Niech zima Cię nie zaskoczy! Jaką odśnieżarkę wybrać?

2021-12-01
Niech zima Cię nie zaskoczy! Jaką odśnieżarkę wybrać?

Z opadów śniegu cieszą się dzieci, ale ich radość nie zawsze podzielają dorośli. Przeczytaj, jakie urządzenie wybrać do oczyszczania posesji z białego puchu. 

Sprzęt, który sprawdzi się w zimie

Odśnieżarka uwalnia od żmudnego usuwania śniegu łopatą. Zapewnia dzięki temu cenny czas, który można przeznaczyć na inne aktywności. Jednak nie łatwo wybrać odpowiednią propozycję spośród szerokiej oferty urządzeń dostępnych na rynku. 

Profesjonalne odśnieżarki różnią się od siebie rodzajem silnika, a najpopularniejsze wersje to te o napędzie spalinowym lub elektrycznym. To co wyróżnia poszczególne modele to moc wspomnianego silnika, szerokość wirników, a także dodatkowe funkcje jak regulacja kierunku wyrzutu śniegu. Wszystko po to, aby pomogły pokonać zimę wtedy, gdy jest to konieczne.

Odśnieżarki różnią się też wielkością. Te mniejsze modele są obsługiwane ręcznie i wymagają prowadzenia, tak jak kosiarka. Większe natomiast charakteryzuje często napęd na tylne koła z wieloma biegami. Niektóre z maszyn mogą być też wyposażone w gąsienice.

Profesjonalna odśnieżarka spalinowa

Standardem na rynku pozostają urządzenia o napędzie spalinowym. Automatyzacja działań gwarantuje operatorowi nieskomplikowane i łatwe odśnieżanie. Maszyna zbiera każdy rodzaj śniegu, od sypkiego puchu, po zamarznięte grudy. Odśnieżarka może rozbijać nawet kostki lodu, a rozdrobniony śnieg wyrzucać w wybranym wcześniej kierunku. Urządzenia zaprojektowano tak, by pracowały nawet w najniższych temperaturach i pozostały wydajne. Służą temu dodatkowe rozruszniki elektryczne, obecne w takich modelach jak np. STIGA ST 5266 PB TRAC. Zastosowane opony gwarantują przyczepność, podobnie jak płozy przy wirnikach. Profesjonalna odśnieżarka spalinowa pomoże zachować przejezdność drogi lub parkingu. Dla większej wygody i operowania na dużym terenie najlepiej posłuży sprzęt o napędzie na tylne koła lub z gąsienicami. Do niewielkich powierzchni wystarczy mniejsza odśnieżarka przesuwana ręcznie. 

Uniwersalna maszyna do odśnieżania

Na rynku nie brakuje propozycji dla tych, którzy poszukują wszechstronnego sprzętu. Mniejsze odśnieżarki znakomicie poradzą sobie z usunięciem śniegu z terenu wokół domu, ogrodu i posesji. Najlepiej pracują, gdy używa się ich na sypkim puchu. Dzięki gumowym wirnikom zminimalizowano zagrożenie uszkodzenia nawierzchni. Można zatem bez obaw odśnieżać asfalt. Przy oczyszczaniu posesji ze śniegu należy pamiętać, aby zebrany śnieg nie zalegał na drodze i nie utrudniał poruszania się pojazdom oraz pieszym. Odśnieżarka spalinowa Snow Prisma STIGA pozwala regulować kierunek wyrzutu śniegu. To sprzęt o niewielkich rozmiarach, łatwy do przechowywania. Nie zajmuje dużo miejsca w garażu lub piwnicy, dokładnie tak jak kosiarka spalinowa. Uniwersalna odśnieżarka spalinowa to najlepszy wybór dla właścicieli domów. 

Odśnieżarka spalinowa dwustopniowa

Sprzęt dla tych, którzy często muszą zmagać się z usuwaniem zasp ubitego śniegu. Do oczyszczania większych powierzchni, np. parkingu, konieczna jest zwiększona moc oraz odpowiednia wysokość robocza, czyli możliwość zbierania śniegu nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Szerokie wirniki zapewniają dużą wydajność pracy, a zarazem oszczędność pracy i paliwa. Takie zalety prezentuje m.in. dwustopniowa odśnieżarka STIGA 4262 P. Jej prędkość można regulować 6 biegami do przodu i 2 wstecznymi. Co istotne, ręce operatora nigdy nie przymarzną, bo rękojeść jest podgrzewana. Zamiast wirników można na froncie umieścić pług i w ten sposób pokonać nawet największe zaspy śniegu i lodu. Odśnieżarki dwustopniowe potrafią sporo ważyć, dlatego nie są tak mobilne, jak wersje o napędzie elektrycznym.

Odśnieżarka elektryczna

Napęd na prąd to zdecydowanie bardziej ekologiczna opcja od spalinowego. Urządzenia elektryczne zapewniają również większy komfort pracy operatorom. Do największych zalet tych maszyn należy zminimalizowany hałas, niska waga i niewielkie rozmiary. Zmieszczą się nawet w bagażniku samochodu osobowego. Łatwo nimi manewrować. Ich silniki mają wystarczającą moc do podstawowych zadań, jak oczyszczanie ogródka, czy chodnika z warstwy białego puchu. Zasilanie poprowadzone jest po kablu z sieci, zatem odśnieżarki elektryczne najlepiej sprawdzą się do usuwania śniegu z okolic domu, a nie poradzą sobie na większych powierzchniach. Do zbitych grudek lodu warto będzie poszukać sprzętu o większej mocy i napędzie spalinowym. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Najistotniejsza jest wydajność pracy urządzenia, jego funkcjonalność i rozmiar oraz oczywiście cena. Odśnieżarka musi być też dostosowana do potrzeb nabywcy. Warto zatem dobrać sprzęt do charakteru terenu, który będzie odśnieżany. Zasypany parking wielkopowierzchniowy wymaga maszyny o większej mocy silnika niż podjazd do przydomowego garażu, gdzie wystarczy niewielkie urządzenie. Bardzo istotna jest również szerokość wirników zbierających śnieg oraz zasięg wyrzutu. Zazwyczaj odśnieżarki odrzucają puch na kilka metrów, ale zdarzają się również modele o znacznie zwiększonych specyfikacjach. Takie urządzenia dedykowane są do usuwania śniegu na skalę przemysłową i kosztują najwięcej. Do codziennych potrzeb właścicieli domów i ogródków najlepiej sprawdzi się uniwersalna odśnieżarka spalinowa.

pixel