Serwisowanie urządzeń ogrodniczych - jak wydłużyć ich żywotność?

2021-01-18
Serwisowanie urządzeń ogrodniczych - jak wydłużyć ich żywotność?

Pierwsze zimowe przymrozki są oznaką zakończenia sezonu ogrodniczego. Zanim wprowadzisz cały sprzęt w najgłębszy kąt garażu czy piwnicy, przygotuj go na dłuższą przerwę zimową. To także najlepsza okazja, żeby kosiarka spalinowa czy inna maszyna trafiła do serwisu. Kiedy na wiosnę wyjmiesz sprzęt przed pierwszym koszeniem, punkty napraw będą miały szczyt sezonu.

Kosiarki i inne urządzenia spalinowe 

Kosiarki to najpopularniejsze urządzenia stosowane przed domem. Utrzymanie i pielęgnacja trawnika wymaga dobrego i sprawnego sprzętu. Jednym z najbardziej skutecznych i wygodnych urządzeń jest kosiarka spalinowa. Wymaga ona jednak szczególnej uwagi w czasie przygotowania urządzenia do przerwy zimowej.

Główną czynnością, jaką będziesz musiał przeprowadzić, jest opróżnienie zbiornika paliwa. Nie możesz zostawić go na dłużej, ponieważ w mieszance dochodzi do odparowania lekkich związków. Ciężkie części paliwa zostają na dnie, tworząc lepką maź. To prosta droga do kłopotów podczas wiosennej próby odpalenia silnika. Wówczas nawet dolanie do kosiarki spalinowej świeżego paliwa może nie pomóc.

Jeśli w zbiorniku nie znajduje się wiele paliwa, możesz potrzymać urządzenie na jałowym biegu do całkowitego wypalenia benzyny. Większą ilość musisz odessać. Te same czynności musisz wykonać w przypadku zamiatarek spalinowych i innych urządzeń wyposażonych w silniki benzynowe. Warto opróżnić zbiornik za każdym razem, kiedy maszyna będzie stała dłużej, niż miesiąc.

Do innych czynności, jakie warto przeprowadzić, należy czyszczenie świecy zapłonowej oraz filtrów powietrza. Ważne jest także dokładne smarowanie wszystkich części ruchomych w głowicy kosy. Przerwa zimowa jest właściwym momentem na to, żeby wymienić olej, nawet jeśli maszyna nie była stosowana często.

Maszyny akumulatorowe 

W przypadku urządzeń zasilanych akumulatorem niepotrzebne będzie odprowadzenie paliwa. Jednak w ich przypadku również musisz przeprowadzić kilka niezbędnych czynności. Każda kosiarka akumulatorowa przed zimą powinna mieć naładowany akumulator. Nie zostawiaj pustej baterii, a co więcej, w ciągu zimy zadbaj o to, żeby kilkukrotnie ładować akumulator do pełna. W ten sposób utrzymasz jego żywotność.

Przerwa zimowa to także odpowiednia pora, żeby całkowicie rozkręcić urządzenie i wyczyścić dokładnie wszystkie części. Kosiarka akumulatorowa, czy inne urządzenia akumulatorowe powinny być przechowywane w miejscu suchym. Jeśli nie dysponujesz takim, możesz skorzystać z usługi premium, którą oferuje cześć producentów, między innymi Honda. Polega ona na przechowywaniu urządzenia w okresie zimowym, a także wykonanie corocznego przeglądu oraz napraw.

Specjalistyczne serwisy 

Wszystkie wcześniej wymienione czynności to absolutne minimum, jeśli chodzi o pielęgnację maszyn. Niezależnie, czy jest to kosiarka spalinowa, akumulatorowa, czy myjka ciśnieniowa, raz na sezon warto zawieźć maszynę do autoryzowanego serwisu. Nie traktuj tego, jak zło konieczne, które sporo kosztuje. Sprzęt ogrodniczy czy myjki potraktuj tak samo, jak samochód, który przynajmniej raz do roku odwiedza serwis w celu dokonania przeglądu.

Wszyscy producenci zalecają autoryzowane serwisy nie dlatego, żeby trzymać klienta przy sobie. To także pewność, że Twoim sprzętem zajmą się osoby znające go doskonale. Przecież nie chciałbyś, żeby Twoja kosiarka akumulatorowa była obiektem badań eksperymentującego na niej serwisanta. Jeśli masz wątpliwości i pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Każda informacja, która może wydłużyć żywotność maszyn i oddalić konieczność zakupu nowych warta jest uwagi.

pixel