Zastosowanie agregatu prądotwórczego w gospodarstwie domowym

2021-09-15
Zastosowanie agregatu prądotwórczego w gospodarstwie domowym

Generator prądu to pomocne urządzenie nie tylko w przypadku remontu, czy awarii sieci, ale również w codziennych pracach, np. w ogrodzie. Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Zasilanie nie tylko awaryjne

Brak prądu z powodu gwałtownej burzy lub oberwania chmury to sytuacja dotykająca wielu z nas. Często z konieczności trzeba wówczas przerwać aktualne aktywności. Bywa to kłopotliwe, zwłaszcza gdy prowadzimy akurat remont, sprzątamy albo kosimy trawę wokół domu. Z miejsca przestają działać kosiarki i odkurzacze, nie mówiąc o cięższym sprzęcie budowlanym. To moment na zadanie sobie pytania: jaki agregat prądotwórczy do domu? Na szczęście temu problemowi można łatwo zaradzić. W polskich domach coraz popularniejsze są rozwiązania przejęte z placów budowy lub imprez masowych, czyli profesjonalne generatory prądu. Dzięki kompaktowym rozmiarom mogą być przechowywane w piwnicy lub garażu, a wydatek uzasadnia ich wszechstronność i użyteczność. Agregat prądotwórczy jest pomocny w każdym zadaniu wymagającym użycia dodatkowych urządzeń, niezależnie czy będzie to betoniarka, czy pralka. Zamiast korzystać z wielu metrów kabli i przedłużaczy, do agregatu możesz podpiąć wiertarki, szlifierki, pilarki i wiele innych urządzeń.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Generatory prądu używają rozmaitych paliw. Na rynku dostępne są agregaty spalinowe, gazowe oraz akumulatorowe. Tych pierwszych nie wolno używać w pomieszczeniach. Ich największą zaletą jest zwiększona moc, jednak idzie za tym zanieczyszczanie powietrza i dodatkowy hałas. Najczęściej pracują na benzynę lub olej napędowy. Do prac w pomieszczeniach najlepiej posłużą agregaty akumulatorowe. Należy je oczywiście cyklicznie ładować, a okresowo wymieniać również baterię. Największą wadą agregatu akumulatorowego jest ograniczony potencjał ładowania. Jednak coraz więcej modeli zawiera również możliwość podłączenia do miejscowej sieci energetycznej.

Wybieramy generator prądu

Na pytanie: jaki agregat prądotwórczy do domu nie ma jednej odpowiedzi. Do dyspozycji mamy agregaty jednofazowe oraz trójfazowe. Polecamy te pierwsze. Agregat jednofazowy o napięciu 230 V wystarczy do większości prywatnych potrzeb. W kwestii doboru generatora do posiadanych urządzeń musimy pamiętać, aby jego moc była większa niż podłączanego sprzętu. Największą moc prezentują generatory spalinowe. Z racji łatwości uzupełniania paliwa, np. oleju napędowego, mogą działać przez dłuższy okres czasu. Dlatego są chętnie wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. W razie zerwania sieci elektrycznej wszystkie urządzenia na posesji będą działać bez żadnych zakłóceń.

Rozmiar generatora

Poszukując agregatu prądotwórczego do domu, najlepiej będzie postawić na niewielkie rozmiary urządzenia. Generatory walizkowe dadzą łatwo się przenosić z miejsca na miejsce i nie zajmują za wiele powierzchni. Zazwyczaj posiadają wbudowany uchwyt. Nieco większe generatory przenośne to znakomita propozycja dla osób, które mogą potrzebować zasilania w różnych lokalizacjach. Urządzenia są najczęściej przystosowane do transportu poprzez zamocowanie specjalnych kółek. Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Najlepszy będzie spalinowy, o niewielkiej mocy, za to o niższym poziomie hałasu i emisji spalin. Największe generatory, stacjonarne, znajdą zastosowanie na placu budowy oraz na imprezach masowych. Podłączymy do nich elektronarzędzia, zestawy kolumn głośnikowych, zwłaszcza te o ogromnej mocy.

Solidne i wytrzymałe

Niektóre agregaty prądotwórcze dysponują automatycznym zapłonem, który uruchamia urządzenie w razie braku dopływu prądu z sieci. Pozostałe najczęściej startują elektrycznie bądź ręcznie. Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, zwróćmy uwagę na wykonanie silnika. Podzespoły powinny być solidne i wytrzymałe aby zapewnić odpowiedni okres eksploatacji. Niektóre urządzenia, jak np. Honda EG 5500 CL, dysponują stabilizacją prądu wyjściowego. Ta funkcja pomaga utrzymać pożądany poziom napięcia i wyeliminować wahania związane z pracą generatora. Pozwalają na pracę nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych. Wśród cech generatorów, na które warto zwrócić uwagę, są również zużycie paliwa, poziom hałasu i emisji spalin.

Agregaty prądotwórcze - zastosowanie

Gdy rozstrzygniemy kwestię, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, możemy być pewni, że nie zawiedzie nas podczas wyładowań atmosferycznych. Generator jest łatwy w obsłudze i wydajny. Można go stosować w domu lub zabrać na wyjazd nad jezioro. W przypadku zastosowań domowych sytuacja jest oczywista. Takie urządzenia, jak zamrażarka, lodówka, czy podgrzewacz do wody, powinny być podłączone do prądu przez cały czas. Również w trakcie awarii. Właśnie do takich sytuacji stworzono generatory. Znajdą one zastosowanie także w produkcji rolnej, tam gdzie należy trzymać bez przerwy pod prądem niektóre spośród specjalistycznych urządzeń. Agregaty będa również nieodzowne w zimie tam, gdzie stosuje się ogrzewanie elektryczne. Z własnym generatorem nie straszna będzie żadna awaria.

pixel