Jak powinna wyglądać odzież dla leśnika?

2021-05-24
Jak powinna wyglądać odzież dla leśnika?

Opieka nad lasami to szereg czynności o różnorodnym charakterze wykonywanych nie tylko przez osoby zatrudnione w Lasach Państwowych. Wybierając się do pracy do lasu, musisz pamiętać o odpowiednim stroju i wyposażeniu. Dzięki niemu pracę wykonasz bezpiecznie i bez uszczerbku na zdrowiu.

Ubiór dla leśnika - podstawowe zasady

Prace leśne nie należą do łatwych i niosą ze sobą sporo niebezpieczeństw. Zagrożenie dla pracownika płynie z różnych miejsc, płaszczyzn czy nawet stosowanych sprzętów. Pod tym względem prace leśne przypominają prace budowlane, gdzie jednak łatwiej przestrzegać i egzekwować zasady bezpieczeństwa. Dobrze dobrana odzież i dodatki pozwolą na uporanie się z pracami bez uszczerbku na zdrowiu leśnika.

Dobierając odzież i akcesoria musisz pamiętać o ich funkcjonalności w tych konkretnych warunkach. Cały strój powinien zakrywać maksymalnie dużą powierzchnię ciała. Nawet w czasie upalnej pogody włóż na siebie koszulę z długim rękawem i robocze spodnie z długimi nogawkami. W ten sposób zabezpieczysz się przed kleszczami, ukąszeniem owadów, poparzeniem przez rośliny i zadrapaniami. Ubiór musi być dopasowany do ciała, dzięki czemu unikniesz ryzyka zahaczenia rękawem lub nogawką o wystające gałęzie.

Strażnicy leśni zatrudnieni w Lasach Państwowych mają obowiązek noszenia munduru w barwach maskujących. Jeśli nie masz takiego obowiązku, możesz zrezygnować z noszenia wojskowej odzieży. Obecnie wiele akcesoriów ma większą trwałość i funkcjonalność niż odzież wojskowa. Wystarczy spojrzeć na producenta pilarek Stihl, który dostarcza ubrania robocze i dodatki przeznaczone do prac leśnych.

Niezbędny sprzęt ochrony osobistej

Prace leśne to między innymi usuwanie wiatrołomów czy chorych drzew. Te prace generują najwięcej zagrożenia, wymagają solidnych narzędzi w postaci pilarek i wymagają odpowiedniej ochrony. Analizując pozostałe akcesoria, skupimy się właśnie na wyborze sprzętu chroniącego w pracach przy wycince drzew. Poniżej przedstawiamy akcesoria niezbędne w takiej pracy.

Okulary ochronne

Podstawowym narzędziem używanym podczas pracy będą pilarki. Choć profesjonalne narzędzia, jak pilarki Stihl, wyposażone są w szereg zabezpieczeń i osłon, nie zatrzymują całkowicie sypiących się trocin. Wyrzucane z dużą siłą drobne kawałki drewna stanowią ogromne zagrożenie dla pracowników. To przed nimi mają chronić między innymi STIHL Okulary STANDARD bezbarwne. Przezroczyste ochronniki oczu z tworzywa sztucznego są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich konstrukcja zabezpiecza przed czołowym uderzeniem odpadów, jak i wpadaniem trocin z boku. W czasie słonecznej pogody możesz wybrać podobne okulary w wersji przyciemnianej.

Ochronniki słuchu

Drugim elementem ochrony bezpośredniej są ochronniki słuchu. Tu masz spory wybór akcesoriów, począwszy od stoperów z poliuretanu poprzez pałąki z zatyczkami. Te produkty są dobre, jeśli nie pracujesz bezpośrednio jako operator pilarki Stihl. Przy pracach z maszynami wyposażonymi w silnik spalinowy bardziej potrzebne będą STIHL Nauszniki przeciwhałasowe CONCEPT 24. Ich konstrukcja pozwala Ci łatwo ubrać je w razie potrzeby i zsunąć po zakończeniu cięcia.

STIHL Nauszniki przeciwhałasowe CONCEPT 24

Rękawice

Kolejnym elementem ochrony osobistej, o którym nie możesz zapomnieć, są rękawice. Przy pilarkach Stihl i wszystkich innych narzędziach stosowanych w lesie potrzebne będą rękawice dające ogromną swobodę ruchów. Maszynę tnącą musisz włączyć i zatrzymać bez konieczności zdejmowania rękawic, dlatego modele spawalnicze czy ślusarskie tutaj się nie przydadzą. Jednocześnie rękawice ochronne muszą zabezpieczać ciało przed odpryskami, porowatą powierzchnią kory czy roślinami kolczastymi. Muszą też gwarantować komfort termiczny dłoni. Wszystkie te właściwości mają między innymi STIHL Rękawice FUNCTION ThermoGrip, projektowane właśnie z myślą o pracach leśnych.

STIHL Rękawice FUNCTION ThermoGrip, rozmiar M

Hełm/ Kask

Oczywiście nie można zapominać o ochronie głowy. Czapka z daszkiem może osłaniać przed promieniami słonecznymi, owadami czy wiórami ciętego drewna. Nie jest jednak skuteczna w kontakcie z upadającą gałęzią. Podczas wycinki niezbędny staje się kask roboczy, taki jak STIHL Hełm ADVANCE X-Climb. Solidna konstrukcja z tworzywa sztucznego ochroni głowę, a jednocześnie nie stanie się uciążliwa podczas noszenia. W tym wariancie ochronnika głowy dodatkowo otrzymujesz przyłbicę i słuchawki.

Dodatkowe akcesoria pomocne w czasie prac leśnych

Wszystkie wymienione wyżej akcesoria to pozycje obowiązkowe regulowane przepisami BHP. Jednak warunki panujące w lesie sprawią, że konieczne stanie się zabranie ze sobą innych dodatków. Dzięki nim zmniejsza się uciążliwość prac, a Ty wrócisz po pracy mniej obolały.

Cięcie konarów czy usuwanie ich może wymagać od Ciebie pracy w pozycji wymuszonej. Opieranie się na kolanie czy praca na klęczkach należą do najbardziej bolesnych i niewygodnych. Nie tylko powodują bolesne odciski, ale mogą też wpływać na ból w stawach. W czasie prac leśnych dobrze jest mieć na wyposażeniu STIHL Ochraniacze kolan. Te ochronniki umieszcza się w kieszeniach kolanowych, w które wyposażona jest większość dobrych spodni roboczych. Wykonane z pianki polietylenowej są trwałe i odporne na działanie wilgoci.

STIHL Ochraniacze kolan

Pozostając jeszcze przy temacie wilgoci, nie można zapomnieć o ubraniach przed nią chroniących. Leśna ściółka i rośliny utrzymują wysoki poziom wilgoci nawet długo po deszczu. Do tego dochodzą mokradła, górskie potoki czy nagły atak burzy. Wodoszczelne spodnie robocze Advanced powinny zatem znaleźć się na wyposażeniu każdego leśnika. Łączą w sobie trwałość włókien z tworzyw sztucznych z wygodą i wodoszczelnością membran. Nie gromadzą też wilgoci pochodzącej z wewnątrz, co zapobiega przemarzaniu ciała. Bezszwowe luźne spodnie mogą być nakładane na spodnie robocze lub używane samodzielnie.

O czym pamiętać w lesie?

Podczas prac leśnych musisz pamiętać o naładowanym telefonie, zgłoszeniu w firmie rejonu prowadzenia prac czy termosie z ciepłym napojem. Jeżeli pracujesz przy wycince czy wykonujesz inne leśne prace, z pewnością dobrze o tym wiesz. Dlatego ze swojej strony przypominamy tylko o potrzebie zabrania ze sobą solidnego sprzętu i zapasu paliwa. Prace prowadzone w trudnych warunkach wiele kilometrów od siedlisk ludzkich szybko weryfikują słabych producentów. Dlatego dobra pilarkach Stihl i akcesoria produkowane z myślą o pracach leśnych będą niezastąpione.

pixel