAh w Honda Miimo 520,
  • Elastyczność instalacji bazy dokującej – jest to istotne udogodnienie praktyczne. W modelach Honda Miimo 310 i 520 stacja dokująca powinna być ustawiona w linii przewodu granicznego lub w narożniku, natomiast w przypadku Honda Miimo 3000 – stacja dokująca umieszczona w dowolnie wybranym miejscu ogrodu i w każdej pozycji względem przewodu granicznego. To rozwiązanie znacznie ułatwia zaplanowanie instalacji w ogrodzie, która będzie praktyczna, bezpieczna i wygodna dla wszystkich użytkowników ogrodu,
  • Większa efektywność – nowym rozwiązaniem zastosowanym w Honda Miimo 3000 jest tzw. łagodny zwrot przed linią przewodu granicznego, które zwiększa skuteczne koszenie całej powierzchni trawnika,
  • Obsługa SMART – nowoczesność Honda Miimo 3000 polega też na zastosowaniu najnowszych trendów i technologii: ten model jest sterowany za pomocą smartfona poprzez Bluetooth. Obsługa SMART zapewnia wygodne zarządzanie pracą robota bez konieczności ruszania się z ogrodowego zakątka relaksu.

Inteligentny robot koszący Honda Miimo

Inteligentny robot koszący działa samodzielnie dzięki zaawansowanemu technicznie systemowi przesyłu sygnałów pomiędzy minikomputerem i czujnikom zainstalowanym w Honda Miimo a przewodem granicznym.

Przewód graniczny, znajdujący się standardowo w pakiecie wraz z robotem koszącym, powinien określać teren przeznaczony do koszenia czyli obszar, w ramach którego Honda Miimo może swobodnie się poruszać – robot zatrzyma się po przekroczeniu tej granicy.

Przewód, optymalnie napięty na całej długości, powinien otaczać trawnik, każdy element architektury zieleni jak drzewo czy rabata kwiatowa, dom, altana, itp. Przewód oczywiście można przenieść, jeśli chcemy zmienić kształt trawnika, zmienić podział na strefy. Jedna baza dokująca – tam gdzie Honda Miimo odpoczywa i zbiera siły – obsługuje aż 5 stref koszenia. Ale co to wszystko oznacza? Poniższe obrazki pokazują kilka przykładów ogrodów z ułożonym przewodem granicznym.

Przed i podczas układania przewodu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które ułatwiają pielęgnację trawnika, pracę robota i określenie stref koszenia:

1. Cienki kabel w kolorze zielonym może być zainstalowany na trawie i przymocowany specjalnymi palikami lub ułożony pod warstwą ziemi na głębokości do 10 cm, maksymalnie do 20 cm. Ważne, by był dobrze napięty na całej długości.

2. Wokół drzew i krzewów należy ułożyć przewód w odpowiedniej odległości, uwzględniając np. korzenie powierzchniowe.

3. Odległość od krawędzi obszaru pracy Honda Miimo może być różna na poszczególnych odcinkach:

  • 10-20 cm – to bezpieczna odległość w przypadku krawędzi trawnika bez podwyższonych obiektów, np. ścieżek, ale jest zbyt mała w przypadku elewacji domów czy ogrodzeń,
  • 30-40 cm – taka odległość jest bezpieczna w przypadku miękkich krawędzi trawnika, np. krzewów i żywopłotów,
  • 50 cm – jest to odpowiednia odległość ułożenia przewodu wzdłuż/wokół krawędzi twardych jak elewacje budynku, ogrodzenia.

4. W przypadku podobnego ułożenia przewodu, można utrzymać odległość 0-1 cm, ale bez nakładania kabli na siebie. Przy tej opcji, Honda Miimo zatrzyma się i zawróci i zmieni kierunek.

5. Honda Miimo funkcjonuje na pochyłości terenu poniżej 10° (17%) i posiada unikalną cechę zachowania linii prostej jazdy i koszenia w poprzek stoku. Warto jednak pamiętać, by nie instalować przewodu na pochyłości terenu przekraczającej 10° (17%).

Ustawianie stacji dokującej

Stacja dokująca to bardzo istotny element systemu funkcjonowania robota koszącego. To dom - baza,  w której Honda Miimo ładuje baterie i z której wyrusza do pracy. Dlatego powinna być tak ustawiona, by umożliwiać robotowi łatwy dostęp do największej powierzchni trawnika. Baza powinna być ustawiona na przewodzie, zaś kabel musi być ułożony w linii prostej, o długości 250 cm po obydwu stronach bazy. Od strony frontowej bazy należy zachować odpowiednią wolną przestrzeń, by robot mógł swobodnie w niej dokować i wyruszać do koszenia.

Na zakończenie instalacji przewodu warto pamiętać o ustawieniu ścieżki powrotu robota do bazy tak, by była ona najkrótsza i optymalnie dostosowana do typu ogrodu.

Więcej szczegółowych wskazówek dotyczących instalacji przewodu granicznego i stacji dokującej znajdziecie w interaktywnym samouczku Ja zawsze w takich przypadkach wolę sprawdzić, by wyobrazić sobie plan ułożenia kabla i podziału trawnika na strefy. Instalację, fizycznie, wykona autoryzowany diler, u którego kupuje się Honda Miimo – jest to standardowa usługa wliczona w cenę robota.

Programowanie Honda Miimo

„Programowanie” brzmi poważnie, ale jest to po prostu zaplanowanie pracy – konfiguracja stref koszenia, wskazanie dnia i godziny pracy. Do tego celu służy bardzo przejrzysty panel operacyjny – część minikomputera sterującego Honda Miimo. Tak naprawdę planowanie pracy Honda Miimo nie różni się od wpisywania planu zajęć w kalendarzu telefonu komórkowego.

Strefy – w przypadku ogrodu o nieregularnych kształtach, o zróżnicowanej aranżacji roślinnej i z elementami małej architektury warto rozważyć podział trawnika na kilka stref.

Dzięki temu trawa będzie koszona systematycznie w każdej z nich, a trawa będzie pielęgnowana jednolicie.

W „Menu” można wybrać opcję konfiguracji szybkiej – umożliwiającej określenie 2 stref lub opcję konfiguracji użytkownika, w której możemy podzielić ogród aż na 5 stref koszenia.

Harmonogram 

Honda Miimo wykona zlecenie koszenia według planu. Wystarczy, na panelu operacyjnym, ustawić dzień, godzinę od/do i do terminu przypisać strefę. Należy zatem:

  • wybrać zegar na panelu i zaznaczyć dzień koszenia,
  • ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • komunikat „Aktywowano” potwierdzi ustawienie.

Dzięki harmonogramowi można wygodnie zaplanować  koszenia poszczególnych stref i dostosować je do stopnia nasłonecznia danej części trawnika o konkretnej porze dnia tak, by na przykład nie kosić trawy podczas silnego promieniowania słońca. Jednym słowem, dzięki inteligencji Honda Miimo i my odzyskujemy czas, kiedyś przeznaczony na koszenie, i trawa będzie zadowolona z doskonałej opieki.

Określanie stref i harmonogramu można przećwiczyć w interaktywnym samouczku Honda Miimo – to bardzo wygodna forma nauczenia się szybkiej obsługi robota.

I o nic więcej nie musimy się martwić. Honda Miimo, po zakończeniu pracy lub gdy poczuje, że baterie są na wyczerpaniu, sam wróci do bazy, by następnie na nowo rozpocząć koszenie...

Polecane

HONDA Robot koszący Miimo 310 Okazja

HONDA Robot koszący Miimo 310

7 999,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7 183,00 zł/1szt.+11% Cena regularna: 8 490,00 zł brutto/1szt.-6%
HONDA Robot koszący Miimo 520 Okazja

HONDA Robot koszący Miimo 520

9 189,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9 189,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 10 990,00 zł brutto/1szt.-16%
HONDA Robot koszący MIIMO 3000 Okazja

HONDA Robot koszący MIIMO 3000

9 999,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9 999,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 13 990,00 zł brutto/1szt.-29%
pixel