Jak wybrać profesjonalną pilarkę łańcuchową?

2022-12-28
Jak wybrać profesjonalną pilarkę łańcuchową?

Pilarka łańcuchowa to bardzo ważne i przydatne urządzenia dla każdego posiadacza ogrodu czy profesjonalnego ogrodnika zajmującego się ogrodami zawodowo.

Jednak profesjonalna pilarka łańcuchowa ma również inne zastosowania, o których dowiesz się, czytając poniższy tekst, wyjaśniający między innymi, jakie są najważniejsze cechy pilarki łańcuchowej oraz jak wybrać profesjonalną pilarkę łańcuchową.

Czym jest pilarka łańcuchowa i do czego jest wykorzystywana?

Pilarka łańcuchowa jest narzędziem dedykowanym do przecinania różnorodnych rzeczy — służy do tego poruszający się szybko łańcuch z ostrzami tnącymi. Znajduje ona wiele zastosowań w każdym ogrodzie, czy w pracach przy domu. Za jej pomocą możesz obcinać gałęzie drzew, podcinać lub wycinać krzewy, ciąć drewno na opał, ciąć deski lub przy zastosowaniu innego typu łańcucha, przycinać elementy betonowe czy cegły.

Jakie cechy powinna posiadać profesjonalna pilarka łańcuchowa?

Najważniejsze cechy pilarki łańcuchowej, jakie powinna ona posiadać, aby zaliczać się do kategorii urządzeń profesjonalnych, to jej duża wytrzymałość i żywotność oraz zabezpieczenia gwarantujące bezpieczną pracę. Moc powinna być dopasowana do prac, jakie będziesz pilarką wykonywał. Natomiast zabezpieczenie antywibracyjne, czy hamulec zatrzymujący natychmiast piłę, gdy puścisz uchwyt, to kluczowe sprawy dla Twojego bezpieczeństwa. Ponieważ profesjonalne urządzenia zazwyczaj są w ciągłym użyciu, to bardzo istotne jest, jak dużo zużywają one benzyny czy prądu, gdyż powiększa to koszty wykonywania prac.

Jakie są najważniejsze parametry techniczne pilarki łańcuchowej?

Wybór pilarki łańcuchowej wymaga porównania wielu jej parametrów — w różnych modelach oferowanych przez wielu producentów. Najważniejsze parametry, jakie posiada pilarka łańcuchowa:

  • moc – w przypadku pilarek spalinowych jest podawana w koniach mechanicznych oznaczanych KM. Tutaj moce zaczynają się od 2,5 KM, co wystarczy do prac ogrodowych, aż do modeli dysponujących mocą powyżej 5KM, które lepiej poradzą sobie z cięciem twardego drewna czy betonu. Pilarki elektryczne mają z reguły mniejszą moc i służą do prowadzenia prac pielęgnacyjnych w ogrodzie;
  • pojemność silnika – jest ona związana z mocą, im większa pojemność, tym większa moc. Oznacza to jednak również większe spalanie. Dlatego nie warto przesadzać i powinieneś dopasować moc i pojemność do prac, jakie zamierzasz wykonywać swoją piłą łańcuchową;
  • długość prowadnicy – to ta część, na której obraca się łańcuch tnący. Im prowadnica jest dłuższa, tym szybciej i wygodniej będzie Ci pracować, ale za to piła będzie miała większą wagę;
  • waga – to parametr szczególnie ważny przy takich pracach, jak podcinanie drzew czy krzewów, gdzie zachodzi konieczność trzymania piły łańcuchowej na dużej wysokości. Tutaj modele elektryczne zasilane z sieci są zazwyczaj najlżejsze, później są modele elektryczne z akumulatorem, a najcięższe są modele spalinowe;
  • głośność pracy – to parametr, który może być ważny przy pracach w mniejszych ogródkach: w domkach stojących blisko siebie oraz dla Twojego komfortu podczas pracy. Jeśli lubisz ciszę, to zdecydowanie powinieneś wybrać model elektryczny;
  • pojemność zbiornika na benzynę – tutaj im większy zbiornik, tym większa waga pilarki łańcuchowej, za to rzadziej zachodzi konieczność uzupełniania paliwa;
  • spalanie – to parametr decydujący o mocy pilarki, od niego zależy, jak dużo będziesz płacił za benzynę do swojej pilarki.

Jaką piłę łańcuchową kupić? Najważniejsze jest dobranie parametrów pilarki do rodzaju zadań, czyli mniejsze i lżejsze pilarki do prac ogrodniczych, większe i mocniejsze do ścinania drzew czy cięcia betonu. Wybór pilarki łańcuchowej zależy więc od jej przeznaczenia.

Jakie dodatkowe funkcje warto rozważyć przy wyborze pilarki?

Profesjonalna pilarka łańcuchowa może oferować również szereg dodatkowych funkcji, które mogą być przydatne przy wykonywaniu niektórych zadań. W przypadku, gdy zamierzasz ciąć pilarką elementy betonowe, dobrze jest pomyśleć o modelu z systemem przepłukiwania łańcucha, i prowadnicy wodą, co obniża temperaturę i zmniejsza pylenie podczas pracy. Tutaj konieczny jest także łańcuch diamentowy znacznie twardszy od czysto stalowego. Warto także zwracać uwagę na wszystkie dodatkowe zabezpieczenia i automatyczne wyłączniki czy hamulce, które podnoszą bezpieczeństwo pracy z pilarką łańcuchową.

Czy warto zainwestować w droższą pilarkę łańcuchową?

Profesjonalne pilarki łańcuchowe to urządzenia, które powinny działać długo i sprawnie więc nie warto ryzykować zamawiania najtańszych modeli nieznanych producentów. Wyroby dobrych marek, to znacznie większa pewność, że urządzenie posłuży Ci długie lata. A w razie jakichkolwiek kłopotów będziesz miał możliwość skorzystania z profesjonalnego serwisu. Ważna jest również dostępność oryginalnych łańcuchów do pił, owszem na rynku jest sporo zamienników, ale mają one różną jakość i trzeba natrudzić się z dobraniem odpowiednich parametrów łańcucha tak, aby pasował on do Twojego modelu pilarki. Drogie modele na ogół oferują też znacznie więcej zabezpieczeń, takich jak na przykład system antywstrząsowy chroniący zdrowie użytkownika. Jaką pilarkę kupić? Profesjonalnego producenta — uznanego na rynku i dopasowaną do celu, w jakim będziesz jej używał.

pixel