Cięcie betonu i kostki brukowej — jaki sprzęt wybrać?

2022-03-15
Cięcie betonu i kostki brukowej — jaki sprzęt wybrać?

Kostka to popularny wybór dla właścicieli domów, którzy chcą stworzyć piękną i elegancką przestrzeń zewnętrzną. Elementy te dostępne są w szerokiej gamie tekstur, kolorów, kształtów i rozmiarów. To także szereg korzyści, które obejmują między innymi:

  • wszechstronność — kostkę można łatwo dopasować do swoich potrzeb,
  • trwałość — kostka brukowa wykonana jest z trwałych materiałów, takich jak beton i kruszywo,
  • aspekty ekologiczne — kostka jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla innych nawierzchni.

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową do swojego ogrodu?

Zanim przejdziemy do technicznych kwestii, związanych z możliwością dokładnego przycinania kostki, odpowiemy na pytanie, dlaczego ten element jest tak powszechnie wykorzystywany na terenach zewnętrznych.

Łatwo zauważyć, że to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na ścieżki ogrodowe i tarasy. Ten funkcjonalny element dekoracyjny jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne i atrakcyjny. Jak więc wybrać odpowiednią do swojego ogrodu? Pierwszym krokiem jest rozważenie, jakiego rodzaju kostki brukowej chcesz użyć. Istnieje wiele różnych opcji, ale generalnie dzielą się one na dwie kategorie: kamień naturalny lub beton.

Następną rzeczą do rozważenia jest rozmiar. Standardowe wymiary to od 54 x 84 mm do nawet 120 x 180 mm, pozwalające zastosować kostkę w większości przestrzeni.

Czym ciąć beton?

Do cięcia betonu, w tym m.in. kostki brukowej w budownictwie stosuje się różne, profesjonalne rozwiązania. Zdecydowanie najczęściej używanym narzędziem jest przecinarka do betonu spalinowa. Na rynku znaleźć można także modele napędzane energią elektryczną, które są zwykle używane w miejscach, w których nie ma problemu z dostawą energii elektrycznej. Modele elektryczne są bardzo podobne do dużych szlifierek kątowych.

Większość przecinarek używanych przez profesjonalistów jak przecinarka do betonu Stihl TS 800 spełnia wymogi norm EPA II i EU II. Podczas korzystania z narzędzi tego typu, konieczne jest noszenie okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej. Przecinarka do kostki brukowej idealnie nadaje się nie tylko do pracy z kostką brukową, ale także z płytami chodnikowymi  wykonanymi z betonu.

Jeśli chcesz użyć kostki do wyłożenia krawędzi podjazdu, będziesz potrzebował odpowiedniego przycięcia kostki do odpowiednich wymiarów. Do tego celu stosuje się sprzęt, jakim jest przecinarka do kostki brukowej. Liczne modele dostępne na rynku zapewniają precyzyjne cięcie, bezpieczeństwo i wydajność. Przykładem sprawdzonego narzędzia jest przecinarka do betonu Stihl, która występuje w różnych konfiguracjach, różniących się przede wszystkim mocą. 

Cięcie betonu na mokro czy na sucho?

Cięcie betonu wymaga profesjonalnego sprzętu. Wybór sposobu i metody pracy z wykorzystaniem betonu zależy od pożądanego efektu. Cięcie betonu na mokro jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku prac wymagających dużej precyzji. Z kolei cięcie betonu na sucho sprawdzi się dla lżejszych materiałów. Metodę cięcia najlepiej ustalić jeszcze przed wybraniem tarczy do betonu.

Jaka tarcza do betonu i kostki brukowej?

Za pomocą przecinarki możesz efektywnie ciąć kostkę brukową praktycznie każdego rodzaju. Są niepodważalnie skuteczniejszą alternatywą do prac wykonywanych ręcznie z użyciem młotka i dłuta. Dzięki przecinarce uzyskasz gładkie cięcie z prostą krawędzią i zachowasz spójność cięcia z resztą elementów.

Do cięcia kamienia zaleca się ostrze z końcówką diamentową, która zapewnia stałą głębokość cięcia, podczas gdy zwykłe tarcze ścierne zużywają się bardzo szybko, co może utrudnić pracę i wpłynąć ostatecznie na jej czas i ostateczny efekt. Przed rozpoczęciem zawsze upewnij się, że posiadane ostrze jest odpowiednie do rodzaju kamienia, który będziesz ciąć.

Pamiętaj też o konieczności założenia okularów ochronnych i maski, aby w pełni zadbać o swoje zdrowie. Gdy wszystko jest gotowe, oblicz przestrzeń, którą będziesz potrzebować do położenia kostki brukowej i zaznacz ołówkiem linie cięcia na płycie chodnikowej. Aby uzyskać większą dokładność, pamiętaj o zanurzeniu płyty chodnikowej w wodzie w celu usunięcia kurzu.

Wybierz przecinarkę spalinową od renomowanych producentów

Zamierzasz wykorzystać kostkę brukową z kamienia lub betonu do budowy tarasu, renowacji podjazdu lub chodnika? Nieuniknione, że będziesz musiał przyciąć kostkę brukową, aby cieszyć się estetycznym efektem końcowym. Istnieje kilka efektywnych opcji narzędzi dla majsterkowiczów, w tym proste narzędzia ręczne i podstawowe przecinarki spalinowe odznaczające się dużą wydajnością, które przedstawiliśmy powyżej. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą i wybierz sprzęt, który odpowiadać będzie Twoim potrzebom.

pixel