Do czego można wykorzystać agregat prądotwórczy? Jak go dobrać?

2020-08-04
Do czego można wykorzystać agregat prądotwórczy? Jak go dobrać?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które stanowi samodzielne i niezależne źródło prądu elektrycznego. Wyposażone w silnik spalinowy, może wytwarzać prąd w miejscach oddalonych od sieci. Dzięki temu cieszy się ogromnym zainteresowaniem firm budowlanych, ale także prywatnych użytkowników. Gdzie najczęściej stosuje się agregaty prądotwórcze i czym się kierować podczas wyboru? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Agregat prądotwórczy - nie tylko na budowę

Plac budowy z brakiem sieci elektrycznej to miejsce, w którym szczególnie cenione są wydajne agregaty. To dzięki nim można uruchomić elektronarzędzia czy maszyny budowlane zasilane prądem trójfazowym. rzenośne agregaty prądotwórcze często stosowane są w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej np. leśnych, przy robotach drogowych, na łódkach niewyposażonych we własne źródło zasilania, do food trucka.. W tych pracach sprawdzą się wydajne maszyny przystosowane do długotrwałej pracy w trudnych warunkach.

Także w domach jednorodzinnych czy domkach letniskowych agregat będzie przydatnym sprzętem. Z jego pomocą poradzisz sobie w czasie awarii zasilania czy podczas prac w ogrodzie. Urządzenie może stanowić zasilanie awaryjne obiektu albo samodzielnie generować prąd do sieci obiektu. Należy jednak pamiętać, że do zasilania sprzętów AGD czy RTV potrzebny jest agregat o stabilnych parametrach częstotliwości i napięcia. Przy zakupie agregatu prądotwórczego należy zwrócić również uwagę na stabiliację napięcia, która przyda się w urządzeniach wymagających wysokiej jakości parametrów elektrycznych źródła zasilania.

Rodzaje agregatów prądotwórczych 

Wcześniej wymieniono tylko niektóre możliwości wykorzystania agregatów prądotwórczych. Z uwagi na uniwersalne zastosowanie, same urządzenia dostępne są w wielu wariantach. Agregaty prądotwórcze, z uwagi na konstrukcję, dzieli się na:
  • walizkowe - urządzenia o niewielkiej wadze i wyposażone w uchwyt, który ułatwia przenoszenie ich w wybrane miejsce,
  • przenośne - to największa grupa produktów, których konstrukcja przystosowana jest do transportu. Mogą być wyposażone w pojedynczą oś z dwoma kółkami lub ramę z uchwytami,
  • stacjonarne - agregaty stacjonarne generują największą moc. Zazwyczaj stosuje się je jako zasilanie awaryjne dla części lub całego obiektu.
W ramach tych konstrukcji można dokonać dodatkowego podziału, na urządzenia jednofazowe i trójfazowe w zależności od rodzaju wytwarzanego prądu. Agregaty różnią się także pojemnością silnika, a co za tym idzie generowaną mocą. Agregaty mogą być wyposażone w rozruch ręczny, elektryczny lub posiadać zatomatyzowany system zapłonu załączający się w trakcie braku zasilania w sieci..

Jak dobrać agregat odpowiedni do potrzeb?

Wiele typów i sposobów zastosowania agregatów prądotwórczych sprawia, że można pogubić się podczas ich wyboru. Wśród wielu parametrów technicznych szczególną uwagę należy zwrócić na moc urządzenia. Odpowiednio dobrana, zapewnia wydajną i ekonomiczną pracę urządzenia. Ważna jest także wielkość, a jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia w warunkach domowych także cicha praca silnika.

Nie warto jednak sugerować się jedynie ceną agregatu i zdawać na przypadek. Tego typu urządzenia często pracują przez wiele godzin bez przerwy. W domu uznawane są za awaryjne źródło zasilania, dlatego muszą być solidne i niezawodne. Jedną z firm produkujących wysokiej jakości silniki jest Honda. Biorąc pod uwagę tylko agregaty tego producenta, z łatwością wybierzesz sprzęt odpowiedni do aktualnych potrzeb. 

Jeśli potrzebujesz uniwersalnego urządzenia do ogrodu, prac wokół domu, na wyjazdy czy do food trucka, przydatny będzie HONDA Agregat prądotwórczy EU 22i. Walizkowa konstrukcja urządzenia jest lekka, co pozwala na łatwe przenoszenie jej w wybrane miejsce. Mimo niepozornych wymiarów urządzenie generuje sporą moc przy niskim zużyciu paliwa. Ma dwa gniazda na prąd jednofazowy. Ponadto wyposażone jest w gniazdo prądu stałego przeznaczone do ładowania akumulatorów samochodowych.

Wydajny silnik o mocy maksymalnej 5,5 KM, generujący moc nominalną 2,6 kW - tym charakteryzuje się agregat prądotwórczy HONDA EM 30. To kolejny agregat prądotwórczy Honda, na który możesz zwrócić uwagę podczas zakupu. Przenośna konstrukcja składa się z ramy, wewnątrz której umieszczona została jednostka napędowa. Urządzenie wyposażone zostało w wytrzymałe v-amortyzatory, które chronią silnik przed uszkodzeniem wynikającym z nadmiernych drgań. Agregat ma dwa gniazda prądu jednofazowego, a także powiększony zbiornik paliwa. Dzięki temu przystosowane jest do długotrwałej pracy, co przydatne będzie w przypadku zasilania awaryjnego.

Na placach budowy często używane są elektronarzędzia zasilane prądem trójfazowym. Agregat prądotwórczy HONDA ECT 7000 F/GV sprawdzi się jako element wyposażenia profesjonalnych ekip budowlanych czy serwisowych. Poza jednym gniazdem trójfazowym wyposażony jest w dwa standardowe gniazda jednofazowe. Silnik o mocy maksymalnej 11 KM może generować moc nominalną 6,5 kVA (400V)/ 3,6 kW (230V). Dzięki temu z łatwością zasili nawet najbardziej wymagające maszyny budowlane.

Wymienione maszyny to jedynie przykłady agregatów, które oferuje Honda. Wszystkie produkty charakteryzują się łatwą obsługą i trwałością, co pozwala na wielogodzinną pracę. Ponadto solidne zaplecze w postaci licznych autoryzowanych punktów serwisowych sprawia, że korzystanie z tego sprzętu pozwoli zapomnieć o kłopotach z zasilaniem.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel