Oprysk drzew owocowych - kiedy pryskać i czym?

2021-03-02
Oprysk drzew owocowych - kiedy pryskać i czym?

Chcąc cieszyć się pięknymi i dorodnymi owocami z własnego sadu - niezależnie od jego wielkości - warto wykonać oprysk odpowiednimi środkami. Kiedy najlepiej wykonać taką pielęgnację drzew owocowych? Jakie środki będą nam do tego potrzebne? Jakie opryskiwacze wybrać? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Odpowiedni czas na oprysk

Na pytanie kiedy i czym, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyroda jest różnorodna i wszystko zależy od tego, z jakimi drzewami mamy do czynienia. Przeanalizujmy pokrótce najważniejsze zasady. O zabezpieczenie drzew owocowych warto zadbać przez cały rok. Pierwsze opryski warto wykonać już w ostatnich dniach stycznia. Oczywiście by było to możliwe, pogoda musi być sprzyjająca. Temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 6°C. W czasie przeprowadzania pielęgnacji na samym początku roku, na ziemi nie powinno być śniegu i nie powinien wiać wiatr. Jednak najczęściej większość oprysków drzew owocowych wykonuje się na przełomie marca i kwietnia, czyli wczesną wiosną, kiedy drzewa nie mają nadal liści. Jest to tak zwany stan bezlistny. W tej fazie, na drzewach nie ma owoców, więc oprysk im nie zaszkodzi. Oprysk drzew w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców jest także możliwy, ale wymaga szczególnej uwagi i odpowiednich środków.

Bezpieczne środki

Pierwszym, podstawowym środkiem, stojącym na straży zdrowia drzew owocowych w naszym sadzie jest miedzian. Ten środek, jak nazwa wskazuje, bazuje na miedzi. Jest najczęściej sprzedawany w postaci skoncentrowanej zawiesiny. Przed użyciem, należy go rozpuścić w odpowiedniej ilości wody. Stężenie docelowego roztworu zależy od tego, do jakich drzew przeznaczony będzie oprysk. Proporcje miedzianu i wody podaje producent danego preparatu. Najczęściej na opakowaniu znajdziemy także szczegółowe informacje o porze roku, w jakiej wykonać oprysk danym stężeniem preparatu. Miedzian to preparat chroniący drzewa przed grzybami i bakteriami. Znajduje zastosowanie podczas oprysków w fazie bezlistnej. Chroni większość rodzajów drzew, a także krzewów owocowych. Zapobiega takim chorobom jak: parch jabłoni i parch gruszy, zaraza ogniowa jabłoni i gruszy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i rak drzew pestkowych - takich jak np. wiśnia czy czereśnia, kędzierzawość liści brzoskwini. Spektrum działania tego środka jest bardzo szerokie. Opryskujemy nim każdą roślinę sadowniczą, niezależnie od jej wieku. Rozcieńczony preparat nanosimy za pomocą opryskiwacza obficie, zarówno na pień, konar, jak i na najbliższe otoczenie drzewa.

Innym pomocnym preparatem jest syllit. Podobnie jak miedzian, ma działanie grzybobójcze. Występuje w formie proszku przeznaczonego do sporządzenia wodnego roztworu. Przy tym środku także jest ważne skrupulatnie i bardzo dokładne wykonanie oprysku. Substancją należy pokryć całą roślinę, włączając w to spodnie strony liści. Syllit walczy z takimi chorobami jak parch gruszy i jabłoni, plamistości liści i kędzierzawość liści brzoskwini.

W okresie kwitnienia warto zastosować także bardziej „domowe” sposoby, takie jak oprysk wodnym roztworem sody oczyszczonej. Pomocne są także preparaty na bazie naturalnych olejów, które w bezpieczny dla roślin sposób zwalczają znajdujące się na nich owady.

W dniu, w którym wykonujemy oprysk, słońce powinno być schowane za chmurami - wybierzmy ciepły, bezwietrzny, ale pochmurny dzień. Pamiętajmy, by w czasie kwitnienia roślin oprysk wykonywać poza okresami aktywności pszczół.

Opryskiwacze - niezbędne narzędzia do oprysku

Niezbędnym narzędziem do wykonania oprysku jest opryskiwacz. Jeśli ilość roślin, o które chcemy zadbać, nie jest duża, zapewne wystarczy nam opryskiwacz ręczny, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Warto postawić na produkty renomowanych marek, które mają w swojej ofercie duży wybór opryskiwaczy ręcznych, różniących się od siebie pojemnością pojemnika na środek chemiczny. Te większe, jak np. model STIHL 12L SG 51 można wygodnie przenosić na plecach, niczym plecak. Jeśli drzewa w naszym sadzie są wysokie i rozłożyste, warto by nasz opryskiwacz miał wygodną, teleskopową lancę, która umożliwi łatwe dotarcie do najodleglejszych zakamarków rośliny. Jeśli tych drzew jest bardzo dużo, postawmy na zakup opryskiwacza spalinowego, który dzięki dużej wydajności poradzi sobie z rozprowadzeniem środka opryskowego, na każde drzewo, nawet w największym sadzie. Opryskiwacze spalinowe charakteryzują się dużą pojemnością zbiornika, więc przerwy w pracy na uzupełnienie roztworu do oprysku, można ograniczyć do minimum. Taki rodzaj opryskiwaczy jest też po prostu dużo wygodniejszy, całą pracę polegającą na wytworzeniu odpowiedniego ciśnienia do dozowania środka, wykonuje za nas silnik spalinowy.

Opryskiwacze to sprzęty, które w zależności od zastosowanej substancji, mają wiele zastosowań. Mogą być wykorzystane także do zwalczania chwastów i szkodników oraz do nawożenia roślin czy trawników. Jeśli posiadamy ogród, koniecznie wyposażmy się w opryskiwacz - ręczny dla małego ogródka i spalinowy, dla dużego sadu.

Poza opryskiwaczami warto zadbać o środki poprawiające nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania tych prac. Należy zawsze nosić rękawiczki, warto też zadbać o maseczkę jednorazową, którą obecnie każdy z nas ma w domu.

Podsumowując, jeśli chcesz, by plony z Twojego ogrodu były duże i dorodne, to należy wykonywać regularne i odpowiednie opryski drzew owocowych.

Polecane
pixel