Jak wybrać odpowiednią kosę spalinową?

2021-09-08
Jak wybrać odpowiednią kosę spalinową?

Pielęgnacja trawników i terenów zielonych staje się łatwa i przyjemna, jeśli dobierzesz odpowiedni sprzęt do tej pracy. Przy nierównomiernym terenie działki największą skutecznością mogą pochwalić się kosy spalinowe. Te urządzenia szybko i skutecznie usuwają trawę, a nawet zdrewniałe części roślin. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia?

Kiedy konieczna będzie kosa spalinowa?

Najważniejszą i najczęściej wykonywaną czynnością związaną z pielęgnacją trawnika jest jego koszenie. Powszechnie do tych prac wykorzystywane są kosiarki, a przy większych powierzchniach koszące traktory ogrodowe. Te urządzenia świetnie sprawdzają się na stosunkowo płaskich i równych podłożach. W trudniejszym terenie niezbędne będą kosy spalinowe.

Dobra kosa Stihl lub pochodząca od innego uznanego producenta sprawdzi się w terenie o nierównej topografii. Wykorzystywana jest na powierzchniach z licznymi wzniesieniami lub dołkami. Znajduje zastosowanie przy koszeniu nieużytków, obszarów leśnych czy łąk. Także trawniki o różnorodnym kształcie i o wielu szczegółach wymagają pielęgnacji z zastosowaniem kosy. Jeśli wokół domu założyłeś rabaty kwiatowe czy liczne krzewy i drzewa owocowe, kosy będą najlepszym urządzeniem do utrzymania estetyki trawnika.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosy spalinowe?

Przeglądając kosy spalinowe, nie warto kierować się jedynie ceną. Choć tańsze urządzenie może okazać się korzystnym zakupem, z biegiem czasu z jego eksploatacją zaczną wiązać się spore wydatki. Ponadto często parametry techniczne takich kos sprawiają, że przycinanie roślin z ich pomocą okaże się mało skuteczne. Dlatego warto rozważyć wybór kosy Stihl lub urządzeń od dobrych producentów. Przy wyborze warto też przyjrzeć się właściwościom urządzeń, które będą najlepiej dobrane do charakterystyki działki.

HONDA Kosa spalinowa UMK 450E XEET

Moc kosy

To podstawowy parametr, na który musisz zwrócić uwagę, nie tylko wybierając kosy spalinowe, ale także wszystkie inne maszyny. Większa moc oznacza szybką pracę i możliwość usuwania nawet grubych zdrewniałych części roślin. Niestety takie maszyny są ciężkie, mniej ekonomiczne i wymagają więcej uwagi przy pielęgnacji choćby ze względu na zbiornik oleju. Silnik dwusuwowy w kosach często ma mniejszą moc, jest nieco głośniejszy i wymaga stosowania mieszanki paliwowej. Wystarczy jednak do regularnego koszenia zadbanych trawników i pali niewiele.

Szerokość robocza

To kolejna istotna wartość, która określa powierzchnię pracy urządzenia. Szerokość podawana jest w centymetrach, a większy parametr oznacza szybszą pracę, jednak mniej precyzyjną. Przy dużych powierzchniach sprawdzi się Honda kosa spalinowa UMK 450 o maksymalnej szerokości roboczej dochodzącej do pół metra. Na drugim biegunie znajduje się HONDA Kosa spalinowa UMS 425E LE, której szerokość robocza wynosić 35 cm.

Odpowiednia waga kosy

Ten parametr wpływa już na komfort wykonywania pracy. Lżejsze urządzenia pozwalają na prowadzenie cięcia bez wielkiego zmęczenia, a poradzą sobie z tym także osoby o mniejszej tężyźnie fizycznej. Takie maszyny mogą nie być wystarczająco wydajne, ponieważ waga kosy Stihl to wypadkowa innych parametrów, w tym wielkości silnika. Warto jednak szukać modeli, w których maszyna o niewielkiej wadze dysponuje dobrymi parametrami. Przykładem takiego urządzenia jest STIHL Kosa spalinowa FS 70 C-E o wadze 5,4 kg i mocy około 1 KM.

STIHL Kosa spalinowa FS 70 C-E

Dodatkowe kryteria wyboru

Wybierając kosy, warto kierować się także indywidualnymi cechami koszonego terenu i własnymi upodobaniami. W zależności od rodzaju podłoża możesz dobierać inne akcesoria tnące. Przy trawnikach wystarczy żyłka, z kolei przy nieużytkach i łąkach porastanych przez zdrewniałe rośliny lepiej sprawdzą się tarcze tnące lub potrójne noże.

Zwróć uwagę, czy wybrane narzędzie ma ergonomiczny kształt uchwytów i system redukujący wibracje. Te dodatki mogą wpłynąć na poprawę komfortu pracy. W przypadku cięższych maszyn warto dodatkowo wyposażyć się w pasy lub szelki. Ciężar zamocowanej do nich kosy nie będzie przenoszony tylko przez ręce, ale całe ciało. Miej też świadomość, że wysokiej jakości kosa Stihl lub innego dobrego producenta jest kosztowna tylko na etapie zakupu. Już podczas eksploatacji docenisz żywotność, funkcjonalność i możliwość uniwersalnego zastosowania takich urządzeń.

pixel