Jak czyścić meble ogrodowe? Poradnik

2022-04-12
Jak czyścić meble ogrodowe? Poradnik

Niezależnie od tego czy zdecydowałeś się na komplet nowych mebli ogrodowych, które uświetnią czas spędzony na zewnątrz, czy jesteś posiadaczem wieloletniego wypoczynku, który czas świetności ma już za sobą, poznanie technik i narzędzi służących do czyszczenia mebli będzie wiedzą, która przyda Ci się tego sezonu.

W przeciwieństwie do wygodnych zestawów z salonu drewniane lub metalowe meble ogrodowe muszą stawiać czoła różnym warunkom atmosferycznym. Od ulewnych deszczów, przez minusowe temperatury, aż po nadmierne nasłonecznienie, meble, w które zainwestowałeś, codziennie poddawane są próbom. Chociaż materiały, z których produkowane są meble ogrodowe, odznaczają się zazwyczaj wysoką trwałością i gotowością na każdą pogodę, wszystkie egzemplarze wymagają rutynowego czyszczenia. Używanie niewłaściwych produktów lub technik może jednak uszkodzić stoły, krzesła i kanapy znajdujące się na stałe na zewnątrz. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie przygotować meble na sezon!

Jak czyścić meble ogrodowe drewniane?

Dobrej jakości drewniane meble tarasowe nie są tanie. Dlatego w Twoim interesie powinno być utrzymanie ich w najlepszej kondycji. Podobnie jak każde inne meble przeznaczone do użytku na taras, meble z drewna pozostają na zewnątrz przez kilka miesięcy w roku, z kolei gdy zrobi się zimniej, chowane są w domkach z narzędziami, piwnicach i na strychach, czyli w miejscach o dużej wilgotności.

Najprostszym sposobem jeśli chodzi o czyszczenie mebli przy minimalnym wysiłku, jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej, która w tego rodzaju pracach jest praktycznie bezkonkurencyjna. Profesjonalna myjka ciśnieniowa o odpowiednich parametrach będzie dla ciebie najbardziej dogodnym rozwiązaniem, zwłaszcza mając na uwadze uniwersalność tego narzędzia. Sprzęt czyszczący możesz bowiem wykorzystać do czyszczenia podjazdu, kostki brukowej, bram i innych elementów znajdujących się na zewnątrz.

Do czyszczenia mebli z drewna potrzebujesz modelu, który zapewnia różne ustawienia. Możliwość regulacji mocy, regulowane dysze i różne lance, które umożliwiają czyszczenie przy niskich ustawieniach ciśnienia to podstawa. Nowsze egzemplarze myjek ciśnieniowych mają również czułe spusty, które zapewniają jeszcze większą kontrolę nad mocą strumienia wody, co jest obowiązkowe przy czyszczeniu mebli wykonanych z drewna.

Po wybraniu myjki ciśnieniowej (do tego rodzaju prac polecamy m.in. myjki Kranzle), powinieneś przygotować roztwór czyszczący. Jeśli Twoje drewniane meble są tylko zakurzone i lekko zabrudzone, wystarczy, jak użyjesz mieszanki wody z płynem do mycia naczyń. W przypadku trudniejszego do usunięcia brudu np. plam czy pleśni, możesz użyć wybielacza i wody lub dedykowanego produktu, przeznaczonego do konkretnych zabrudzeń.

Czyszczenie mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych

Czyszczenie mebli plastikowych przy zastosowaniu poniższych wskazówek również może być niezwykle łatwym zadaniem. Używając octu, wybielacza, specjalnego detergentu czy sody oczyszczonej, sprawnie osiągniesz zakładany efekt. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest usunięcie brudu i nieprzyjemnych plam, czy po prostu odświeżenie mebli ogrodowych, możesz ułatwić sobie pracę, korzystając z myjek działających pod ciśnieniem, jak np. Karcher myjka ciśnieniowa HD 5/11P Plus. Jeśli jednak stawiasz na domowe metody, poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, czym czyścić meble wykonane z plastiku:

  • Ocet działa cuda! Kwasowość rozbija gromadzenie się wysuszonej żywności, ptasich odchodów i innych trudnych do usunięcia zabrudzeń,
  • Wykorzystaj wybielacz, aby skutecznie usunąć zaschnięte plamy,
  • Proszek do prania równie dobrze sprawdza się przy usuwaniu starego brudu z plastikowych mebli. Przygotuj mieszankę z wodą i użyj gąbki do mycia naczyń.

Metalowe meble ogrodowe — jak je czyścić?

Metalowe meble ogrodowe są uważane za najtrwalsze i długowieczne. Metal może przetrwać długie lata w świetnej kondycji, jeśli odpowiednio się nim zajmiesz. Jeśli zainwestowałeś w meble aluminiowe, możesz przy pomocy miękkiej ściereczki zmyć zabrudzenia dedykowanym płynem z wodą. Unikaj używania detergentów do mycia naczyń oraz gąbek do mycia naczyń, które mogą zarysować powierzchnię.

W przypadku mebli stalowych możesz już śmiało wykorzystać płyn do mycia naczyń i szczotkę, która umożliwi pozbycie się najtrudniejszych plam. Jeśli zabrudzenia nadal nie schodzą, rozważ jednorazową inwestycję w myjkę ciśnieniową, np. w model Kranzle K 1050 TS z zestawem lancy i wężem o długości 8 m.

Czyszczenie mebli ogrodowych może być przyjemnością!

Mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego artykułu wiesz już, jak czyścić metalowe, plastikowe i drewniane meble tarasowe oraz jak robić to w pełni bezpiecznie. Używanie dedykowanej myjki ciśnieniowej do czyszczenia pomoże Ci zużyć ułamek wody, którą będziesz musiał użyć podczas czyszczenia za pomocą węża ogrodowego, jak również oszczędzi mnóstwo czasu w porównaniu z myciem gąbkami i ściereczkami. Co więcej, w przypadku niektórych rodzajów zabrudzeń myjka ciśnieniowa może być jedynym słusznym rozwiązaniem.

Polecane
pixel