Jaka pilarka do domowego użytku?

2020-08-13
Jaka pilarka do domowego użytku?
Zakup pilarki dla niektórych osób wydaje się zbędnym luksusem. Po kilku miesiącach eksploatacji użytkownik zazwyczaj nie wyobraża sobie jednak, jak mógł wcześniej funkcjonować bez tego urządzenia. Szczególnie przy pracach w domu i wokół niego dla pilarki możesz znaleźć wiele zadań. Jak wybrać odpowiednią pilarkę, po jaki silnik sięgnąć i w jakich sytuacjach może pomóc to urządzenie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Do czego przyda się pilarka łańcuchowa?

Pilarka łańcuchowa to urządzenie, w którym cięcie odbywa się za pomocą obracającego łańcucha wyposażonego w ostrza. Wały napędzane silnikiem poruszają łańcuchem i przeprowadzają cięcie kilka razy szybciej, niż tradycyjne piły ręczne. Dzięki wysuniętej prowadnicy z pomocą pilarki możesz ciąć w wielu trudno dostępnych miejscach. Cięcia są proste i precyzyjne, co stanowi ogromną zaletę szczególnie przy cięciu roślin.

Urządzenie kojarzy się nam głównie z cięciem elementów drewnianych. Istotnie, znakomicie spisuje się w czasie przycinania krzewów i drzew w ogrodzie. Mocniejsze pilarki zdadzą egzamin przy wycinaniu chorych lub starych drzew. Możesz używać ich także do cięcia gałęzi na drobniejsze polana przeznaczone do kominka lub jesiennego ogniska. Będą pomocne również w pracach związanych z wyciąganiem korzeni lub wycinaniem uporczywych chwastów i samosiejek.

Nie tylko z drzewami znakomicie radzą sobie te maszyny. Z pomocą pilarki wykonasz wiele dodatkowych prac wokół domu. Powszechnie wykorzystuje się te urządzenia podczas drobnych prac naprawczych czy remontowych. Łańcuch pilarek przycina głównie elementy drewniane lub wykonane z płyt drewnopochodnych. 

Niektóre urządzenia wyposażone w diamentowy łańcuch, głównie pilarki STIHL, służą do cięcia twardszych materiałów budowlanych. Jeśli wyposażysz się w taką maszynę, możesz z jej pomocą skracać rury żeliwne, przecinać prefabrykaty betonowe czy wykonywać cięcia w ścianach. Zazwyczaj tak mocne urządzenie znajduje się głównie na wyposażeniu firm remontowych czy budowlanych.

Rodzaje pilarek

Pojęcie pilarki niektórzy używają w stosunku do większości urządzeń tnących wykorzystujących ruch obrotowy. W związku z tym charakterystyczne konstrukcje maszyn ogrodowych określane są jako pilarki łańcuchowe w odróżnieniu od tarczowych. Konstrukcja wszystkich pilarek łańcuchowych jest bardzo podobna do siebie i w zasadzie poza rozmiarem nie widać różnic między nimi.

Pilarki można podzielić z uwagi na rodzaj silnika, a konkretnie jego zasilanie. W domach i ogrodach można spotkać pilarki z silnikiem elektrycznym. Do ich głównych zalet należy ogólnodostępne źródło zasilania, niewielka waga i stosunkowo cicha praca. W silnikach elektrycznych odpadają też niektóre prace konserwacyjne związane ze stosowanie mieszanki paliwowej. Pozostaje tylko stosowanie oleju do smarowania łańcucha. Do grupy urządzeń elektrycznych można zaliczyć także pilarki wyposażone w akumulatory, które pozwalają korzystać z nich w miejscach niewyposażonych w energię elektryczną. Sprzedaż pilarek akumulatorych z roku na rok jest coraz większa.

Silniki elektryczne mają jednak swoje wady, które mogą Cię zniechęcić. Przede wszystkim problem z ich użytkowaniem zaczyna się w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej. Jeśli chcesz używać sprzętu przy pracach leśnych albo na ogródku działkowym pozbawionym sieci elektrycznej, bez agregatu prądotwórczego staje się to niemożliwe. Urządzenia elektryczne dysponują też mniejszą mocą w porównaniu z pilarkami spalinowymi.

Właśnie maszyny wyposażone w silniki spalinowe to druga grupa pilarek. W ich przypadku moc urządzenia jest spora. Pilarki nie wymagają źródła zasilania, dlatego możesz nimi wykonywać cięcia nawet z dala od zabudowań. Sprawdzą się przy dużych sadach owocowych lub w pracach leśnych. Do najlepszych i najmocniejszych urządzeń tego typu należą pilarki STIHL.Należy wspomnieć też o ich wadach. Często sporo do życzenia pozostawia ekonomia pracy, jednak takie są koszty sporej mocy. Silniki spalinowe emitują większy hałas, a także nieprzyjemne spaliny. W większości przypadków konstrukcja pilarek spalinowych jest znacznie cięższa niż urządzeń elektrycznych. Występują jednak wyjątki w postaci pilarek spalinowych do pielęgnacji drzew, których waga bez prowadnicy i łańcucha zaczyna się od 2,6 kg. Niemniej jednak, do użytku domowego polecamy właśnie spalinowe silniki.

Wybieramy odpowiedni model pilarki

Zanim zdecydujesz się na konkretny model pilarki STIHL, powinieneś określić w przybliżeniu, do jakich prac będziesz jej używał i jak często. Jeśli potrzebujesz urządzenia do drobnych prac porządkowych, dobrym rozwiązaniem będzie ekonomiczna pilarka spalinowa MS 180 C-BE. Urządzenie jest lekkie, dysponuje przystępną mocą, dzięki czemu poradzi sobie z większością prac wokół domu.

Do poważniejszych prac lepsza będzie profesjonalna pilarka spalinowa MS 241 C-M 35 3/8" PS. Ta maszyna została wyposażona w silnik o mocy 3,2 KM, dzięki czemu poradzi sobie nawet z grubymi konarami czy wspomoże prace remontowe. Jeśli z kolei szukasz urządzenia z nieco dłuższą prowadnicą, sięgnij po pilarkę spalinową MS 251 40 cm 3/8” PM3 1,3. Ta maszyna dysponuje trzykonnym silnikiem i czterdziestocentymetrową prowadnicą. Takie zestawienie umożliwia cięcie nawet bardzo grubych konarów. Do niewielkich prac związanych z przycinaniem gałęzi warto zwrócić uwagę na poręczną pilarkę akumulatorową Stihl GTA 26.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel