Jak przygotować pilarkę do pracy w okresie jesienno-zimowym?

2021-11-02
Jak przygotować pilarkę do pracy w okresie jesienno-zimowym?

Gdy temperatura spada w pobliże zera, sprzęt pomocny w pracy na posesji i w ogrodzie jest narażony na usterki. Przeczytaj, jak zadbać o urządzenia, by pilarki zawsze działały bez zarzutu.

Nieodzowna w ogrodzie

Piła łańcuchowa jest niezbędna w pracach w ogrodzie, podobnie jak kosiarka. Wyręcza właściciela od używania siły fizycznej. Przyspiesza pracę i pomaga zaoszczędzić cenne chwile, aby móc je wykorzystać w inny sposób. Pilarki mają wiele zastosowań. Z powodzeniem wypierają zwykłą siekierę, której użytkowanie wymaga niestety żmudnego wysiłku. Niezależnie od tego, czy wybierzesz piłę spalinową, elektryczną, czy akumulatorową, z pewnością będzie ona wielokrotnie wykorzystywana, również w tych najzimniejszych miesiącach. Jak sprawić, aby sprzęt służył jak najdłużej w doskonałym stanie technicznym?

Samodzielny przegląd pilarki

Jesienią często używamy pilarki. Trzeba przecież przygotować szczapy drewna na opał, przyciąć drzewa i krzewy. To dobry moment na budowę prostych konstrukcji z drewna, np. skrzyń, czy kojców. Najczęściej wykorzystuje się wówczas pilarki spalinowe. Aby maszyna zachowała żywotność, należy poddawać ją regularnym zabiegom konserwacyjnym. Nie chcemy doznać awarii w połowie niecierpiących zwłoki prac, by potem męczyć się z siekierą. Dbałość o dobry stan pilarki pozwoli wyeliminować takie niebezpieczeństwo. Konserwacja nie jest skomplikowana, wymaga jednak zachowania podstaw BHP. Przed przystąpieniem do przeglądu należy pamiętać o zakładaniu rękawic ochronnych.

Oczyszczanie

Zaczynamy oczywiście od oczyszczenia sprzętu. Dokładnie czyścimy całą powierzchnię urządzenia, a potem zdejmujemy z niego łańcuch oraz prowadnicę. Następnie czyścimy ją ze ścinek i wiórów, najlepiej przy użyciu miękkiego pędzla lub drewnianego kijka. Sprawdza się także sprężone powietrze. Później należy zdjąć pokrywę silnika i zająć się podzespołami. Najistotniejsze elementy do oczyszczenia to komory gaźnika, filtr powietrza oraz cylinder i żebrowanie koła zamachowego. Filtr nie powinien mieć dziur. W kole zamachowym często zbierają się zanieczyszczenia, utrudniając dopływ powietrza i w konsekwencji zatrzymując chłodzenie silnika. A to prosta droga do awarii. Gdy już wyczyścimy podzespoły, możemy zabrać się za ostrzenie łańcucha.

Łańcuch w pilarce

Pilarki łańcuchowe powinny być umieszczone pod kątem prostym, by móc łatwo spiłować ogniwa. Ostrzenie łańcucha przeprowadzamy przy użyciu pilnika. Do spiłowania przeznaczone są również ograniczniki zagłębienia łańcucha. Jeżeli jest już zużyty, należy go koniecznie wymienić na nowy. Podczas zakładania istotne jest napięcie łańcucha w taki sposób, aby dokładnie przylegał do prowadnicy i mógł być przesuwany bez jakiegokolwiek oporu. Pilarki elektryczne są często wyposażone w automatyczny system szybkiego napinania łańcucha. Dzięki niemu możemy od razu zabrać się do pracy.

Konserwacja pilarki

Gdy wszystkie jesienne prace w ogrodzie mamy już za sobą, możemy pomyśleć o przechowaniu pilarki do wiosny w suchym, bezpiecznym miejscu. Zanim oczyszczone urządzenie trafi do schowka, warto je solidnie zakonserwować. To prosty proces. Najpierw zdejmujemy łańcuch i jego prowadnicę. Ogniwa łańcucha powinniśmy przechowywać przez zimę w oleju, co zabezpiecza przed rdzewieniem. Cylinder również warto nasmarować olejem. Powinno się również usunąć zużyty płyn z silnika, a na jego miejsce wlać nowy.

Oleje do pilarki

Odpowiednio dobrany olej silnikowy oraz smar do łańcucha potrafią gruntownie ulepszyć wydajność pracy urządzenia. Jednak właściwy dobór tych płynów nie jest najprostszy, zwłaszcza dla mniej doświadczonych użytkowników. Pilarki spalinowe potrzebują mieszanki benzyny ze specjalnym olejem, np. firmy STIGA. Mieszankę można sporządzić samemu i przechowywać w dedykowanym pojemniku. Olej należy wymieniać przynajmniej raz w roku, a koniec sezonu jesiennego to właśnie najlepszy czas na taki proces. Trzeba jednak pamiętać, że sporządzona mieszanka oleju z benzyną nie powinna być przechowywana w pojemniku dłużej niż 30 dni.

Akumulatory

Coraz więcej pił łańcuchowych ma na wyposażeniu akumulator. To o wiele bardziej ekologiczne i ergonomiczne rozwiązanie, minimalizujące spaliny i hałas. Pilarki akumulatorowe są najczęściej wyposażone w akumulator litowo-jonowy. Pielęgnacja baterii to podstawa troski o urządzenie i dlatego warto o niej pamiętać. Jeżeli po sezonie odstawimy pilarkę do schowka, to gdy wyjmiemy ją wiosną, może odmówić nam posłuszeństwa. Akumulator nie może być zbyt długo rozładowany. Dlatego najlepiej będzie co kilkanaście dni ładować go ponownie. Baterie litowo-jonowe należy przechowywać w suchym, bezpiecznym i niezbyt gorącym miejscu.

Konserwacja pilarki – dlaczego jest tak ważna?

Dzięki regularnemu czyszczeniu pilarki możemy zabezpieczyć się przed występowaniem wielu problemów. Do najczęstszych należy nieobracający się łańcuch. Za awarię odpowiadają uszkodzone sprzęgło, koło zamachowe, zablokowany hamulec lub defekt samego łańcucha. Cykliczne czyszczenie i przegląd podzespołów pozwoli wykryć awarię zanim pilarka zatnie się podczas pracy.

pixel