Mandat za wyjazd nieoczyszczonym pojazdem z budowy? Uniknij tego z odpowiednim sprzętem!

2020-11-13
Mandat za wyjazd nieoczyszczonym pojazdem z budowy? Uniknij tego z odpowiednim sprzętem!

Plac budowy to miejsce, w którym niezwykle trudno o sterylne warunki. Szczególnie w początkowej fazie wznoszenia konstrukcji, kiedy nie ma jeszcze utwardzonych dróg i parkingów, niedogodności mogą być znaczne. Poruszające się po nim pojazdy często przystosowane są do takich warunków. Problem pojawia się, jeśli błoto i resztki cementu zebrane na kołach wywożone są poza budowę. Czy taki proceder jest karalny? 

Kara za zabrudzanie otoczenia

Grube bieżniki koparek, samochodów ciężarowych czy innego sprzętu znakomicie radzą sobie na grząskim terenie. Podczas prac ziemnych czy dowożenia materiałów budowlanych takie ogumienie jest wręcz niezastąpione. Jednak między wypustkami bieżnika, na kołach i całej obudowie takich maszyn może się gromadzić błoto. Po wyjeździe z budowy rozsypuje się po ulicy, znacząc widoczną trasę po drogach powiatowych. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale może też prowadzić do uszkodzenia innych samochodów osobowych.

Kodeks drogowy za wyjazd z budowy zabrudzonym samochodem przewiduje mandat do 200 złotych. Może się to wydawać niewiele, jednak po pierwszym upomnieniu służby z pewnością będą miały na oku wyjazd ze wspomnianej budowy. Dodatkowo Kodeks wykroczeń przewiduje w szczególnych przypadkach nałożenie na kierowcę grzywny w wysokości 1500 złotych, co już może mocno odbić się na budżecie. 

Nieprzyjemności spowodowane zabrudzeniem drogi mogą spotkać także wykonawcę prac budowlanych. Z reguły korzysta on bowiem ze zgody na użytkowanie drogi dla sprzętu ciężkiego. W przypadku skarg zgoda wydawana przez organ administracyjny może być cofnięta, co powoduje spore problemy z dalszym prowadzeniem prac. 

Mandat za brudny samochód - kiedy powinieneś się obawiać?

Samo wywożenie błota na kołach to nie jedyny problem kierowców ciężarówek czy maszyn budowlanych. Kodeks wykroczeń drogowych przewiduje kary również za zabrudzone światła czy szyby. Jeśli warstwa błota pokrywa reflektor, nie spełnia on swojego zadania. Podobnie ubłocona szyba czy lusterka boczne. Dlatego za takie wykroczenia można otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Dodatkowo policjant może sprawdzić stan techniczny samochodu i znaleźć powód do wyznaczenia kolejnych kar.

Myjka ciśnieniowa - prosty sposób na uniknięcie kłopotów

Jak znaleźć rozwiązanie tego problemu? Trudno próbować zmieniać warunki na budowie, ponieważ utwardzanie nawierzchni wykonuje się na ostatnim etapie prac. Rozwiązaniem na wszystkie wspomniane nieprzyjemności może być wydajna myjka ciśnieniowa. Takie urządzenie przeznaczone do samodzielnej obsługi przez każdego kierowcę pozwoli na uniknięcie problemów wykonawcy i samych operatorów.

Tu warto wspomnieć, że w warunkach budowy przypadkowe urządzenia z marketów czy od nieznanych producentów nie mają prawa zdać egzaminu. Potrzebna jest myjka ciśnieniowa o odpowiedniej wydajności i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenie. W asortymencie sklepu Abexil znajdziesz urządzenia, które znakomicie sprawdzają się na budowie.

Wśród propozycji znajduje się między innymi Myjka Ciśnieniowa Kranzle K 2195 TS T z bębnem i Lancą Dirtkiller.  Wykonana jest z wysokiej jakości materiałów odpowiedzialnych za pompowanie i rozprowadzanie płynu. Dodatkowo w warunkach budowy zda egzamin także solidna obudowa. To urządzenie wyposażone jest w lancę zapewniającą płaski strumień wody podłączoną do piętnastometrowego węża. Pozwoli to na obejście wokół maszyny i umycie nawet sporych pojazdów.

Jeszcze większe maszyny budowlane do pierwotnej czystości doprowadzi Myjka wysokociśnieniowa Kranzle quadro 799 TS T. Dysponuje ona nie tylko dłuższym wężem, ale także dwoma osiami kół. Dzięki temu urządzenie z łatwością możesz wywieźć na plac budowy tylko w razie potrzeby. Ciśnienie robocze dochodzące do 180 MPa i pojemnik na wodę o pojemności dziesięciu litrów wystarczy do umycia nawet najbardziej zabłoconego pojazdu.


Cena wymienionych maszyn może wydawać Ci się wysoka, jednak biorąc pod uwagę koszt mandatów i możliwość większych kłopotów, zdaje się przystępna. Poza tym dobra myjka ciśnieniowa przyda się także na końcowych etapach prac wykończeniowych. Z jej pomocą można wymyć nie tylko maszyny i pojazdy, ale także wybrudzone elementy ogrodzenia, elewacje, czy fragmenty utwardzonych dróg wewnętrznych. Solidne urządzenie zakupione raz przyda Ci się już na każdej kolejnej budowie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel