Czym wyczyścić tapicerkę meblową i samochodową?

2020-11-16
Czym wyczyścić tapicerkę meblową i samochodową?

Tapicerka meblowa i samochodowa to materiały, z których bardzo ciężko wywabić trudne plamy. Charakterystyczna struktura tkanin i ich nieregularna powierzchnia sprawiają, że zabrudzenia mogą wnikać głęboko. Dlatego do usunięcia nie wystarczą nawilżane szmatki, które wykorzystywane są podczas czyszczenia mebli, czy kokpitu w samochodzie. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, w jaki sposób usunąć plamy z tapicerki w samochodzie i mieszkaniu.

Trudne plamy, czyli jakie? 

Pewnie niejednokrotnie miałeś do czynienia z plamami, które uporczywie pozostają na swoim miejscu pomimo czyszczenia, szorowania i stosowania różnych środków. Nawet odkurzacz Karcher pomimo kilkukrotnego powtarzania procesu nie radził sobie z widocznym punktem. Najtrudniejsze do usunięcia wydają się plamy z tłuszczu, soków czy krwi, nie wspominając już o plamach ze smoły na dywanikach samochodowych. Skąd biorą się te uciążliwe plamy?

Najczęściej można powiedzieć o dwóch przyczynach. Pierwszą z nich jest wnikanie czynnika brudzącego w strukturę tkaniny. Produkty płynne i półpłynne są wchłaniane przez większość naturalnych włókien i pozostają w nich. Podczas szorowania usuwasz z reguły tylko wierzchnią warstwę zabrudzenia, a reszta pozostaje wewnątrz materiału. Drugim problemem brak możliwość zadziałania odpowiednim środkiem chemicznym i temperaturą. Może się okazać, że mocny detergent zniszczy także tkaninę. Dlatego kluczem do usuwania uciążliwych plam jest dobór odpowiednich środków aktywnych i technologii czyszczenia. 

Domowe sposoby na usuwanie plam z tapicerki

Któż nie słyszał o domowych sposobach na usuwanie najtrudniejszych zabrudzeń z tkanin. Chyba każdy wie, że plamę z tłuszczu należy natychmiast zetrzeć i wyszorować wodą z dawką proszku do prania. Plamy z czerwonego wina też są niestraszne, jeśli odpowiednio wcześniej zadziałasz wodą gazowaną lub solą kuchenną. Z kolei kwasek cytrynowy w odpowiedniej konsystencji pozwala wywabić plamy z kawy nawet z delikatnych jasnych tkanin. 

Może się wydawać, że odkurzacz Karcher i środki chemiczne nie są potrzebne i naturalna kuchenna chemia poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Tymczasem większość z wymienionych wcześniej sposobów działa tylko na świeże plamy. Te metody zupełnie nieskuteczne przy zaschniętych plamach. Dodatkowo część z nich wymaga namoczenia, co w przypadku tapicerki samochodowej lub mebli jest niemożliwe. 

Profesjonalny odkurzacz Karcher do usuwania uciążliwych plam

Domowe naturalne sposoby są skuteczne podczas usuwania plam powstałych na naturalnych tkaninach i głównie z naturalnych produktów. Nie zawsze radzą sobie z nowoczesnymi tkaninami zabrudzonymi barwnikami czy smarem. Problem pojawia się także w sytuacji, kiedy plama jest już zaschnięta. Wówczas warto dobrać odpowiednie środki wykazujące się skutecznością w walce z plamami i neutralne dla tkaniny. 

Jeśli potrzebujesz działać na większą skalę i chcesz zająć się profesjonalnie usuwaniem uciążliwych plam, przyda Ci się dobry odkurzacz Karcher najlepiej typu Puzzi. Jednym z takich produktów może być Karcher Odkurzacz Piorący Puzzi 8/1. Znakomicie radzi sobie z praniem dywanów, wykładzin czy tapicerki samochodowej. Jest bardzo łatwy w obsłudze, a obrazkowa instrukcja obrazkowa sprawi, że szybko nauczysz się pracy tym sprzętem. Przez użytkowników ceniony jest za skuteczność i pozostawienie powierzchni o niewielkim poziomie wilgotności. 

Jednak sam odkurzacz Karcher nie będzie skuteczny, jeśli nie zastosujesz do niego właściwych akcesoriów. Pracę przy trudno dostępnych miejscach, jak łączenia poduszek na siedzeniach w samochodzie czy kanapie w mieszkaniu, ułatwi Karcher ssawka szczelinowa Puzzi z natryskiem. Jej konstrukcja jest kompatybilna ze wspomnianym urządzeniem, a dodatkowo z łatwością wsuniesz ją w trudno dostępne miejsca. Musisz użyć także odpowiednich środków chemicznych, takich jak CarpetPro RM 760 Środek czyszczący 800 g. Ten preparat przeznaczony jest właśnie do metody spryskiwania i odsysania, w której działa wspomniany odkurzacz Karcher. Charakteryzuje się znakomitą wydajnością i skutecznością. 


Jednak czyszczenie uciążliwych plam to nie tylko myjnie samochodowe czy firmy sprzątające. W mieszkaniu nie zawsze potrzebny jest duży odkurzacz Karcher i lepiej postawić na nieco mniejszy i tańszy wyrób. Sporą skutecznością w usuwaniu uciążliwych plam może się wykazać Karcher RM 769 Środek do wywabiania plam, 500 ml. Ten produkt dostępny jest w opakowaniu z wygodnym aplikatorem, dzięki czemu nałożysz go precyzyjnie na plamę. Sprawdza się przy usuwaniu standardowych plam z tłuszczu czy soku, a także tak popularnych w domu śladów tuszu czy gumę do żucia. Poza czyszczeniem tkanin jest skuteczny przy usuwaniu zabrudzeń z mebli.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel