Wzrastający rynek fotowoltaiczny - zadbaj o czystość i efektywność Twoich paneli

2021-01-13
Wzrastający rynek fotowoltaiczny - zadbaj o czystość i efektywność Twoich paneli

Panele fotowoltaiczne na dachach lub przed domami stają się coraz popularniejszym obrazkiem. Na ich liczebność wpływa zarówno rosnąca świadomość ekologiczna, jak i unijne dopłaty do fotowoltaiki. Niestety wystawione na zewnątrz panele narażone są na różne zabrudzenia. Piach, błoto, ptasie odchody, a nawet mech mogą obniżyć wydajność urządzeń nawet o 20 procent. W jaki sposób czyścić panele, żeby ich nie uszkodzić?

Chemia do czyszczenia paneli 

Panele fotowoltaiczne są wykonane w taki sposób, żeby większość zabrudzeń usuwana była przez deszcz. Ogólnie polecane jest też mycie ręczne szmatką korzystając z wody czy detergentów. Z naszego doświadczenia, które poparte jest opiniami klientów, dobrym pomysłem jest skorzystanie również z urządzeń wysokociśnieniowych na przykład z zestawem iSolar, dzięki któremu możemy liczyć na zwiększoną wydajność paneli nawet o kilkanaście procent.

Do czyszczenia paneli nie korzystaj z domowych detergentów i środków sprawdzających się przy ceramice lub szybach. Te preparaty mogą zawierać drobinki ścierne, które zniszczą powierzchnię paneli. Wybierz specjalistyczny środek, taki jak Karcher RM 99 Solar Cleaner 10L. Ten preparat zapobiega osadzaniu się kamienia z wody i skutecznie czyści tłuste plamy. Łatwo podlega biodegradacji i z powodzeniem możesz odprowadzać go do kanalizacji.

Myjka ciśnieniowa do paneli fotowoltaicznych

Panele można myć ręcznie za pomocą szmatki, jednak przy ich większej ilości i trudnym dostępie może to być uciążliwe. Lepszym rozwiązaniem będzie myjka ciśnieniowa. W ofercie Abexil znajdziesz kilka produktów, które dedykowane są właśnie do mycia paneli. W przypadku konstrukcji dachowych znakomicie sprawdzi się Karcher HD 5/15 C Myjka Ciśnieniowa. Urządzenie charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, dlatego z łatwością przełożysz ją przez okno dachowe. Spory nacisk postawiono także na niewielką wagę myjki, która dodatkowo wyposażona jest w poręczne uchwyty.

Drugim ciekawym urządzeniem jest Myjka Wysokociśnieniowa Gorącowodna Karcher HDS 8/18-4 M TR. Urządzenie wyposażone zostało w spory zbiornik na wodę. Ma duże koła i poręczny uchwyt, co wpływa na znakomitą mobilność urządzenia. Możesz wykorzystać ją do mycia paneli zamontowanych na ziemi lub dostępnych z balkonu. Zwróć uwagę, że ta myjka ciśnieniowa ma wiele nowoczesnych systemów i rozwiązań, które pozwolą na oszczędność energii oraz skuteczną pracę.

Dodatkowe akcesoria 

Sama myjka ciśnieniowa z regulacją strumienia wody może wyczyścić panele. Jednak dla komfortu pracy przydadzą się również dodatkowe akcesoria do czyszczenia paneli solarnych. To dzięki nim nie będzie potrzeby stosowania zbyt silnego strumienia wody. Sprawdzą się także w trudno dostępnych miejscach, gdzie możliwości przenoszenia myjki są ograniczone.

Jednym z niezwykle funkcjonalnych akcesoriów jest Karcher lanca teleskopowa iSolar TL 14 C. Ten produkt stanowi przedłużenie przewodu ciśnieniowego i rozsuwa się na długość nawet 14 metrów. Nie ma stopniowej regulacji, dlatego możesz wysunąć ją na każdą wybraną długość. Lanca wykonana jest z wysokiej jakości włókna węglowego, dzięki czemu nawet rozciągnięta na maksymalnie nie ulegnie złamaniu.

Znakomitym sposobem na czyszczenie paneli bez obaw o ich uszkodzenie jest szczotka napędzana wodą Karcher iSolar 400. Nakładka na lancę wyposażona jest we włosie nylonowe, które nie zniszczy delikatnej powłoki, ani nie zarysuje jej. Wyposażona jest w łożyska kulkowe, dzięki którym uzyskano znakomitą trwałość i żywotność. W przypadku większej ilości paneli przydatna będzie Karcher iSolar Podwójna szczotka obrotowa 800. Ta nakładka powstała z dwóch szczotek obracających się przeciwbieżnie. Do prawidłowego działania potrzebuje nieco więcej wody, jednak skuteczność czyszczenia jest na bardzo wysokim poziomie.

pixel