Jakie są zasady usuwania drzew z ogrodu?

2022-08-19
Jakie są zasady usuwania drzew z ogrodu?

Wycinka drzew występuje nie tylko w lesie czy parku miejskim, ale także we własnym ogrodzie. Prawidłowe ścięcie drzewa wbrew pozorom nie jest szczególnie skomplikowane, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii podczas tego procesu, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Ponadto, zastanawiając się jak ścinać drzewo na terenie własnego ogrodu, należy wziąć pod uwagę potencjalne uszkodzenie mienia sąsiadów i tak przygotować się do pracy, aby zredukować ryzyko wypadku do zera.

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć podczas ścinania drzewa, jest bezpieczeństwo. Proces ścinania drzewa powinien rozpocząć się jeszcze przed samą wycinką. Ważne jest, aby przygotować niezbędny sprzęt ochronny i narzędzia. Nigdy nie należy ścinać drzewa bez okularów ochronnych lub zatyczek do uszu, rękawic i specjalistycznych butów. Przedmioty te ochronią twoje oczy przed odłamkami, a uszy przed głośnymi dźwiękami pił łańcuchowych i innych elektronarzędzi używanych do wykonania zadania.

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, powinieneś również zapoznać się ustawą o ochronie przyrody, która określa, jakie drzewa lub krzewy możesz wycinać, nawet jeśli znajdują się na twojej prywatnej posesji.

Kiedy należy ściąć drzewo?

Drzewa we własnym ogrodzie z roku na rok będą coraz bardziej okazałe, gęste i wyższe. I choć często jest to miłe dla oka, to masywne drzewa mogą rzucać cień na miejsca, co do których miałeś inne plany. Szczególnie latem możesz chcieć mieć więcej słońca na swoim ogrodzie. Zbyt wysokie drzewo może także przeszkadzać sąsiadom. Kiedy wycinać drzewa i jak podejść do tego zadania?

W pewnym momencie będziesz zastanawiać się jak ścinać drzewo, w sposób przede wszystkim legalny, bezpieczny i przy jak najmniejszym wysiłku. Zazwyczaj wiąże się to z potrzebą otrzymania pozwolenia na wycinkę, zwłaszcza jeśli drzewa przekroczyły odpowiednią wysokość.

Przystępując do pracy, należy określić, kiedy wycinać drzewa. Jeśli szukasz najlepszego czasu na ścięcie, powinieneś rozplanować pracę w miesiące zimowe. Zimą drzewa są pozbawione liści, co ułatwia ich dalszą utylizację po wycince. Dodatkowo drewno jest suche, co w dużym stopniu wpływa na komfort pracy.

Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia w 2022 roku?

Zanim uruchomisz pilarkę łańcuchową i zaczniesz się zastanawiać, jak ściąć drzewo od góry, musisz zorientować się, czy wycinka jest w ogóle możliwa i czy cały proces odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w jasny sposób określa, że usunięcie drzewa czy krzewu z terenu posesji jest możliwa po uzyskaniu zezwolenia, które wydawane jest na wniosek właściciela nieruchomości. Kiedy jesteśmy właścicielami ziemi, na której chcemy dokonać wycinki, w większości przypadków będziemy mogli przeprowadzić pracę bez otrzymania zgody (za wyjątkami).

Kiedy możesz usunąć drzewo lub krzew bez pozwolenia?

  • jeśli teren twojej nieruchomości nie jest wpisany w rejestr zabytków lub nie znajduje się na terenach zieleni,
  • kiedy zasadzone drzewka pełnią funkcję ozdoby,
  • jeśli na terenie twojego gospodarstwa drzewa zostały przewrócone.

Zalecamy jednak, aby przed podjęciem decyzji o wycince, zawsze skonsultować się z odpowiednim dla siebie urzędem.

Jak ściąć pochylone drzewo?

Jak ścinać drzewa, aby proces ten był bezpieczny i szybki? Pierwszym krokiem przy ścince drzewa jest określenie bezpiecznego kierunku jego upadku. Należy priorytetowo wyznaczyć bezpieczne miejsce pracy, w którym rozłożymy wszystkie potrzebne narzędzia (takie jak pilarki łańcuchowe). Kierunek upadku drzewa możesz przewidzieć, spoglądając w górę.

Sprawdź, z której strony drzewa gałęzie są najsilniejsze. To prawdopodobnie ta strona będzie tą wiodącą i w tym kierunku spadnie drzewo. Jeśli już ustaliłeś potencjalny kierunek upadku drzewa, prześledź obszar, gdzie ma to nastąpić. Usuń wszystkie przeszkody, na które drzewo nie powinno spaść. Najlepiej określ szacunkowo wysokość drzewa i zaznacz kredą na podłożu bezpieczne strefy. Pamiętaj także, aby w trakcie upadania drzewa nie stać za nim, ponieważ jak tylko drzewo upadnie, pień odskoczy do tyłu.

  1. Wykonaj nacięcie w kierunku upadku drzewa. Aby to zrobić, wykonaj poziome cięcie na dolnym końcu pnia. Głębokość cięcia wynosi około 1/3 średnicy pnia
  2. Następnie wykonaj cięcie pod kątem od góry. Tworzy to klin, który można oddzielić od pnia drzewa
  3. W dalszym kroku wykonaj po przeciwnej stronie nacięcie obalające o głębokości do kilku centymetrów od pierwotnego nacięcia. W tak przygotowane wycięcie wbij klin, który będzie nadawał prawidłowy kierunek obalenia drzewa
  4. Jeśli dokładnie wymierzyłeś wzrost drzewa, drzewo powinno powoli opadać w zamierzonym kierunku.

Wiesz już, jak ściąć pochylone drzewo, korzystając z tradycyjnej metody. Ale czy wiesz, że istnieje możliwość równie efektywnego ścinania drzewa od góry?

Jak ścinać drzewo od góry?

Duże drzewa można wycinać samemu, jeśli istnieje swobodny kierunek opadania na jak najwięcej stron. Jeśli tuż obok twojego domu znajduje się inne większe drzewo lub jeśli występuje jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia części wspólnej z sąsiadem, bądź innych przedmiotów czy mebli znajdujących się na twoim ogrodzie, lepiej zatrudnić firmę, która specjalizuje się w pielęgnacji, jak i wycince drzew.

Wycinkę można wykonać na dwa sposoby. Możesz ściąć drzewo od dołu, a następnie obrabiać je już na podłożu. Innym sposobem jest stopniowe usuwanie drzewa od góry. Jak ściąć drzewo od góry, aby proces ten był bezpieczny? W tym celu powinieneś wykorzystać platformę roboczą, dzięki której bezpiecznie dotrzesz do górnego obszaru drzewa. Jak ścinać drzewo bezpiecznie i szybko?

  1. Przed przystąpieniem do wycięcia drzewa od góry upewnij się, że znasz strefę jego upadku. Dzięki temu ochronisz wszelkie konstrukcje lub rośliny na trawniku. W pierwszym kroku zadbaj o przycięcie większych gałęzi, korzystając z drabiny. Pamiętaj o okularach ochronnych i rękawicach. Drabina, której użyjesz, także powinna być wytrzymała i stabilna.
  2. Zmierz i oznacz długość segmentów drzewa. Staraj się, aby każdy segment miał jednakowe rozmiary. Takie podejście nie tylko ułatwi ci późniejszą pracę związaną z koniecznością podzielenia pnia na mniejsze elementy, ale i wpłynie na efektywność samego cięcia drzewa. Pamiętaj też, aby stojąc na drabinie lub specjalnej platformie, nie używać piły łańcuchowej powyżej wysokości ramion bez odpowiednich środków ostrożności.

Co zrobić z pniem po ściętym drzewie?

Jedną z najczęstszych funkcji drzew po usunięciu jest opał. Drewno opałowe to doskonały sposób na wykorzystanie dużej ilości drewna z drzewa. Jeśli zdecydowałeś się na współpracę z firmą zewnętrzną, odpowiedzialną za wycinkę, możesz na miejscu poprosić pracowników o pocięcie pnia na mniejsze kawałki, z których będziesz mógł skorzystać w sezonie grzewczym.

Jeśli sam ścinałeś drzewo, czeka Cię samodzielna praca, najpewniej z wykorzystaniem łuparki do drewna, dzięki której szybciej podzielisz duże kawałki pnia. Mimo, że drewno to doskonały materiał na opał, nie powinieneś używać go do tego celu od razu po wycince. Zwykle całkowite wyschnięcie drzewa trwa od 6 do 12 miesięcy, w zależności od pory roku. Po tym czasie będziesz mógł cieszyć się drewnem opałowym w kominku, piecu grzewczym czy grillu.

Jaki sprzęt do ścinania drzewa?

Ustaliliśmy już, jak ścinać drzewa i kiedy należy to robić. Pora na dobranie odpowiednich narzędzi. Do dyspozycji masz liczne akcesoria, dedykowane do ścinania drzew. Wybór używanego narzędzia powinien zależeć od wielkości drzewa. W przypadku niewielkich drzew zwykle nie jest wymagany sprzęt elektryczny lub spalinowy, ale zdecydowanie usprawni to twoją pracę. Pilarka Stihl w połączeniu z klinem powinna zawsze stanowić podstawę wyposażenia. W skrajnych przypadkach możesz pokusić się o użycie liny i wyciągarki, co jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na ścięcie dużego drzewa, ale i najbardziej kosztownym, jeśli nie posiadasz takich sprzętów.

Ścinanie drzewa nie jest łatwe. Ale dzięki odpowiednim narzędziom i wiedzy możesz przejść to zadanie stosunkowo łatwo i przyjemnie. Z poradnika dowiedziałeś się kiedy wycinać drzewa, jak ściąć pochylone drzewo i jakich narzędzi oraz odzieży ochronnej potrzebujesz do wykonania pracy szybko i bezpiecznie. A więc…do dzieła!

pixel