Jak usunąć chwasty z kostki brukowej?

2021-08-18
Jak usunąć chwasty z kostki brukowej?

Kostki brukowe cieszą się ogromną popularnością na placach, chodnikach czy parkingach. Coraz częściej wybierane są także do wykończenia podjazdu czy miejsca parkingowego pod wiatą. Choć ten rodzaj podłoża ma ogromną ilość zalet, nie jest pozbawiony wad. Do najbardziej uciążliwych należą rośliny, dostające się w szczeliny pomiędzy kostkami. W jaki sposób z nimi walczyć i czy masz szanse na zwycięstwo?

Skąd się bierze mech w kostce brukowej?

Nawierzchnie z kostek brukowych są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Ich struktura pozwala też na szybkie odprowadzenie wilgoci poprzez szczeliny pozostawione między kostkami. To właśnie w tych szczelinach już po kilku miesiącach od ułożenia powierzchni pojawiają się pierwsi niechciani goście - mech i chwasty.

Rośliny wyrastające spomiędzy płytek mogą pojawiać się z dwóch zasadniczych powodów. Pierwszym z nich jest zacienienie podłoża i brak dostępu promieni słonecznych, co oznacza znakomite warunki dla rozwoju mchów. Zielonkawa fuga z tej rośliny często kończy się w miejscu, w którym dach przestaje zasłaniać plac przed słońcem.

Innym powodem jest samoczynne rozsiewanie się roślin uznawanych za chwasty. Trawy czy inne podobne rośliny nie mają wielkich wymagań bytowych. Wystarczy niewielka szczelina pomiędzy płytkami, żeby puściły w niej korzenie i pięły się w górę. Z reguły nie będziesz w stanie zmienić żadnego z wymienionych warunków, dlatego pozostaje Ci walka z objawami, czyli usuwanie roślin z kostki brukowej.

Ręczne usuwanie roślin

Pierwszym odruchem każdego domownika będzie chęć wyrwania chwastów ręcznie. O ile przy wysokich roślinach jest to możliwe, o tyle przy mchach i drobnych trawach już nie bardzo. Konieczne będzie zatem użycie szczotki lub specjalnych skrobaków i sumienne czyszczenie każdej szczeliny kolejno. Jest to zajęcie bardzo pracochłonne, jednak na niewielkich powierzchniach przynosi zadowalające efekty. Mimo wszystko trudno wyobrazić sobie takie prace w przypadku dużych parkingów, czy placów w obszarze miejskim.

Usuwanie chwastów za pomocą środków chemicznych

Szybkim i bardzo skutecznym sposobem na usuwanie chwastów z nieregularnej powierzchni bruku jest użycie chemii. Profesjonalne środki biobójcze aplikowane na podłoże przynoszą dobre rezultaty, prace przebiegają szybko, a efekt najczęściej jest długotrwały i spektakularny. Już kilka dni po zastosowaniu środków zobaczysz na placu całkowicie suche źdźbła roślin.

Środki chemiczne sprawdzają się przy usuwaniu roślin z dużych powierzchni parkingów i placów. Jednak ich stosowanie nie pozostaje bez wpływu na inne organizmy żywe. Środki mogą być szkodliwe nie tylko dla owadów, ale także zwierząt domowych, a w szczególnych przypadkach nawet dla ludzi. W związku z tym nie w każdej sytuacji i miejscu można je stosować.

Karcher Myjka Ciśnieniowa HD 5/11 P Plus

Metody mechaniczne

Na froncie walki z roślinnością pozostają jeszcze narzędzia mechaniczne. Mimo dużej skuteczności i natychmiastowych rezultatów na wstępie odrzucimy palniki gazowe. Akcesoria podobne do tych stosowanych przy układaniu papy szybko niszczą rośliny, ale mogą też zniszczyć bruk czy inne elementy architektury na podjeździe.

Lepszym sposobem jest podkaszarka wyposażona w miękką żyłkę z tworzywa sztucznego. To samo narzędzie, które precyzyjnie skraca trawy, można wykorzystać do przycinania chwastów na placu i parkingu. Innym narzędziem pomocnym przy walce z chwastami jest myjka ciśnieniowa. Woda wypuszczana pod ciśnieniem będzie dobrze usuwała rośliny i okaże się niezwykle skuteczna w walce z mchem. Korzystając z myjki ciśnieniowej, pamiętaj o precyzyjnej regulacji ciśnienia, żeby pomiędzy płytkami nie pozostawały zbyt głębokie szczeliny. Na zakończenie prac najczęściej będziesz musiał uzupełnić fugi piaskiem.

Wszystkie przedstawione metody usuwania roślin są skuteczne w różnych sytuacjach. Przy jednych potrzebny jest większy nakład pracy, przy innych, jak myjka ciśnieniowa, pewne środki finansowe. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, musisz mieć świadomość, że chwasty pojawią się między kostkami ponownie. Dlatego prace będziesz musiał powtórzyć przynajmniej raz na sezon.

pixel