Kiedy i jak przycinać tuje?

2022-07-14
Kiedy i jak przycinać tuje?

Tuje to iglaki pełniące zazwyczaj rolę żywopłotu. To także w wielu gospodarstwach obowiązkowy element dekoracyjny, jednak niezwykle istotne jest, aby tuje odpowiednio przycinać. Cięcie nie tylko naturalnie wspomaga wzrost tej rośliny, ale też skutecznie ochroni ją przed usychaniem. Tylko w ten sposób żywopłot z tuj pozostanie piękny przez cały rok, chroniąc ogród przed ciekawskimi spojrzeniami!

Te wiecznie zielone drzewa iglaste należące do rodziny cyprysów mają kształt piramidy, z gęstą koroną i poziomymi gałęziami. Kiedy przycinać tuje, aby rosły tak, jak sobie tego życzymy? Pokazujemy, kiedy i jak najlepiej przycinać żywopłoty z tui oraz jakich narzędzi najlepiej używać.

Żywopłot z tui nie powinien być przycinany za bardzo. Cięcie tui wymaga zrozumienia, jak rosną i jak zachowują się o określonej porze roku. Żywopłot można przycinać od wiosny do wczesnej jesieni. Miesiące te mają duże znaczenie — tui nie zaleca się przycinać w niskich temperaturach lub w zbyt słoneczne dni. Jeśli przycinanie tui planujesz przeprowadzać rzadziej, możesz robić to raz w roku, ograniczając pracę do wczesnego lata, kiedy pojawiły się już nowe pędy tui. Terminy cięcia tui mogą się również różnić w zależności od gatunku rośliny. Przykładowo odmiany takie jak Aureospicata, Brabant czy Aurescens możesz przycinać nawet kilkukrotnie w ciągu roku.

Tuje to także naturalne schronienie dla ptaków. Chcąc w najlepszy możliwy sposób zadbać o żywopłot ogrodowy, należy najpierw dokładnie sprawdzić, czy w tujach nie znajdują się ptasie gniazda. Okres lęgowy dzikich ptaków przypada na ogół między marcem a sierpniem. Nie oznacza to, że tui nie można przycinać, jednak warto zrobić to powoli, sprawdzając każde drzewko przed cięciem.

Przycinanie tui - jak się za to zabrać?

Jak już wiesz, przycinanie tui należy wykonywać w określonych miesiącach i warunkach pogodowych. Większość drzew iglastych przycina się latem, kiedy roślina rośnie. Najlepiej, kiedy zabierzesz się za cięcie tui w pochmurny dzień z prognozą na opady w jego dalszej części, ponieważ świeżo ścięte pędy mogą się szybko spalić w kontakcie z ostrym słońcem.

Unikalną cechą drzew iglastych jest, że wzrost roślin następuje tylko na wierzchołkach pędów. Dlatego ważne jest, jak przycinać tuje. Należy ciąć tylko młodsze pędy, znajdujące się na zewnątrz.

Tuje są szczególnie popularne ze względu na ich duże możliwości kształtowania i gęstość, za sprawą której można tworzyć naprawdę szczelne i estetyczne ogrodzenie. Przycinanie tui, przestrzegając oczywiście powyższych wskazówek, jest wbrew pozorom pracą bardzo elastyczną. Na pewno zastanawiasz się, jak przycinać tuje. Drzewka można przycinać po bokach, tworząc kształty, które będą pasować do naszego ogrodu. Najlepiej zacznij od cięcia w taki sposób, aby rozszerzała się ku dołowi. W ten sposób zapewniasz roślinie optymalny dopływ światła do wszystkich jej części. Możliwe są również cięcia w górnej części tuj, czyli zmniejszanie długości. Tu wystarczy, jak raz na kilka miesięcy przytniesz końcówki, maksymalnie do kilku centymetrów. Regularne przycinanie czubków tui pobudzi je także do szybszego wzrostu.

Jak i czym ciąć tuje?

Wiesz już, kiedy obcinać tuje, ale jak to zrobić? Niezależnie od tego, jakie prace zamierzasz wykonywać w swoim ogrodzie, podstawą jest zawsze wykorzystanie jakościowych, profesjonalnych narzędzi. Drzewa iglaste w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć wysokość nawet do kilku metrów. Rodzi to potrzebę posiadania dedykowanego sprzętu, który poradzi sobie w takich okolicznościach. Używaj narzędzi do cięcia, które są wygodne i komfortowe. Jednocześnie ostrza powinny być regularnie ostrzone, aby nie trzeba było używać dużej siły do ​​przycinania.

Pielęgnacja żywopłotu jest szczególnie istotna, aby tuje były gęste, zielone i wysokie. Szczególnie podczas cięcia najważniejsze są odpowiednie narzędzia ogrodowe, wręcz dedykowane pielęgnacji żywopłotu. Rekomendujemy prace związane z przycinaniem drzewek oprzeć na akcesoriach, takich jak nożyce do żywopłotów elektryczne, bądź nieco bardziej wydajne - nożyce do żywopłotów spalinowe. Skąd wiedzieć, jaki typ narzędzia będzie odpowiedni?

Spalinowe nożyce do żywopłotu są bardzo popularnym wyborem dla ogrodników i architektów krajobrazu. Są na ogół łatwiejsze w użyciu i bardziej elastyczne niż modele elektryczne i wymagają mniej prac konserwacyjnych. Na rynku jest dostępnych wiele różnych typów nożyc do żywopłotu, różniących się ceną, funkcjami, wagą, mocą i nie tylko. Skąd więc wiedzieć, jak obcinać tuje? Jeśli szukasz sprawdzonych narzędzi, dzięki którym cięcie tui będzie łatwe i przyjemne, sprawdź modele, takie jak nożyce długie Honda czy sekator spalinowy Stiga. Obie propozycje gwarantują bezpieczną pracę, zapewniając ostre i gładkie cięcie.

Elektryczne nożyce do żywopłotu wykorzystują silnik elektryczny do napędzania ostrzy, które często są wykonane ze stali. Polecane produkty do nożyce elektryczne Stihl lub, dla bardziej wymagających posiadaczy wysokich tui - nożyce elektryczne Stihl na wysięgniku.

Jak przycinać tuje — podsumowanie

  • Kiedy obcinać tuje? Nie zaleca się przycinania tui w pierwszym roku po sadzeniu wiosną. Pozwól młodym roślinom na wzrost,
  • Jeśli zdecydowałeś się sadzić tuje jesienią, nie musisz ich przycinać kolejnej wiosny,
  • W pierwszym roku od posadzenia tui możesz pozwolić sobie na delikatne kształtowanie. Wykorzystaj nożyce ogrodowe, aby pozbyć się wyraźnie odstających gałęzi,
  • Pierwsze większe przycinanie żywopłotu powinno być wykonane wiosną,
  • Każdorazowe cięcie zachęca rośliny do dalszego rozgałęziania się.

Tuje można znaleźć w prawie każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości. Sprawdzają się szczególnie w sytuacjach, kiedy chcemy zadbać o swoją prywatność, odgradzając się od sąsiadów, jak i od dźwięków ulicy. Jednak drzewa iglaste nieregularnie przycinane mogą przybierać większą objętość, niż planowaliśmy. Przedstawione wskazówki pozwolą Ci skutecznie zadbać o swoje ogrodzenie, kształtując tuje według swojego uznania.

pixel