Jak wybrać glebogryzarkę pod uprawę roślin?
Glebogryzarki należą do urządzeń ogrodniczych niezastąpionych w czasie uprawy ziemi. Wykorzystywane są do spulchniania podłoża, a także przygotowywania gruntu pod trawnik czy uprawę. Przy hodowli roślin urządzenia są potrzebne przynajmniej dwa razy w roku, dlatego powinny być dobrze dobrane.
Do czego służy glebogryzarka?
Uprawa roślin jadalnych i dekoracyjnych to zajęcie przynoszące wiele satysfakcji. Podczas obcowania z zielenią i widząc owoce swojej pracy, poprawia się samopoczucie. Jak przy każdym hobby, są etapy bardziej i mniej lubiane. W tym wypadku większość ogrodników wskazuje na przekopywanie grządek i rabat, jako najbardziej uciążliwe zajęcia. Możesz je ułatwić, wybierając ogrodowe glebogryzarki.
Maszyny wykorzystywane są do spulchniania i napowietrzania gleby. Jest to konieczne do prawidłowego rozwoju korzeni i pobierania przez nie składników odżywczych. Prace przeprowadzone z użyciem mechanizmu przebiegają znacznie szybciej i okażą się znacznie mniej uciążliwe. Dobrą glebogryzarkę możesz wykorzystać także do wyrównywania podłoża, co przyda się w czasie zakładania trawnika i zmianie zagospodarowania terenu.
Przeznaczenie glebogryzarki - gdzie się przyda?
Wybierając akcesoria ogrodowe, takie jak traktorki, kosiarki spalinowe czy nożyce do żywopłotu z reguły już wiesz, do jakich prac będą wykorzystywane. Podobne określenie zastosowania będzie Ci potrzebne przed zakupem glebogryzarki. Zanim przejrzysz ofertę sklepu Abexil, gdzie znajdują się różnorodne urządzenia, zastanów się, do czego najczęściej będziesz używał sprzętu.
Glebogryzarki można wykorzystywać do przekopywania dużych i małych powierzchni. Najczęściej stosowane są do spulchniania ziemi na grządkach uprawnych. Takie prace wykonywane są dwa razy do roku: przed siewem i po zbiorach późną jesienią. Glebogryzarka będzie w stanie spulchnić ziemię, działając do głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Przy grządkach powinieneś dobrać jej wielkość do szerokości i ilości pól uprawnych.
Przy dużych i szerokich grządkach dobrze będzie wybrać narzędzia wyposażone w kilka ślimaków pracujących na dużej przestrzeni. Odległość pomiędzy zasięgiem pierwszego i ostatniego ślimaka nazywana jest szerokością roboczą. Przy największych grządkach sprawdzą się narzędzia o dużej szerokości roboczej, takie jak STIHL Glebogryzarka MH 585. Maszyna może spulchniać za jednym przejazdem powierzchnię o szerokości 85 centymetrów. Choć jej wydajność może sprawdzić się nawet przy polach uprawnych, glebogryzarki ręczne nie są na nich stosowane.
Nie tylko przy uprawie pomidorów, sałaty czy cukinii przydatne będą glebogryzarki. Urządzenia o odpowiednich wymiarach możesz wykorzystać podczas prac na rabatach kwiatowych. Maszyna najlepiej sprawdzi się przy uprawach jednorocznych lub po wykopaniu cebul z gruntu. W przeciwnym razie obracające się ślimaki mogłyby je uszkodzić.
Do rabat najlepsze będą niewielkie maszyny, takie jak HONDA Glebogryzarka FG 110. Urządzenie jest bardzo sterowane, a niewielka powierzchnia robocza pozwala na pracę nawet pomiędzy krzewami wieloletnimi. Producent znany jest także z wykonywania kosiarek spalinowych i innych narzędzi ogrodniczych. Dzięki temu nie ma obaw o wysoką jakość czy ewentualne naprawy gwarancyjne.
Wybierz glebogryzarkę - parametry techniczne
Szerokość robocza to tylko jeden z parametrów, jakie musisz wziąć pod uwagę podczas zakupu glebogryzarki. Nawet decyzję o wyborze szerokości roboczej musisz podjąć po analizie mocy urządzenia. Ta wartość jest istotna nie tylko przy zakupie glebogryzarki, ale także kosiarki spalinowej, piły czy większości elektronarzędzi warsztatowych.
Od mocy silnika będzie zależało to, jak sprawnie przebiegają prace. Mocniejsze jednostki napędowe będą potrzebne szczególnie przy maszynach o sporej szerokości roboczej, jednak takie z reguły montowane są w standardzie. Dlatego na moc zwróć szczególną uwagę przy średniej wielkości urządzeniach. Przy gruntach luźnych, poradzisz sobie nawet słabszym urządzeniem. Jednak przy podłożach gliniastych, lepsze będą glebogryzarki o dużej mocy roboczej.
Wybór samego mechanizmu napędzającego również będzie podlegał Twojej decyzji. Możesz sięgnąć po jednostki elektryczne zasilane prądem sieciowym doprowadzonym za pomocą przewodu. To rozwiązanie dobre do małych i prostych grządek, ale nie sprawdza się zupełnie, kiedy będziesz potrzebował więcej swobody. Podobnie do kosiarek spalinowych, także glebogryzarki wyposażone w taki napęd są wygodniejsze w użyciu. Możesz pracować nimi w dowolnym miejscu i unikniesz problemów z pętlącym się przewodem. Unikniesz też sytuacji niebezpiecznych wynikających z najechania na niego.
Podczas podejmowania decyzji możesz kierować się dodatkowym wyposażeniem jak bieg wsteczny czy dodatkowe przednie koło. Żeby użytkowanie było wygodne, sprawdź możliwość regulacji wysokości uchwytu. W specyfikacji urządzenia podawane są także ilości noży, ich średnice, czy rodzaj wytopu stali, z których zostały wykonane. To jednak ma znaczenie marginalne.
Glebogryzarka należy do maszyn potrzebnych wokół domu i w ogrodzie, a także na ogródkach działkowych. Jej funkcjonalność sprawi, że prace ogrodnicze mniej będą Ci się kojarzyły z uciążliwym wysiłkiem fizycznym i staną się przyjemnością. Jednak żeby to uzyskać, wybierz dobrej jakości glebogryzarki dostępne w sklepie Abexil.