Kiedy warto pomyśleć o kosach i podkaszarkach?

2020-07-06
Kiedy warto pomyśleć o kosach i podkaszarkach?
Każdy, kto posiada własny ogród lub trawnik, wie, jak szybko potrafią plenić się na nim różnego rodzaju chwasty, a sama trawa wzrasta zadziwiająco szybko. Dlatego w ciepłych miesiącach roku niezbędną rzeczą jest kosa elektryczna/spalinowa lub podkaszarka. Czym te dwa narzędzia różnią się od siebie, komu lepiej przyda się które oraz na jakie cechy zwracać uwagę, aby wybrać najlepsze? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy.

Czym się różni kosa mechaniczna od podkaszarki?

Kosa mechaniczna” to termin obejmujący zarówno kosy spalinowe, jak i kosy elektryczne. Różni je tylko rodzaj zasilania, natomiast budowa pozostaje taka sama. Jest to wygodne urządzenie do koszenia mniejszych przestrzeni, cechujących dużymi nierównościami terenu oraz na obszarach, gdzie występuje dużo różnego rodzaju przeszkód - na przykład gęsto rosną drzewa czy krzaki. Podkaszarka jest bardzo podobna – i wiele osób myli jeden rodzaj urządzenia z drugim. Ma ona jednak znacznie mniejszą moc oraz mniejszą głowicę żyłkową, nie ma również możliwości zamontowania trójzębu czy noża, w niektórych modelach istnieje możliwość zamontowania dwuzębu. Zgodnie ze swoją nazwą służy do podkaszania – konkretnie chodzi o takie miejsca, do których nie ma dostępu zwykłą kosiarką; przykładowo - narożniki ogrodu przy siatce, wąska przestrzeń pomiędzy krzakami i kwiatami jak również obrzeża terenu itp. Przykładowo - narożniki ogrodu przy siatce, wąska przestrzeń pomiędzy krzakami i kwiatami, itp.


Model elektryczny czy spalinowy?

Jeśli chodzi o wybór między modelami spalinowymi a elektrycznymi, tutaj różnice są takie same, jak przy innych urządzeniach mających dwie takie wersje. Spalinowe pozwalają na swobodne poruszanie się po całym terenie, dzięki czemu można działać z nimi na dużych powierzchniach. Są jednak znacznie głośniejsze od elektrycznych. Przy korzystaniu z elektrycznych człowiek jest ograniczony długością dostępnego kabla, jednak praca jest cichsza – co przy dłuższej ma bardzo duże znaczenie.

Warto również dodać, że modele spalinowe są zazwyczaj droższe od elektrycznych. No i oczywiście spalinowe wymagają zakupu paliwa raz na jakiś czas.
Na szczęście producenci pomyśleli o tych klientach, którzy nie mogą się zdecydować pomiędzy urządzeniem spalinowych a elektrycznym i od kilku lat na rynku urządzeń ogrodniczych można znaleźć całkiem mocne kosy i podkaszarki akumulatorowe. ( https://abexil.pl/product-pol-3109-STIHL-Kosa-akumulatorowa-FSA-130.html )

Cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze

Zarówno w przypadku kos elektrycznych, jak i podkaszarek, możemy wybrać modele różniące się kilkoma podstawowymi rozwiązaniami oraz funkcjami.
Pierwszym kryterium jest moc silnika. To jeden z dwóch głównych elementów, mających wpływ na jakość i szybkość koszenia. Tu wybór mocy uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju roślinność występuje na terenie, na którym będzie się operować. Przy twardych, grubych chwastach (jak na przykład dzikie pędy) wymagana jest większa moc, niż w przypadku zwykłej, miękkiej trawy. Drugim elementem, jest możliwość zamontowania noża tnącego. Wybór noży jest duży i różnią się one między sobą przeznaczeniem.
Kolejnym kryterium przy wyborze jakim się powinniśmy kierować – to przeznaczenie urządzenia.

Do zadań domowych wystarczy nam kosa o mocy od 1,3 do 1,9 km. Jednak gdy urządzenie jest wybierane przez profesjonalistów mp. pracowników leśnych czy firmy pielęgnujące zieleń na terenach komunalnych. Warto rozważyć model wyposażony w 4-punktowy system antywibracyjny
Do wykaszania powierzchni porośniętych gęstą trawą. 4 STIHL, STIHL ErgoStart, przełącznik wielofunkcyjny, uchwyt oburęczny, praktyczna regulacja uchwytu, silnik 2-MIX, STIHL M-Tronic moc i komfort obsługi umożliwiają efektywne wykorzystanie tych urządzeń na dużych powierzchniach.
Do szczególnie stromych zboczy i skarp, plantacji owoców czy górskich łąk - polecane są plecakowe kosy spalinowe z komfortowym systemem nośnym.

Które urządzenia warto polecić?

W bogatej ofercie kos mechanicznych oraz podkaszarek można wyróżnić kilka modeli marki STIHL, których nabycie będzie dobrym pomysłem:
  • Kosa spalinowa FS 120 – jest to wydajna mechaniczna kosa Stihl do wykaszania powierzchni porośniętych twardą trawą. FS120 ma silnik o mocy 1,8 KM, a średnica cięcia noża wynosi 420 mm. Ergonomiczny uchwyt oburęczny zapewnia swobodę ruchów podczas wykaszania dużych powierzchni, zaś autorski system antywibracyjny znacznie redukuje liczbę drgań przenoszonych na uchwyty, co znacznie zwiększa komfort pracy.
Kosa spalinowa FS120

  • Kosa spalinowa STIHL FS 131 – kosa mechaniczna o nieco większej mocy (1,9 KM), posiadająca te same zalety, co FS120. Model FS 131 jest bardzo lekki - waży 5,8 kg, dzięki czemu można pracować z kosą przed dłuższy czas bez uczucia zmęczenia.

Kosa spalinowa FS131

  • Kosa spalinowa FS 260 – zaletami kosy FS260 są przede wszystkim moc – 2,7 KM – oraz szeroki nóż (480 mm). Silnik wykonano w technologii STIHL 2-MIX, dlatego podczas procesu przepłukiwania, warstwa powietrza nie zawierająca paliwa zostaje umieszczona pomiędzy wydalanymi spalinami a świeżą porcją mieszanki w skrzyni korbowej silnika. Ta powietrzna poduszka redukuje straty paliwa występujące w związku z procesem przepłukiwania cylindra – chroniąc tym samym zdrowie operatora i środowisko naturalne.


Kosa spalinowa FS260

  • Kosa spalinowa FS 460 C-EM – egzemplarz wyposażony w moduł M-Tronic. Służy on do regulowania punktu zapłonu oraz elektronicznie dozuje ilość paliwa, przy czym uwzględnia warunki zewnętrzne. Kosiarka FS 460 doskonale nadaje się do wykaszania dużych, zarośniętych powierzchni oraz do profesjonalnych, pielęgnacyjnych prac leśnych.Kosa spalinowa FS460

  • Kosa spalinowa FS 38 – egzemplarz polecany dla niewielkich powierzchni, np. trawnika przed domem. Silnik ma moc 0,9 KM, a nóż tnący - 380 mm. FS38 doskonale nadaje się do wyrównywania krawędzi trawnika i prac wykończeniowych wokół drzew, ścieżek i murów.


Kosa spalinowa FS 38

  • Kosa akumulatorowa FSA 85 - akumulatorowa kosa mechaniczna z komfortową, żyłkową głowicą tnącą AutoCut C 4-2, o zwiększonej średnicy roboczej do precyzyjnego podkaszania i wykaszania mniejszych powierzchni. Wyposażona w praktyczny zderzak dystansowy do pracy wzdłuż przeszkód oraz drzew i krzewów. FSA 85 to urządzenie idealne do pielęgnacji zieleni na terenach wymagających zachowania ciszy np. w parkach lub na cmentarzach.

Kosa akumulatorowa FSA85

  • Podkaszarka FSE 81 - mocna kosa elektryczna z głowicą tnącą AutoCut C 5-2. Wyposażona w osłonę silnika, wygodny uchwyt tłumiący wibracje i elektroniczną regulację obrotów. FSE 81 to podkaszarka idealna do wykaszania mniejszych powierzchni porośniętych trawą i splątanymi zaroślami, wyrównywania krawędzi i prac wykończeniowych wokół drzew, ścieżek i schodów.


Podkaszarka FSE81
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel