Rodzaje zamiatarek — W jakim zawodzie są one potrzebne?
Zamiatarka to urządzenie służące do zamiatania terenów zewnętrznych i wewnętrznych. Początkowo zamiatarki były stosowane tylko na zewnątrz budynków, a dziś na rynku można znaleźć zarówno zamiatarki do dywanów, wykładzin, chodników, a nawet uliczne. Przede wszystkim są nieocenioną pomocą przy sprzątaniu dużych powierzchni, których zmiecenie ręcznie miotłą, wymagałoby dużo pracy i czasu lub byłoby zwyczajnie niemożliwe.
Nowoczesne zamiatarki przypominają wyglądem samochody — największe służą do zamiatania ulic, natomiast mniejsze do zamiatania chodników czy alejek z liści, piasku czy drobnych odpadów komunalnych. Mogą to być także małe maszyny prowadzone ręcznie. Na rynku dostępne są zamiatarki samojezdne, przyczepy zamiatające czy modele ciągnione. Zobacz, jakie zamiatarki możesz wybrać i do czego mogą służyć.
Zamiatarki spalinowe
Zamiatarka spalinowa, jak wskazuje ich nazwa, jest wyposażona w silnik spalinowy. Pośród maszyn tego typu znajdują się zarówno zamiatarki samojezdne, jak i takie, gdzie silnik napędza mechanizm czyszczący, a ich przemieszczanie odbywa się poprzez pchanie ich przez wykwalifikowanego pracownika. Ten rodzaj zamiatarek stosowany jest najczęściej, zwłaszcza na zewnątrz. Generują bowiem spaliny, które trudno wywietrzyć z wnętrz.
Zamiatarki elektryczne
Zamiatarki elektryczne to maszyny zasilane prądem. Wyróżniamy dwa rodzaje elektrycznych zamiatarek – akumulatorowe oraz podłączane przewodem do prądu. Akumulatorowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zakazane jest stosowanie spalinowych oraz tam, gdzie nie ma możliwości podpięcia przewodów do prądu. Wymagają jednak umiejętności oceny czasu pracy na baterii i regularnego, długotrwałego ładowania. Natomiast przewodowe mogą być stosowane także we wnętrzach budynków i są często stosowane w miejscach użyteczności publicznej, przez które przewija się mnóstwo ludzi.
Zamiatarki mechaniczne
Zamiatarka mechaniczna to urządzenie pchane przez pracownika. Wykorzystywane jest do sprzątania mniejszych lub średnich powierzchni, wymagających sporadycznego sprzątnięcia, bo do większych przestrzeni, które trzeba sprzątać, często nie sprawdzą się ze względu na uciążliwość i czasochłonność takiego sprzątania. Dzięki niewielkim rozmiarom takich urządzeń oraz ich poręczności, można czyścić z ich pomocą trudno dostępne miejsca, więc sprawdzą się wszędzie, gdzie jest dużo przeszkód i zakamarków. Zarówno modele mechaniczne, jak i elektryczne znajdą zastosowanie w domu, a także w niewielkich lokalach handlowych czy przemysłowych. Istnieją również modele mechaniczno – spalinowe, stosowane do sprzątania większych wnętrz lub terenów zewnętrznych.
W jakich zawodach wykorzystuje się zamiatarki?
Zamiatarki wykorzystywane są w niemal każdej firmie sprzątającej. Takie firmy wynajmowane są do sprzątania miejsc publicznych, takich, jak wnętrza hipermarketów, centrów, galerii handlowych, szkół czy szpitali. Urządzenia tego typu mogą mieć też funkcje myjące podłogi. Samojezdne modele spalinowe wykorzystywane są przez służby miejskie do sprzątania chodników, alei, dróg czy placów. Oczywiście największe zamiatarki – samochody, skonstruowane na wzór samochodów ciężarowych, wykorzystywane są przez służby drogowe do sprzątania ulic. Mniejsze, autonomiczne pojazdy są natomiast stosowane do sprzątania lotnisk czy dworców oraz innych obszarów publicznych średniej wielkości. Często są to zamiatarki z fotelem dla operatora.
We wnętrzach budynków – w handlu, usługach czy nawet gastronomii stosowane są zbieraki podłogowe, czyli zamiatarki ręczne, które zamiast obrotowych szczotek posiadają jednorazową poduszkę, która może być sucha lub mokra. Można czyścić nimi głównie gładkie podłogi. Sprawdzają się znakomicie zamiast tradycyjnych mopów.
Zamiatarki są również stosowane w ogrodnictwie. Takie urządzenia przypominają swoim wyglądem kosiarki do trawy. Posiadają obrotowy mechanizm, umożliwiający zebranie liści czy suchej, skoszonej trawy. Liście i trawa trafiają do specjalnego, wyjmowanego zbiornika. Oczywiście istnieją także bardziej uniwersalne modele, dzięki którym sprzątać można kamienie, niedopałki papierosów czy innych śmieci oraz modele do sprzątania nie tylko trawników. Jeśli masz w ogrodzie ścieżki z kostki brukowej, przyda Ci się zamiatarka do kostki. Takie zamiatarki stosowane są często w miejskich parkach.
Pracownicy sprzątający stosują także zbliżone wyglądem do odkurzaczy, zamiatarki do dywanów i wykładzin. Te urządzenia używane są najczęściej w hotelach i gastronomii. Obrotowe szczotki zgarniają zanieczyszczenia do specjalnego pojemnika, który trzeba dość często opróżniać. Niektóre modele mogą sobie poradzić z powierzchniami drewnianymi.
Zastosowanie zamiatarek jest bardzo szerokie. Bez wątpienia ułatwiają one codzienne życie. Firmom i pracownikom sprzątającym zaś pomagają utrzymać czystość dużych powierzchni. Bez nich sprzątanie dużych sal, hal czy terenów zewnętrznych byłoby bardzo uciążliwe i czasochłonne. Różnorodność urządzeń pozwala wybrać odpowiednie — do każdego rodzaju powierzchni.