Jaka myjka ciśnieniowa do domu i zakładu pracy?
Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które pomoże osobom prywatnym zadbać o porządek wokół domu i w ogrodzie, a w zakładach pracy ułatwi czynności porządkowe zarówno na zewnątrz, jak i w we wnętrzach, np. halach produkcyjnych. W jaki sposób wybrać najlepszy model do planowanego zastosowania?
Myjki ciśnieniowe - jak działają?
Każda myjka ciśnieniowa składa się przede wszystkim z pompy wysokociśnieniowej pistoletu, lancy oraz węża wysokociśnieniowego. Materiały wykonania pompy i węża różnią się w zależności od poszczególnych modeli. Czwartym elementem, dającym możliwość pracy całości, jest silnik. W zależności od wybranego modelu może być to silnik elektryczny (zasilany przez sieć lub akumulator) lub spalinowy. Na rynek konsumencki przeznaczone są głównie myjki elektryczne, podczas gdy spalinowe powstają przede wszystkim z myślą o zastosowaniach zawodowych.
Jak to działa? Napędzana za pomocą energii silnika pompa wytwarza odpowiednie ciśnienie wody, która jest następnie wyrzucana przez odpowiedni wąż - zakończony lancą. I to wszystko – proste, a jakże użyteczne rozwiązanie, prawda?
Ponadto wiele myjek ciśnieniowych ma dodatkowe elementy, zwiększające ich funkcjonalność - jak specjalistyczne lance, szczotki czy bęben na dłuższy wąż.
Czym różni się myjka do zakładu pracy od myjki dla osoby prywatnej?
Myjki, z których korzystamy w gospodarstwie domowym, wytwarzają zazwyczaj mniejsze ciśnienie. Są też przeznaczone do okazjonalnego użytku, a nie do codziennej, kilkugodzinnej pracy.
Produkty przeznaczone do firmowej eksploatacji cechuje bardzo wysoka odporność i wytrzymałość na codzienne obciążenie czy warunki pracy.
Warto mieć w pamięci, że im wyższe ciśnienie robocze, tym mniej potrzeba detergentów - przy najsilniejszych modelach ciśnienie wody jest tak wysokie, że można dzięki niemu skutecznie rozbić większość zabrudzeń.
Bardzo ważnym parametrem w przypadku myjek wysokociśnieniowych jest wydajność wody. Czym więcej wody tym szybciej będziemy w stanie zmyć zabrudzenia. Myjki domowe cechują się z reguły wydajnością w przedziale 350-600 litrów na godzinę. Myjki profesjonalne mogą mieć wydajność nawet 1500 litrów na godzinę i więcej.
Jaką myjkę ciśnieniową warto nabyć?
Na rynku istnieje kilka wyspecjalizowanych marek, które już od lat produkują myjki ciśnieniowe, a ich nazwy stały się niemal synonimami takich urządzeń. Są to Karcher, Kranzle oraz Stihl.
Do typowych zastosowań wokół domu i prac w ogrodzie warto polecić myjki Kranzle K 1050 TST oraz Kranzle K 1050 P. W przypadku pierwszej otrzymuje się w zestawie wysokociśnieniowy wąż z oplotem stalowym (12 m długości), lancę ze stali szlachetnej z dyszą płaską, lancę Dirtkiller z rurą ze stali szlachetnej oraz pistolet z systemem szybkiej wymiany. Przy drugiej można liczyć na wysokociśnieniowy wąż z oplotem stalowym (długość 8 m), lancę ze stali szlachetnej z dyszą płaską oraz pistolet z systemem szybkiej wymiany.
Dlaczego akurat te dwa modele? Są one kompaktowe, ciśnienie robocze każdej wynosi 130 bar (13 MPa), każda tłoczy 7,5 l wody na minutę.
Alternatywa to dwie uniwersalne myjki marki Stihl - RE 130 Plus oraz RE 163. Oba modele mogą przydać się zarówno przy porządkach wokół domu, jak i w niektórych pracach w małej firmie do czyszczenia podjazdu czy elewacji budynku. Maksymalne ciśnienie każdej z nich to odpowiednio 150 i 160 bar, a ilość tłoczenia wody 500 i 650 litrów na godzinę.
Do zaawansowanych prac polecana jest myjka KRANZLE XA17 TST (X A 17 TS T). Jej ciśnienie maksymalne sięga 170 bar, tłoczy 9 litrów wody na minutę. Zaletą jest załączony zestaw akcesoriów - znajdują się w nim: 12-metrowy wąż z oplotem stalowym oraz bęben do niego, pistolet z bezpiecznym rozłączaniem ze szybkozłączem, dysza Dirtkiller ze szybkozłączem i dysza płaska ze szybkozłączem. Dużą zaletą tej myjki jest bezstopniowa regulacja ciśnienia i ilości przepływu wody oraz manometr pokazujący ciśnienie.
Do zakładu pracy warto polecić cztery myjki produkcji Karcher oraz Kranzle. Są to następujące modele:
● Kranzle K 2160 TS z lancą Dirtkiller- myjka jest perfekcyjnie dopasowana do zróżnicowanych wymagań względem mocnych wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących. Ciśnienie maksymalne sięga 160 bar, a wydajność tłoczenia - 11 l/min. Dlatego Kranzle K 2160 TS poradzi sobie z bardzo uporczywym brudem, a głowica pompy jest wykonana ze specjalnego, kutego mosiądzu, co gwarantuje jej bardzo wysoką żywotność.
● Karcher HDS 6/14 C – mobilna myjka ciśnieniowa, osiągająca ciśnienie robocze 140 bar. Powinna sprawdzić się w takich miejscach, jak warsztaty samochodowe, gospodarstwa rolne czy zakłady rzemieślnicze. Zastosowany w Karcher HDS 6/14 C system Easy Press wpływa na zmniejszenie siły nacisku na spust pistoletu wysokociśnieniowego, przez co osoba obsługująca urządzenie nie męczy się i może pracować komfortowo.
● Kranzletherm CA 11/130 - zalety tego modelu to kompaktowy format konstrukcyjny, maksymalne ciśnienie 150 bar, duże koła z szerokim ogumieniem z pełnej gumy i ochrona przeciwuderzeniowa przednia i tylna. Myjka Kranzletherm CA 11/130 została wykonana z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje jej długi okres eksploatacji.
● Karcher HD 5/15 C - ze względu na swój niewielki rozmiar oraz wagę doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczna jest wysoka mobilność i elastyczność. Może pracować w pozycji pionowej jak i poziomej. Karcher HD 5/15 C osiąga ciśnienie robocze do 150 bar, a wydajność tłoczenia to 500 l/h, co czyni z niego doskonałą myjkę do ciężkich zadań.