Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

2022-05-11
Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Utrzymanie kostki brukowej w odpowiednim stanie jest bardzo ważne, szczególnie dla właścicieli gospodarstw domowych, którzy chcą zadbać o swój podjazd czy taras. Kostka jest szczególnie narażona na wiele czynników, takich jak deszcz, niskie temperatury, promienie słoneczne czy zabrudzenia wynikające z użytkowania.

Zastanawiając się nad tym czym zmyć olej z kostki, do głowy może przychodzić kilka rozwiązań. Owszem, można wykorzystać wydajne i stosunkowo niedrogie myjki Kranzle, warto jednak wcześniej wypróbować domowe sposoby. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak usunąć olej z kostki i o czym warto pamiętać, przystępując do tego procesu!

Jak usunąć olej z kostki brukowej domowym sposobem?

Plamy oleju na kostce są niezwykle problematyczne. Profesjonalny sprzęt wykorzystywany do czyszczenia plam, jak np. myjka ciśnieniowa zawsze będzie najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zabrudzeń. Jeśli jednak szukasz taniej alternatywy, rozwiązaniem może być użycie produktu, który zapewne masz w swojej kuchni!

Alternatywą dla głębokiego czyszczenia bez użycia żrących chemikaliów takich jak wybielacz, jest ocet. Ma wszechstronne zastosowania - może być z powodzeniem wykorzystywany do usuwania nieprzyjemnych zapachów, osadu z kamienia (w tym do odkamieniania ekspresów), nadaje się również do czyszczenia podłóg.

​​Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową octem? Połączenie w odpowiednich proporcjach wody i octu to skuteczna kombinacja do usuwania uporczywych zabrudzeń i tłustych plam. Jeśli chcesz wyczyścić plamy oleju na kostce z wykorzystaniem tego domowego produktu, musisz się odpowiednio przygotować. Upewnij się, że posiadasz:

- biały ocet (nie używaj octu balsamicznego ani winnego, które mogą przynieść efekt odwrotny do zakładanego),
- butelka z rozpylaczem,
- płyn do naczyń (alternatywnie — środek do czyszczenia kostki brukowej jako dodatek do mieszanki),
- szczotka z twardym włosiem,
- rękawiczki gumowe.

Jeśli skompletowałeś wszystko, poniżej znajdziesz dokładną instrukcję krok po kroku, jak usunąć olej z kostki:

Krok 1: Przy pomocy szmatki nasączonej wodą, przemyj obszar, który chcesz wyczyścić.

Krok 2: Przygotuj roztwór octu zmieszanego z wodą w proporcjach 50-50. Dla uproszczenia prac możesz wykorzystać spryskiwacz w butelce, jednak nie jest to wymagane. Spryskaj mieszanką punktowo plamy na kostce brukowej i pozostaw przynajmniej na godzinę.

Krok 3: Po godzinie podlej kostkę wężem ogrodowym, a następnie pokryj całą powierzchnię płynem do naczyń i wodą.

Krok 4: Teraz podłoże powinno być przygotowane do właściwego procesu czyszczenia. Przy użyciu szczotki, zacznij czyścić wszelkie zabrudzenia i plamy. Na tym etapie na pewno zauważysz, że ocet sam rozpuścił niektóre plamy.

Krok 5: Jeśli w dalszym ciągu twoja kostka brukowa nie wygląda jak nowa, powtórz powyższe kroki. Jeśli plamy są wyjątkowo trudne do usunięcia, rozważ profesjonalne urządzenia, takie jak myjka Karcher. Szukając najefektywniejszego i najszybszego sposobu jak usunąć olej z kostki, może to być doskonała alternatywa do domowych środków.

Używanie octu to sprawdzony sposób czyszczenia kostki brukowej. Jest nietoksycznym i biodegradowalnym roztworem, tak więc jest to świetny sposób na czyszczenie potrzeby sięgania po chemikalia i drogie produkty.

Usuwanie farby olejnej z kostki brukowej

Jeśli podczas malowania elewacji, bądź mebli, przypadkowo zabrudziłeś kostkę brukową, nie ma problemu! Plamy z farby olejnej na kostce można usunąć alkoholem, bądź wspomnianym wyżej octem. Upewnij się, że po nałożeniu preparatu nie rozprowadzisz farby po całym obszarze. Następnie na obszar można nałożyć rozpuszczalnik. Najlepiej, jeśli od razu po zauważeniu mokrej plamy po farbie rozpoczniesz proces czyszczenia, jednak przy wykorzystaniu powyższych produktów, możesz równie dobrze przejść ten proces, kiedy farba będzie już sucha.

Jak usunąć wosk z kostki brukowej?

Wykorzystywanie świeczek na tarasie to ciekawy sposób na wprowadzenie komfortowej i ciepłej atmosfery, szczególnie w ciepłe, letnie wieczory. Na szczęście rozlany lub całkowicie wyschnięty wosk jest łatwy do usunięcia, a cały proces można przeprowadzić bez uszkodzenia materiału lub pozostawiania plam. Co ważne, większość materiałów potrzebnych do przywrócenia kostki brukowej do pierwotnego stanu znajdziesz w swoim domu! Powyżej wyjaśniliśmy czym zmyć olej z kostki i jak pozbyć się plam po farbie. Czas na wskazówki, jak usunąć wosk!

Krok 1: Rozłóż czysty ręcznik na rozlanym wosku na kostce brukowej. Najlepiej do tego celu użyj ręcznika, który możesz później wyrzucić.

Krok 2: Podłącz żelazko za pomocą przedłużacza, jeśli plama wosku znajduje się w pewnej odległości od najbliższego gniazdka. Ustaw żelazko na maksymalną temperaturę i poczekaj chwilę, aż się nagrzeje.

Krok 3: Przyłóż żelazko na ręcznik bezpośrednio na plamę z wosku i próbuj “zaprasować” plamę. Spowoduje to stopienie utwardzonego wosku, a gdy wosk się rozpłynie, ręcznik go wchłonie.

Podsumowanie: efektywne czyszczenie kostki brukowej możliwe również domowymi sposobami

W celu wyczyszczenia plam po oleju, farbie czy wosku, możesz z jednej strony wykorzystać produkty, które masz w domu, z drugiej, jeśli masz taką możliwość, możesz wybrać sprzęt jak myjki ciśnieniowe. Mamy nadzieję, że wyżej przedstawione sposoby sprawią, że szybko uporasz się z nawet najbardziej uporczywymi plamami!

Polecane
pixel