Ogródek między blokami — Jaką kosiarkę wybrać?

2022-09-06
Ogródek między blokami — Jaką kosiarkę wybrać?

Ogródek zawsze wymaga dużo pracy — dbać należy nie tylko o kwiaty czy inne rośliny, ale także o trawnik. Dlatego każdy właściciel ogródka powinien posiadać kosiarkę, która będzie odpowiednio dopasowana do ogródka. Istnieje bowiem wiele rodzajów kosiarek, które sprawdzają się lepiej w różnych warunkach.

Bez względu na to, czy mieszkasz w domu z ogrodem, czy mieszkasz w mieście i masz działkę albo mieszkanie z ogródkiem – kosiarka to podstawa. Do ogródka między blokami przyda się przede wszystkim cicha, aby koszenie nie było uciążliwe dla sąsiadów. Zobacz, jakie rodzaje kosiarek istnieją na rynku i jaki sprzęt można wybrać do ogródka między blokami na miejskim osiedlu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki do małego ogródka?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kosiarek – mniejsze, większe, ręczne, traktorki, podkaszarki, kosy spalinowe. Jest tego mnóstwo i każda z nich nadaje się najlepiej do konkretnych miejsc czy sytuacji. Wybierając kosiarkę trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, oraz na własne potrzeby i oczekiwania. Planując kupno kosiarki do małego ogrodu, takiego, jak ogródek przy bloku, warto pamiętać, że nie musi być ona duża. Przede wszystkim jednak należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • wielkość ogródka, a dokładnie powierzchnię trawnika;
  • specyfikę terenu – nierówności, przeszkody, drzewa, krzewy;
  • to, jak często i w jaki sposób musisz kosić trawnik w swoim ogródku;
  • źródło zasilania – czy masz łatwy dostęp do prądu z zewnątrz, czy nie;
  • cena urządzenia;
  • poziom hałasu;
  • co chcesz robić ze skoszoną trawą – możesz grabić i wynosić, ale także kupić kosiarkę z koszem i go opróżniać, bez grabienia i sprzątania.

Kosiarka czy podkaszarka?

Mając mały ogródek przydomowy lub między blokami w mieście, najlepiej wybrać mniejszą kosiarkę lub podkaszarkę. Czym one się różnią? Podkaszarka, zwana też kosą spalinową, to urządzenie przypominające nieco pionowy odkurzacz. Posiada niewielki element tnący z żyłką i długą rączkę z uchwytem, a na końcu cały mechanizm z silnikiem czy pojemnikiem na benzynę albo z akumulatorem do ładowania, w zależności od rodzaju. Najlepiej sprawdza się na niewielkich terenach z nierównościami i przeszkodami dla normalnej kosiarki, kiedy trzeba omijać dołki, górki, krecie kopce, krzewy, drzewa, kamienie i inne przeszkody lub podkosić trawę przy ogrodzeniu. Nadaje się na takie tereny z powodu braku kół, przez co nie jeździ po ziemi i trzeba ją trzymać w rękach. Wymaga więc sporo siły. Do tego jest bardzo głośna.

Kosiarka zaś lepiej nada się na większe i równe przestrzenie. Nie obciąża ramion, bo nie trzeba jej trzymać, tylko pchać, choć to też wymaga trochę siły. Do większych przestrzeni warto mieć oba urządzenia. Kosiarką można wtedy kosić równy, pusty teren, a podkaszarką tylko te trudniejsze miejsca.

Rodzaje kosiarek do małych ogródków — wybierz coś dla siebie

Jaka kosiarka do małego ogródka będzie najlepsza? Kosiarki dzielą się na różne rodzaje pod względem sposobu montażu noży tnących, typu zasilania, z napędem lub bez napędu. Wybór więc nie jest łatwy, dlatego przybliżamy każdy rodzaj, aby łatwiej Ci było wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Kosiarka rotacyjna lub bębnowa

Wybór rodzaju noży tnących zależy od tego, jak często chce się lub może kosić trawnik. Kosiarki bębnowe nadają się jedynie do koszenia krótszej trawy, więc będą dobrym wyborem dla osoby planującej regularne przycinanie trawy. Jeśli natomiast wiesz, że nie będziesz mógł kosić przez dłuższy czas i trawa urośnie wyższa, lepiej wybrać kosiarkę rotacyjną.

Kosiarki spalinowe, elektryczne, akumulatorowe

Tradycyjna kosiarka spalinowa wymaga benzyny, którą zawsze warto mieć przy sobie w kanistrze, bo niestety nie ma żadnego systemu informującego, że paliwo się kończy i może nagle się zatrzymać. Podobnie kosiarka akumulatorowa – może się ona zatrzymać, bo rozładuje się bateria, a ładowanie trwa nawet kilkanaście godzin. Kosiarka elektryczna wymaga dostępu do gniazda zasilania, bo musi być podpięta kablem. Do małego ogródka, np. pod blokiem, najlepsza będzie akumulatorowa, bo jest cicha. Elektryczne też są ciche, ale pod blokiem trudno o dostęp do prądu.

Z napędem lub bez

W sklepach można znaleźć również kosiarki z napędem lub bez. Te z napędem są wygodniejsze w użyciu, bo nie wymagają pchania. Poruszają się same, a człowiek tylko nimi kieruje, poruszając specjalną rączką. Wadą kosiarek z napędem jest ich waga, gdyż mogą ważyć nawet 30 kg i choć nie trzeba ich pchać, to przeniesienie czy schowanie będzie uciążliwe. Kolejna wada to wysoka cena. Jedyna zaleta to wygoda pracy. Taka kosiarka raczej nie sprawdzi się do małego ogródka.

Kosiarka traktorek

Kosiarki traktorki, to te, którymi się kieruje za pomocą kierownicy, siedząc na siodełku. Zdecydowanie najwygodniejsze, ale też duże i ciężkie. Trzeba mieć na nie miejsce. Do tego zazwyczaj ich ceny są dość wysokie. Jeśli chodzi o zalety, mają dużą szerokość cięcia i pojemne kosze oraz mocne silniki. Są więc też głośne. Nadają się jednak tylko do dużych i równych powierzchni, a nie pod blok.

Warto dobrze się zastanowić nad wyborem, aby kosiarka spełniała należycie swoje zadanie, ale też nie była niepotrzebnym kosztem ani balastem, zajmującym miejsce w piwnicy czy garażu poza sezonem.

pixel