Jak ułatwić sobie życie? - Roboty koszące w codziennym użytku

2022-10-03
Jak ułatwić sobie życie? - Roboty koszące w codziennym użytku

Współczesne technologie pozwalają tworzyć coraz to nowsze rzeczy, które ułatwiają codzienne czynności. Roboty wykonują za nas coraz więcej prac. Nie tylko sprzątają dom, ale nawet… koszą trawę. Roboty koszące zostały stworzone z myślą o posiadaczach dużych ogrodów, ale i nie tylko.

Koszenie trawników potrafi być uciążliwe, zwłaszcza kiedy ogród jest duży. Trzeba to robić regularnie i dość często, bo trawa szybko rośnie. Nie zawsze jest na to czas. Dziś jednak można uruchomić robota koszącego, a samemu zająć się zupełnie czym innym. Trzeba tylko wiedzieć, jaki rodzaj robota będzie najlepszy do naszego ogródka. Jakiego robota więc wybrać, aby należycie spełniał swoje zadanie?

Jak technologia poprawia jakość życia? - Wybór robota koszącego

Robota koszącego należy dopasować zarówno do specyfiki ogrodu i trawnika, jak i do własnych potrzeb i preferencji. Wybór nie jest łatwy, gdyż każdego roku pojawiają się na rynku coraz nowocześniejsze roboty z innowacyjnymi funkcjami. Na początek jednak warto wiedzieć, co to w ogóle jest robot kosiarka i jak działa.

Robot do koszenia trawy to inaczej kosiarka automatyczna. Pracuje autonomiczne, co nie oznacza jednak, że nie trzeba mieć nad nim kontroli. Zazwyczaj steruje się nim za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie. W aplikacji jest też wiele przydatnych informacji, jak np. stan baterii czy powierzchnia, którą skosi robot, zanim bateria się rozładuje.

Kosiarka robot jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak jej wybór trzeba przemyśleć i wziąć pod uwagę powierzchnię, jaką może skosić na jednym ładowaniu czy inne przydatne funkcje. Jeśli natomiast masz malutki ogródek, warto pomyśleć, czy nie wystarczy Ci jednak manualna kosiarka, bo robot koszący, to jednak kosztowna rzecz.

Czym się kierować przy zakupie robota koszącego?

Dostępne na rynku roboty koszące różnią się przede wszystkim systemem wytyczania terenu koszenia. Najdokładniejsze i najpopularniejsze rozwiązanie, to przewód ograniczający. Taki przewód można umieścić na brzegach trawnika lub w ziemi i połączyć po obu stronach stacją ładującą. Dzięki takiemu oznaczeniu robot nie wyjedzie poza teren i niczego też nie pominie. Dodatkowe czujniki pomogą też oznaczyć trudniej dostępne miejsce czy przeszkody, które robot ma ominąć. Zamiast przewodów i czujników warto wykorzystać GPS, ale nie jest on tak dokładny. Ewentualnie istnieje możliwość użycia czujników obecności trawy, ale są one najmniej dokładne ze wszystkich rozwiązań. Czasem jednak nie ma wyboru, bo nie można zastosować przewodów. Tak będzie np. na nietypowych trawnikach czy działkach bez prądu.

Ogromne znaczenie dla pracy na konkretnym terenie ma układ jezdny robota koszącego. Jeśli ogród jest prosty, okrągły, równy i bez żadnych przeszkód, można zdecydować się na tańszy model. Jednak w przypadku nietypowego kształtu i wielu przeszkód, robot musi mieć dobrze skonstruowany układ jezdny. Inny bieżnik i materiał wykonania kół będzie odpowiedni do terenów podmakających, a inne do terenów z nierównościami i pochyłościami.

Istotnym parametrem jest również moc urządzenia, wynikająca z rodzaju systemu cięcia i noży. Pamiętać trzeba, że kosiarki napotykają na swojej drodze liście, gałązki, szyszki, kamyczki, grudki ziemi czy nawet owoce. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na szerokość i prędkość obrotową noży. Na rynku można spotkać modele z jednym, wieloramiennym nożem lub trzema. Im więcej noży, tym lepsza kosiarka do dużego ogrodu. Należy też pamiętać, że tańsze modele wymagają regularnej kontroli i wymiany ostrzy, które tępią się z czasem, a nawet gubią w trawie. Droższy model może więc okazać się korzystniejszy pod względem eksploatacji, bo wymiana noży rzadziej będzie konieczna.

Poza wyżej wymienionymi parametrami robot musi być koniecznie dopasowany do wielkości trawnika. Na rynku można znaleźć roboty koszące do 500 m2, idealne do mniejszych ogródków, a nawet roboty koszące do 4000 m2 czy roboty koszące do 5000 m2 przeznaczone do bardzo dużych trawników.

Ceny robotów koszących

Robot do koszenia trawy to niewątpliwie duża pomoc, zwłaszcza dla posiadaczy większych ogrodów i trawników. Jednak trzeba liczyć się z ich niemałą ceną. Najtańsze egzemplarze kosztują od 1000 złotych wzwyż. Najdroższe potrafią kosztować od 3 tysięcy złotych w górę. Wpływ na to mają liczne dodatkowe funkcje w postaci GPS-ów, Bluetooth czy wielu czujników, takich, jak czujniki deszczu czy ochrony zwierząt, który wyłącza kosiarkę, gdy ta zbliży się do zwierzęcia lub ono do niej. To dobre rozwiązanie także przy małych dzieciach. Na pewno nie warto wybierać najtańszego modelu bez dokładnego sprawdzenia jego funkcji, bo może się okazać, że nie sprawdzi się na Twoim trawniku. Wybór robotów koszących jest jednak tak duży, że każdy znajdzie na pewno coś dla siebie, choćby miał naprawdę skomplikowany ogród i trawnik.

Polecane
Stiga Robot koszący Stig 300Stiga Robot koszący Stig 300
2 997,00 zł3 715,00 zł
pixel