Jaką szorowarkę potrzebuje Twoja posadzka?

2020-09-30
Jaką szorowarkę potrzebuje Twoja posadzka?

Szorowarki należą do urządzeń coraz powszechniej stosowanych do czyszczenia powierzchni wielkogabarytowych. Kojarzone głównie z marketami czy centrami handlowymi, wkraczają także do biur i mniejszych obiektów. Zastępują w nich tradycyjne i mało skuteczne mopy, zapewniając większy komfort pracy obsługującym je osobom. Jak wybrać szorowarkę odpowiednią do potrzeb Twojego obiektu? Podpowiedzi szukaj w poniższym tekście. 

Czym są szorowarki?

Zanim przystąpisz do wyboru najlepszego urządzenia podpowiemy Ci, co określa się nazwą szorowarka. To sformułowanie odnosi się głównie do urządzeń, które zostały wyposażone w obrotową mechaniczną głowicę szorującą. Głowic może być kilka, często mają różną formę, wielkość czy sposób obracania się. Urządzenia różnią się także wielkością, typem konstrukcji i charakterem napędu. Wszystko zależy od typu konstrukcji szorowarki i jej przeznaczenia. 

Ważną cechą tych urządzeń jest możliwość czyszczenia podłoża na mokro. W odróżnieniu od zamiatarek spalinowych czy elektrycznych te maszyny wyposażone są z reguły w dwa szczelne zbiorniki. W jednym znajduje się czysta woda lub zawierająca detergenty. Do drugiego zbiornika o podobnej pojemności trafia woda zanieczyszczona zebrana z podłoża wraz z zabrudzeniami. Nakładanie wody czystej i zbieranie zabrudzonej odbywa się w tym samym procesie. Dzięki temu wystarczy jeden przejazd urządzenia, żeby powierzchnia była gotowa do użytku. 

Gdzie można wykorzystać szorowarki?

Wybór szorowarki w dużej mierze związany jest z charakterem podłoża, do którego pielęgnacji będą stosowane. Z uwagi na zasadę działania i szybkość wykonywanej pracy, szorowarki sprawdzają się głównie na powierzchniach gładkich. Powszechnie stosuje się je do podłoży wykończonych płytkami ceramicznymi, czy powierzchni betonowych pokrytych warstwą żywic polimerowych.

Szczególnym rodzajem szorowarki są polerki, które nie czyszczą podłoża na mokro. Mają zadanie jedynie wypolerować ich powierzchnię i przywrócić jej połysk. Wykorzystywane są głównie do parkietów lakierowanych, pokrytych linoleum czy wykładzinami z PCV. Charakteryzują się znacznie większą prędkością obracania szczotki niż tradycyjne urządzenia wykorzystywane do czyszczenia.

Ogólnie przyjęła się zasada, że te sprzęty wykorzystywane są do czyszczenia powierzchni płaskich. Jednak nie tylko powierzchnie hal sklepowych czy korytarze centrów handlowych można czyścić przy użyciu maszyn. Specjalną grupę stanowią szorowarki do schodów i parapetów, których konstrukcja umożliwia czyszczenie wąskich powierzchni o nierównym poziomie lub nieregularnych kształtach. 

Przykładem takiego urządzenia będzie szorowarka do schodów ruchomych BR 45/10 ESC firmy KARCHER. Ta maszyna działa jedynie na sucho, jednak wyposażona została w solidne turbiny ssące. Pozwala jej to skutecznie czyścić powierzchnię schodów lub chodników ruchomych. Niewielkie zwrotne urządzenie dysponuje sporą mocą, co wpływa na skuteczność czyszczenia podłoża. Z kolei do prac na powierzchni tradycyjnych schodów i parapetów przydatna będzie szorowarka Karcher BD 17/5 C. To urządzenie sprawdza się przy powierzchniach poziomych i pionowych, a nawet przy szamponowaniu dywanów.

Jak dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb?

Sam wybór szorowarki z uwagi na rodzaj pielęgnowanej powierzchni to dopiero pierwsze kryterium, jakie należ wziąć pod uwagę. Zanim zdecydujesz się na konkretną maszynę, określ dokładnie swoje potrzeby. Pozwoli Ci to zdecydować jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. Najważniejszą cechą jest wielkość i charakter powierzchni, jakie najczęściej będą czyszczone.

Jeśli potrzebujesz zwrotnego urządzenia do czyszczenia korytarzy, pomieszczeń kuchennych czy innych o sporym zagospodarowaniu, przydatna będzie szorowarka BR 30/4 C BP pack. To urządzenie charakteryzuje się prostą intuicyjną obsługą i łatwością wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Łatwy demontaż zbiorników na wodę czystą i brudną usprawnia pracę i czyni ją bardziej skuteczną. To także bardzo uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach biurowych, a nawet mieszkaniach. 

Do dużych przestrzeni w marketach, restauracjach czy salach bankietowych lepsze będą maszyny o większej powierzchni roboczej. Przykładem takiej maszyny może być Karcher B 80 o prawie metrowej szerokości szczotek i wydłużonej trwałości baterii. Zaletą szorowarki jest także łatwa obsługa, na co wpływa szybka wymiana szczotek, automatyczne napełnianie zbiornika wodą czy intuicyjny panel sterowania. 


W dalszej kolejności możesz dobierać inne parametry techniczne maszyn takie jak sposób napędzania. Mniejsze maszyny to najczęściej szorowarki ręczne, które do poruszania się wykorzystują pracę mięśni operatora. W halach magazynowych, sportowych czy na pustych przestrzeniach sklepowych można postawić na urządzenia wyposażone w układ jezdny. Przykładem takiej maszyny jest Karcher szorowarka samojezdna B 90 R Classic Bp. Produkt zasilany jest z akumulatorów, które dodatkowo dbają o uruchomienie szczotki i systemu odsysania. Spora szerokość robocza i dwa dziewięćdziesięciolitrowe zbiorniki na wodę sprawaiją, że maszyna znakomicie radzi sobie z największymi powierzchniami.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Polecane
pixel