Pielęgnacja trawnika w pigułce
Właściwa pielęgnacja trawnika ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego zdrowia trawnika. Aby trawa była bardziej odporna na suszę, szkodniki i choroby, należy zastosować odpowiednie praktyki koszenia i nawadniania. Każdy właściciel gospodarstwa domowego powinien być świadomy jak często kosić trawę i jak powinna przebiegać pielęgnacja trawnika na wiosnę, aby w kolejnych miesiącach zbierać plony swojej pracy w postaci pięknie wyglądającego ogrodu. Podpowiemy również, jak usunąć chwasty z trawnika i sprawdzimy i dlaczego pędraki w trawniku pojawiają się nawet w najbardziej zadbanych ogrodach.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę
Pielęgnacja trawnika na wiosnę wymaga odpowiednich przygotowań, które warto rozpocząć w domku z narzędziami czy odkurzając sprzęt schowany na zimę. Zwróćmy uwagę na akcesoria, jakich możesz potrzebować, aby maksymalnie ułatwić i uprzyjemnić sobie zadania, przed którymi będziesz stawać regularnie w kolejnych miesiącach. Koniecznie zaopatrz się w:
- kosiarkę akumulatorową
Jeśli posiadasz trawnik o większej powierzchni i potrzebujesz lepszej wydajności, alternatywnym rozwiązaniem może być kosiarka spalinowa. Dla naprawdę sporych trawników zalecamy traktor ogrodowy, który umożliwia praktycznie bezwysiłkowe koszenie trawnika o powierzchni nawet do 6000 m2!
- dmuchawę do liści
Będzie niesamowicie przydatna przed rozpoczęciem właściwego procesu koszenia trawy.
- grabie
Po kosiarce i dmuchawie to chyba najbardziej oczywiste narzędzie ogrodowe. Jest to również jedno z najprostszych i najtańszych, w jakie możesz zainwestować.
- podkaszarkę elektryczną
Podkaszarka elektryczna jest ważnym narzędziem do optymalizacji koszenia. Po sesji z wykorzystaniem kosiarki spalinowej bądź akumulatorowej możesz zauważyć, że istnieją pewne obszary, które nie zostały perfekcyjnie skoszone. Podkaszarka zapewni precyzję i możliwość dotarcia w trudnodostępne miejsca.
Jak często kosić trawę?
Jest kilka zasad dotyczących koszenia trawy, które warto poznać przed rozpoczęciem sezonu. Jeśli zastanawiasz się jak często kosić trawę, zebraliśmy zestaw wskazówek, które ułatwią ci proces przygotowań, jak i samej pracy związanej z przycinaniem!
- Nie usuwaj więcej niż jedną trzecią długości trawy - zbyt krótkie przycięcie trawy może nadwyrężyć trawnik!
- Dbaj o ostrza swojej kosiarki. Tępe ostrza rozrywają źdźbła trawy, czyniąc ją mniej atrakcyjną i podatną na inwazję owadów lub chorób,
- Koś na najwyższej wysokości dla gatunku trawy. W zależności od gatunku trawy, koszenie na niższych wysokościach może uszkodzić korzenie,
- Pamiętaj, by odpuścić sobie koszenie trawy zaraz po opadach deszczu. Z jednej strony może być to niebezpieczne dla Ciebie, z drugiej szkodliwe dla trawy, a przede wszystkim uszkodzeniu może ulec Twoja kosiarka akumulatorowa,
- Jeśli przegapisz cotygodniowe koszenie, podnieś wysokość kosiarki, aby nie usuwać zbyt dużej ilości źdźbła trawy. Stopniowo obniżaj wzrost do zalecanego poziomu w ciągu najbliższych kilku tygodni,
- Zostaw ścinki trawy na ziemi. Zwracają składniki odżywcze i materię organiczną.
Jak i kiedy podlewać trawę?
Pielęgnacja trawnika wymaga systematycznej pracy związanej z jego nawadnianiem. Jak to robić, aby osiągnąć upragniony efekt? Podlewanie ogrodu najlepiej przeprowadzać około wschodu słońca lub we wczesnych godzinach porannych. Nie używaj wody tylko do zwilżenia górnej części gleby. W tym celu warto poświęcić nieco więcej czasu i użyć kilkudziesięciu litrów wody więcej, aby pobudzić głębszy wzrost korzeni.
Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy trawnika powinno przypadać około 20 litrów wody. Warto jednak tę zasadę traktować elastycznie, sprawdzając i oceniając wizualnie stan trawnika przed podlewaniem, zwiększając lub zmniejszając zapotrzebowanie.
Jak usunąć chwasty z trawnika?
Praktycznie każdy właściciel domu z ogrodem zmaga się z chwastami, które rosną w trawie. Odpowiednia pielęgnacja trawnika sprawi, że będzie wyglądał świetnie na całej powierzchni. Na szczęście chwasty to problem, który można łatwo rozwiązać. Jak usunąć chwasty z trawnika nie wydając praktycznie ani grosza? Jeśli na Twoim trawniku znalazłeś tylko pojedyncze chwasty, możesz pozbyć się ich ręcznie, upewniając się, że wyrywasz je razem z korzeniami.
Wczesne zajęcie się tymi z pozoru niewielkimi problemami ma kluczowe znaczenie. Na przykład mlecze rozwijają głębokie korzenie, które po osiągnięciu dojrzałości są trudne do wyciągnięcia. Pielenie jest najłatwiejsze, gdy gleba jest wilgotna. Gdy już pozbędziesz się chwastów, ponownie dosiej trawę w gołym miejscu.
Pędraki w trawniku — jak się ich pozbyć?
Skuteczną metodą w pozbywaniu się niechcianych gości na naszym trawniku są pestycydy. Insektycydy zwalczają larwy zawierające bifentrynę, imidachlopryd lub karbaryl są bardzo efektywne w zabijaniu pędraków. Działają głównie ogólnoustrojowo, a na efekty nie trzeba czekać dłużej niż kilka sekund. Pędraki w trawniku to problem, który może wpływać na ogólny wygląd trawy. Zalecamy pestycydy granulowane, które wystarczy nanieść za pomocą rozsiewacza ogrodowego i podlać środek do gleby, aby usunąć szkodniki.
Pielęgnacja trawnika — podsumowanie
Bujny, zdrowy trawnik nie powstaje bez wysiłku. Utrzymanie dobrze wypielęgnowanego trawnika wymaga czasu i wykorzystania odpowiednich narzędzi. Wierzymy, że powyższe wskazówki pozwolą ci łatwo i przyjemnie przejść przez kolejny sezon i stworzyć ogród swoich marzeń.