Jak wybrać traktor ogrodowy? Który warto kupić?

2020-05-04
Jak wybrać traktor ogrodowy? Który warto kupić?
Traktor ogrodowy to niezbędna maszyna, jeśli dysponuje się większym terenem do koszenia. Jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu, niż kosiarka spalinowa kołowa lub ręczna - nie wymaga siły mięśni do pracy, ani chodzenia po całym obszarze roboczym. Ma zazwyczaj lepszą od nich regulację ostrzy, co pozwala na dokładniejsze uporządkowanie terenu, a dodatkowo, po zakupieniu akcesoriów, może pełnić również inne role. Na przykład gdy dokupi się pług, traktor ogrodowy pozwoli przygotować ogród pod zasadzenie roślin, a zamontowanie pługu śnieżnego pozwoli skutecznie usuwać zaspy w zimie.

W tym tekście nie będziemy pisać o tych dodatkach, ale skupimy się na głównym zastosowaniu traktora, czyli koszeniu trawy oraz chwastów. Jeśli nie miało się do czynienia z takimi maszynami, wybór może być ciężki – dlatego wskażemy, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać traktor ogrodowy, który będzie najlepiej dopasowany do wszystkich Twoich wymagań.

Traktor ogrodowy – co należy o nim widzieć?

Traktory ogrodowe można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy – z koszem lub bez niego. Drugi – lokalizacja agregatu tnącego. W tym wypadku może być on umieszczony centralnie lub z przodu.
Traktor ogrodowy z koszem jest polecany wszędzie tam, gdzie chce się zachować porządek – ścinana roślinność wędruje do umieszczonego z tyłu pojemnika, który po wypełnieniu należy opróżnić. Jego pojemność różni się w stosunku od konkretnego modelu, na przykład STIGA ESTATE 2084H ma kosz o pojemności 200 litrów, podczas gdy HONDA HF 2622 HTE aż 350 litrów. Najlepiej dobrać model mający pojemność taką, aby nie zapełnił się całkowicie przed końcem pracy. To z kolei zależy od czynników zewnętrznych, a więc gęstości roślinności. Do małych i średnich terenów zielonych powinna wystarczyć pojemność do 200 litrów, do większych – powyżej 200 litrów. Gdy kupuje się traktor ogrodowy bez kosza, wówczas ścięta roślinność pozostaje na miejscu, dlatego jeśli teren ma być uporządkowany, trzeba ją potem zgrabić. W przypadku, gdy koszenie dokonywane jest na nieużytkach, można pozostawić ją do wyschnięcia.

Traktory ogrodowe z agregatami koszącymi centralnie są bardzo wygodne w użytkowaniu, mają mocniejsze silniki, a wiele modeli tego typu umożliwia pracę w trybie równoczesnego koszenia oraz nawożenia. Na tym nie koniec – niektóre traktorki, jak np. STIGA ESTATE 3098, mają na wyposażeniu specjalne akcesoria, które umożliwiają np. mulczowanie – czyli ekologiczny sposób na pielęgnację trawnika.


Traktory z agregatem tnącym z przodu zużywają mniej paliwa, co przekłada się na mniejszą emisję spalin. Również mogą mieć różne użyteczne dodatki, a umieszczenie noży na przedzie wpływa bardzo pozytywnie na wygodę w kierowaniu maszyną i daje lepszą kontrolę nad jej pracą. Można dzięki temu kosić trawę blisko pni drzew, przy ogrodzeniu czy chodniku.

Traktor ogrodowy – jaka moc silnika?

Sercem każdej maszyny tego typu jest silnik – to od jego mocy zależy skuteczność działania. Tu warto postawić na silniki o mocy co najmniej 7 KM, jak np. wyposażony w silnik o mocy 7,9 KM traktor ogrodowy STIGA ESTATE 3084 H. Umożliwia mu to osiągnięcie szybkości obrotów noży na poziomie 2400 na minutę. A zaletą jest możliwość ich regulacji w szerokim zakresie – od 25 do 80 mm, co umożliwia optymalne dopasowanie do koszonej nawierzchni. Modelowi temu należy policzyć na plus kosz o pojemności 240 litrów, dzięki czemu nadaje się do praktycznie każdej wielkości terenu.
Inny traktor w naszej ofercie, STIHL RT 5097 Z, dysponuje silnikiem znacznie mocniejszym – 11,8 KM. Jest on przeznaczony do koszenia na dużych powierzchniach, nawet do 6000 m2. Tu szybkość obrotów noża wynosi 2750 na minutę, a regulacja wysokości cięcia jest możliwa w zakresie od 30 do 100 mm. Napęd na koła tylne umożliwia korzystanie z traktora nawet na trudnym, pofałdowanym terenie.


Zainwestuj w najlepszą jakość!

Niezależnie od samej mocy silnika istotna jest solidność sprzętu, czyli wykonanie z wysokiej jakości materiałów – co przełoży się na długoletnie użytkowanie maszyny, a ponieważ jest to większy wydatek, warto, aby zwrócił się długim okresem pracy. Dobrym przykładem takiego solidnego rozwiązania jest traktor ogrodowy Honda HF 2315 HME, jednak nie jest to jedyny warto zakupu traktor, który oferujemy w naszym sklepie. Zapraszamy już dzisiaj do zapoznania się z pełną ofertą!
Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel