Traktorki koszące nie tylko do koszenia. Sprawdź dodatkowe akcesoria

2021-01-07
Traktorki koszące nie tylko do koszenia. Sprawdź dodatkowe akcesoria

Utrzymanie rozległych trawników wymaga zastosowania wydajnego sprzętu. Przy murawach o powierzchni przekraczającej kilkanaście arów odpowiedni okazuje się traktor ogrodowy. To najskuteczniejsza i najbardziej wydajna maszyna do koszenia dużych przestrzeni. Jednak samobieżne pojazdy uzbrojone w odpowiedni osprzęt mogą przydać się także w innych dziedzinach ogrodnictwa. Jak można je wykorzystać w inny sposób i po które akcesoria warto sięgnąć?

Traktor ogrodowy - niezbędne elementy 

Przy pielęgnacji dużych trawników potrzebny jest sprzęt szybki, wygodny i uniwersalny. Traktor ogrodowy, nazywany czasem mikrociągnikiem jest urządzeniem, które spełnia te kryteria. Do szybkości koszenia trawy i płynącego z tego komfortu nie trzeba przekonywać żadnego użytkownika. Jednak marnotrawstwem byłoby wykorzystywać traktorki jedynie do koszenia. Te urządzenia mogą wykonywać w ogrodzie bardzo wiele innych zadań.

Zanim przybliżymy możliwości traktorków wynikające z zastosowania dodatkowych akcesoriów, musisz pamiętać o adapterze. To on pozwoli przenieść napęd z maszyny na akcesoria. Dla urządzeń Stiga potrzebny będzie PTO, do którego z łatwością zamontujesz inne akcesoria. Adapter przeznaczony jest do montażu na przedniej części podwozia. Nie musisz go zdejmować do koszenia trawnika, ponieważ nie przeszkadza on w normalnej pracy. Dlatego po zamocowaniu z pewnością zapomnisz o tym, że jest to dodatek.

Akcesoria pomocne przy trawnikach 

Koszenie trawników to główny proces, do którego wykorzystywany jest traktor ogrodowy. Regularne prace sprawiają, że koszona jest zawsze trawa niewysoka, którą można przyciąć bardzo wygodnie. Większy problemem dla traktorków są nieużytki, łąki czy mocno zapuszczone trawniki. W tym przypadku potrzebny będzie agregat na wysoką trawę. Ta kosiarka bijakowa przeznaczona jest do cięcia trawy o długości dochodzącej do jednego metra. Można regulować wysokość cięcia, a dodatkowa osłona gumowa zapobiega rozrzucaniu resztek roślin.

Jednak pielęgnacja murawy i dbałość o zdrowe rośliny polega nie tylko na koszeniu. Piękny trawnik wymaga usuwania z niego liści, które gromadzą się głównie w okresie jesiennym. Z takimi pracami poradzi sobie traktor ogrodowy wyposażony w grabie przednie 100cm. Nakładka pomoże walczyć z liśćmi oraz innymi zabrudzeniami trawnika. Ułatwi również usuwanie mchu, co pozwoli na bujniejszy rozrost trawników. Przy wyrównywaniu lub zakładaniu trawników może być potrzebny walec ogrodowy. Dzięki jego pracy koszenie trawników traktorkiem będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

Traktor ogrodowy pomocny w pracach w polu 

Zostawmy na chwilę trawniki i sprawdźmy zastosowanie traktorka w polu. Jeśli wokół domu dysponujesz przestrzenią, na której wysiewasz warzywa czy zboża, z pewnością wiesz, jak trudne bywa nawożenie tych miejsc. Szczególnie na większych obszarach warto sięgnąć po rozsiewacz nawozów. To urządzenie w formie przyczepy zamontujesz do tyłu traktorka bez potrzeby stosowania adaptera. Produkt ma pojemność 30 litrów i rozrzuca nawóz na odległość ponad 2,5 metra. To ułatwi nawożenie nawet bardzo rozległych pól.

Dobrze nawożone rośliny wyrosną zdrowe, mocne i dadzą obfite plony. Przy zbiorach znów przydatny będzie niezawodny traktor ogrodowy. Tym razem możesz wyposażyć go w przyczepę, dzięki której zbieranie plonów będzie znacznie łatwiejsze. Pojemnik o objętości 150 litrów sprawdzi się nawet w bardzo rozległych sadach. Dzięki funkcji wywrotki również przesypywanie zbiorów do mniejszych pojemników magazynowych przeprowadzisz szybko i sprawnie.

Utrzymanie placów i parkingów 

Traktorki ogrodowe wykorzystywane są nie tylko do zadań w ogrodzie i na polu. Rzucone w przestrzeń miejską na place, parkingi czy ulice również znakomicie sobie radzą. Tutaj szczególnie ceniona jest szczotka zamiatająca 105 cm. Akcesorium montuje się z przodu maszyny z użyciem adaptera i można z jego pomocą zamiatać płaskie utwardzone nawierzchnie. Istnieje możliwość regulacji kąta zamiatania, co ułatwia kierowanie nieczystości w konkretne miejsce. Dodatkowo szczotkę możesz wyposażyć w gumową osłonę.

Utrzymanie funkcjonalności parkingów i placów w zimie uzyskasz, stosując pług śnieżny 120 cm. W przypadku tego dodatku nie będzie potrzebny adapter, ponieważ do pracy pługu wystarczy napęd traktorka. Spora szerokość robocza przyspieszy odśnieżanie, a gumowa listwa dolna nie zniszczy powierzchni kostek brukowych czy płyt chodnikowych.

W przestrzeni miejskiej do pielęgnacji parków, skwerów czy trawników również możesz wykorzystać zdolności koszące traktorków. Wyposażone w część z wymienionych akcesoriów staną się wielofunkcyjnymi maszynami do pielęgnacji dowolnej przestrzeni. Na dodatek żaden operator nie będzie narzekał na brak wygody.

Należy pamiętać, że nie wszystkie modele traktorów mają możliwość zastosowania PTO, należy również szczegółowo dopasować akcesoria do urządzenia, posiadamy duże doświadczenie w sprzedaży traktorów chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy w dokonaniu wyboru.

pixel