Urządzenia akumulatorowe - już nie trend, a standard!

2021-02-22
 Urządzenia akumulatorowe - już nie trend, a standard!

Urządzenia akumulatorowe jeszcze do niedawna kojarzone były głównie z akcesoriami oświetleniowymi i wkrętarkami. Rozwój technologiczny sprawił, że akumulatory stały się bardziej wydajne, a zasilane nimi urządzenia dłużej utrzymują sprawność roboczą. Obecnie kosiarka akumulatorowa czy pilarka do betonu nie są niczym nadzwyczajnym. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy urządzenia wyposażone w akumulator przestały być modą i stały się standardem w naszych warsztatach czy altanach. 

Nowoczesne i komfortowe zasilanie 

Rozwój i rozpropagowanie urządzeń zasilanych akumulatorem związane jest z rozpowszechnieniem technologii litowo-jonowej. W takich akumulatorach rozprawiono się z problemami, które był bolączką pierwszych urządzeń. Nie ma tu problemu z tak zwanym efektem pamięci, co wymuszało potrzebę całkowitego rozładowania baterii przed naładowaniem. Nowoczesne akumulatory są w stanie gromadzić większy ładunek elektryczny, a także nie rozładowują się same. 

Akumulator to także ogromna wygoda użytkowania. Podczas pracy nie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą kanistra z paliwem czy mieszanką. W przypadku maszyn zasilanych prądem sieciowym stale musisz pamiętać o wożeniu ze sobą przedłużaczy i szukaniu źródeł zasilania. Oczywiście akumulatory w takich maszynach również będziesz musiał ładować, jednak taki punkt możesz ulokować z dala od miejsca pracy. 

Wielu producentów oferuje uniwersalne akumulatory, które pasują do wielu urządzeń. Dodatkowo do sprzedaży trafiają akumulatory dodatkowe, które zastąpią zniszczone jednostki mocy. Daje Ci to możliwość zabrania ze sobą dwóch lub więcej akumulatorów w miejsca, gdzie możesz mieć problem z dostępem do sieci. Dzięki temu będziesz praktycznie całkowicie niezależny od źródeł prądu. 

Dyskretna i wygodna praca

Urządzenia, w których silnik spalinowy i zbiornik z paliwem zastąpiono akumulatorem, charakteryzują się bardzo wygodnym użytkowaniem. Brak przewodów elektrycznych ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Sprawdza się choćby na przykładzie nożyc akumulatorowych, z którymi można wyjść na drzewo bez obaw o zaplątanie przewodu wśród gałęzi. Podczas obsługi maszyny liczy się również jej waga. Przykładowo kosiarka akumulatorowa czy pilarka jest znacznie lżejsza, niż podobna maszyna wyposażona w silnik spalinowy. Pozwala to wykonywać pracę w trudnodostępnych miejscach bez zbędnego wysiłku i wymuszania niewygodnej pozycji. 

Narzędzia akumulatorowe charakteryzują się również cichą pracą. W tej dziedzinie biją na głowę urządzenia spalinowe, choć oba warianty cenione są za możliwość pracy z dala od źródła mocy. Cicha praca silnika pozwala na wykonywanie działań maszyną w pobliżu terenów leśnych. Niska emisja dźwięków wymagana jest również w przestrzeni miejskiej w pobliżu szkół, szpitali czy urzędów. 

Przyzwoite parametry techniczne

Urządzenia wyposażone w silniki akumulatorowe dotychczas uznawane były za słabe i mało wydajne. W tej kwestii także wiele uległo już zmianie. Choć kosiarka akumulatorowa z pewnością będzie odrobinę słabsza od urządzenia spalinowego o podobnych rozmiarach, niekoniecznie musi być to różnica bardzo znacząca. Jeśli porównamy natomiast urządzenia zasilane prądem sieciowym i akumulatorowe, niewiele przemawia na korzyść tych pierwszych. Rozwój technologii akumulatorowej sprawił, że mogą one gromadzić więcej energii i zasilać mocniejsze silniki. Dzięki temu wybierając urządzenia akumulatorowe, nie musisz iść na kompromis, jeśli chodzi o jego moc.

Jak wspomniano na początku, urządzenia akumulatorowe stały się już standardem w naszych domach, warsztatach czy ogrodach. Kosiarka akumulatorowa wyparła tą, zasilaną prądem sieciowym, a do pracy w terenie wygodniej zabrać przecinarki akumulatorowe do betonu, niż spalinowe. Można zauważyć odwrócenie roli, w której urządzenia akumulatorowe były narzędziem dodatkowym. Obecnie to maszyny zasilane w inny sposób stanowią dodatek.

pixel