Jak i czym przycinać żywopłot?
Jak i czym przycinać żywopłot?
Trudno wyobrazić sobie przestrzeń przed domem bez żywopłotu. Gęste krzewy liściaste lub iglaste posadzone w ciasnych szpalerach mają wiele funkcji. Przede wszystkim zabezpieczają wejście na teren posesji, chronią przed wiatrem i hałasem. Stanowią też element dekoracyjny terenu przed domem i dzielą przestrzeń ogrodu na strefy. Niestety walory dekoracyjne mają tylko zadbane i dokładnie przystrzyżone żywopłoty, a takim należy poświęcić sporo czasu i uwagi.
Dlaczego trzeba ciąć żywopłot?
Głównym kryterium wyboru roślin do żywopłotu jest ich szybki wzrost. Młode pędy rosną od kilku do kilkudziesięciu centymetrów rocznie, w zależności od rodzaju pnączy. Przycinanie krzewu w początkowej fazie wzrostu rośliny pozwala się jej lepiej krzewić. Kiedy odcinasz pojedynczy pęd, poniżej cięcia roślina wypuszcza kilka nowych. Wpływa to na jej zagęszczenie, a już po kilku latach pozwoli Ci cieszyć się doskonałą roślinną zasłoną.
Drugi powód sezonowego cięcia krzewów to estetyka żywopłotu. Zadbane i równo przycięte rośliny wyglądają znacznie ciekawiej niż losowo rozkrzaczone żywopłoty. Świadczą o gospodarzu i dają sygnał, że dom nie jest opuszczony. Często na terenie ogródków działkowych czy osiedli domków jednorodzinnych obowiązują przepisy określające dopuszczalną wysokość żywopłotu. W związku z tym przycinanie stale rozwijającego się krzewu to konieczność. Niektóre rośliny dają się formować w ciekawe kształty lub figury, dzięki czemu staną się żywą dekoracją Twojego ogrodu.
Jak często przycinać żywopłot?
W pracach związanych z cięciem żywopłotu szczególnie ważna jest regularność. Rośliny powinieneś przycinać dwa razy w roku. Letniemu cięciu poddawane są młode pędy, które jeszcze nie zdrewniały. Z tymi pracami musisz zdążyć do końca sierpnia, żeby pierwsze jesienne przymrozki nie zniszczyły krzewów. Z kolei wiosną przeprowadzisz poważniejsza cięcia, które będą miały na celu uformowanie szpaleru roślin.
Żywopłoty formowane i nieformowane - jak je ciąć?
Wcześniej wspominaliśmy, że niektóre rośliny nadają się do formowania w wymyślne kształty. Takie rośliny nazywane są żywopłotami formowanymi. Mogą mieć geometryczne formy, kształt kuli lub inne wymyślne układy. Utrzymanie ich świetnego wyglądu jest pracochłonne, a drobne cięcia trwają nieprzerwanie od początku wiosny do końca lata. W ich przypadku nie możesz pominąć żadnego cięcia, ponieważ roślina mocno rozrośnie się i straci ukształtowaną formę.
Wszystkie inne żywopłoty określane są jako nieformowane. Nie oznacza to jednak, że nie musisz ich pielęgnować, jednak jeśli zapomnisz o jednym z cięć, nic wielkiego się nie stanie. Takie żywopłoty formuje się w równe szpalery o przekroju prostokątnym lub trapezowym ze ściętymi pod skosem wierzchołkami. Prace pielęgnacyjne zacznij od cięcia pionowych ścian i wyznaczenia równej powierzchni. Następnie możesz przejść do wyrównywania wierzchołka żywopłotu i ewentualnych cięć jego krawędzi.
Sięgnij po odpowiednie narzędzia
Sporo osób do pielęgnacji żywopłotu stosuje narzędzia ręczne. Obecnie na rynku znajduje się różnorodny i niedrogi sprzęt mechaniczny, dlatego warto z niego skorzystać. Z pomocą elektronarzędzi lub maszyn spalinowych szybciej wykonasz zamierzone prace. Co więcej, zazwyczaj narzędzia mechaniczne mają doskonale zaostrzone powierzchnie tnące. Dzięki temu z łatwością przecinają nawet lekko zdrewniałe części roślin. Nie łamią ich i zostawiają gładkie powierzchnie cięcia, które dają szansę na dalszy rozrost rośliny.
Do wstępnego formowania żywopłotu przydadzą się długie nożyce. Do cięcia delikatnych i miękkich części roślin wykorzystaj STIHL Nożyce elektryczne HSE 52. Zasilane prądem sieciowym urządzenie jest lekkie i bardzo ciche. Trzykilogramowa konstrukcja wyposażona została w półmetrowe ostrze tnące, które dokładnie wyrównają powierzchnię roślin.
Jeśli zapomniałeś o regularnym cięciu i żywopłot ma już zdrewniałe gałęzie, sięgnij po mocniejszy sprzęt. Tu z pomocą przyjdą HONDA Nożyce długie HHH 25D-75E. Spalinowy silnik o mocy 1 KM uruchamia nożyce o długości 75 centymetrów. Narzędzie umożliwi Ci cięcie nawet grubych i gęstych gałęzi, a zbiornik paliwa wystarcza na godzinną pracę.
Konstrukcja nożyc spalinowych waży około sześciu kilogramów. Przy wysokich żywopłotach może to powodować problemy z cięciem wysoko położonych odrostów. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się STIHL Nożyce akumulatorowe HLA 65 na wysięgniku. Urządzenie umożliwia precyzyjne cięcie nawet na wysokości kilku metrów. Z jego pomocą dotrzesz również do miejsc znajdujących się za murem lub ogrodzeniem. Dodatkowo wyregulujesz górną część szpaleru roślin, a doskonale wyważona konstrukcja nie sprawi Ci kłopotu podczas pracy.
Jeśli po zakończeniu prac wyżej wymienionymi narzędziami nadal nie będziesz zadowolony z efektu, z pomocą przyjdą STIHL Nożyce do krzewów HSA 26. To lekkie akumulatorowe urządzenie ułatwi Ci wprowadzenie poprawek. Obsługiwane jest jedną ręką, a ergonomiczny kształt uchwytu daje komfort pracy. Sporą zaletą jest również łatwa obsługa i możliwość szybkiej wymiany ostrza.