Silniki zaburtowe - jakie silniki wybierają klienci i dlaczego, jak dopasować silnik do łodzi

2021-01-21
Silniki zaburtowe - jakie silniki wybierają klienci i dlaczego, jak dopasować silnik do łodzi

Zakup silnika zaburtowego do łodzi może być obarczony pewnym ryzykiem. Maszyna musi być odpowiednio dopasowana do rodzaju łodzi i charakteru akwenu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od charakteru i niezawodności silnika może zależeć bezpieczeństwo załogi. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać jednostki napędowe do łodzi i dlaczego silniki zaburtowe Honda cieszą się tak dużą popularnością wśród klientów.

Najważniejsze parametry silników 

Posiadanie własnej łodzi zawsze stanowiło oznakę luksusu. Choć być może marzenia o jachcie musisz jeszcze odłożyć na przyszłość, własna łódź nie jest bardzo niedostępnym towarem. Nieduża łódka wyposażona w solidny silnik zaburtowy Honda stanowi koszt przystępny niemal dla każdego. Jeśli lubisz spędzać wolny czas na zalewach, a Mazury są Twoim ulubionym miejscem na urlop, z pewnością się nie zawiedziesz.

Żeby jednak pływanie sprawiało przyjemność, a łódź poruszała się sprawie, będziesz musiał pochylić się nad wyborem silnika. Zanim sięgniesz po właściwe urządzenie, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość łodzi. Dobrze będzie także określić w przybliżeniu warunki, w jakich chcesz pływać, a także przechowywać łódź. Jeśli chodzi o parametry techniczne, weź pod uwagę takie cechy jak:

  • moc silnika - jeden z najważniejszych parametrów łodzi, który szerzej opiszemy w dalszej części poradnika. Musisz pamiętać, że do obsługi łodzi zaopatrzonych w maszyny o mocy przekraczającej 10 KW musisz posiadać patent sternika motorowodnego.
  • długość kolumny - czyli dostosowanie silnika do wysokości pawęży łodzi. To od tego wymiaru zależy, na jakiej głębokości będą śruby napędowe. Najczęściej wartości podawane są w numeracji znanej z branży tekstylnej, jednak solidni producenci przedstawiają dokładne wymiary.
  • rodzaj śrub napędowych - ma wpływ na dostosowanie silnika do charakteru łodzi. Często ma znaczenie również w odniesieniu do charakterystyki zbiorników wodnych, ich głębokości i rodzaju podłoża.
  • rodzaj rozruchu - w nowoczesnych silnikach stosuje się głównie rozruch elektryczny, choć także ręczny wspomagany elektrycznie. Niektóre maszyny wyposażone są w mechanizmy, które pozwalają uruchomić silnik po naciśnięciu manetki gazu.

Wśród innych parametrów warto wymienić również wydajność układu, który ładuje akumulator, a także możliwość zdalnego sterowania silnikiem zaburtowym.

Jakie modele silników wybrać? 

Przejdźmy zatem do wyboru konkretnych modeli silników zaburtowych Honda. Moc jest najważniejszym parametrem, na który zwrócisz uwagę nie tylko wybierając silniki zaburtowe Honda, ale wszystkie inne maszyny. Czym więcej mocy generuje jednostka napędowa, tym łatwiej będzie dotrzeć na oddalone od brzegu łowiska, a także pływać mocno załadowaną łodzią.

Wielu miłośników motorowodniactwa w naszym kraju wybiera silniki HONDA z serii BF 20. To maszyny klasy średniej o mocnych silnikach, które znakomicie sprawdzają się na dużych jeziorach i zalewach. Są odpowiednie do obszernych pontonów, a także łodzi dla kilku osób. Co najważniejsze, wszystkie modele charakteryzuje stosunkowo niski poziom emisji hałasu i niskie zużycie paliwa.

Ciekawym przykładem takiej maszyny jest Silnik zaburtowy BF 20 DK2 LHG POWER o mocy 20 KM. Dwucylindrowa jednostka napędowa wyposażona jest w innowacyjne mikroprocesory układu zapłonowego, dzięki czemu charakteryzuje się znakomitym przyspieszeniem. Ponadto silnik jest bardzo bezpieczny, a liczne systemy kontroli ciśnienia oleju czy temperatury pozwolą Ci bez obaw zabrać na pokład całą rodzinę.

Pamiętaj, że bardzo mocne silniki najczęściej sporo ważą. Co sprawdza się przy dużych jednostkach, nie zawsze będzie odpowiednie dla mniejszych. W przypadku niewielkich pontonów czy łódek istotne jest, żeby silnik był stosunkowo lekki. Silnik zaburtowy BF 2,3 DH 2 SCHU to jedna z najlżejszych jednostek napędowych na rynku, która waży zaledwie 13 kilogramów. Nie oznacza to jednak, że brakuje jej mocy. Lekki silnik o mocy 2,3 KM niewielkim łodziom daje ogromną zwrotność. Najlepiej sprawdza się na mniejszych akwenach i na zalewach. Na uwagę zasługuje także mechanizm pozwalający zapalić silnik już po dodaniu gazu. To jedyny silnik w Polsce, który został wyposażony w takich mechanizm.

Dlaczego warto sięgnąć po silniki zaburtowe Honda? 

Niezależnie od wszystkich wcześniej dokonanych wyborów, silnik musi być niezawodny. Co z tego, że dobierzesz moc odpowiednią do łodzi, skoro jednostka napędowa zawiedzie na środku zalewu. Częste i kosztowne serwisowanie silników może sprawić, że na łódź będziesz spoglądał z niechęcią. Dlatego wielu klientów wybiera właśnie wysokiej jakości silniki zaburtowe Honda, które słyną z niezawodności.

Japońskie przedsiębiorstwo od ponad siedemdziesięciu lat produkuje najwyższej jakości jednostki napędowe. Powszechnie stosuje się je nie tylko w samochodach osobowych czy maszynach ogrodniczych. Cenione są w sportach motorowych, a także wykorzystywane w maszynach budowlanych. Jeśli w tak wymagających branżach sprawdzają się te silniki, nie musisz mieć obaw, by stosować je w łodziach.

Właściwie dobrana jednostka napędowa pozwoli Ci czerpać wiele radości z wypadów na ryby czy podczas wędrówek wodnymi szlakami. Jeśli szukasz pewnych maszyn z możliwością zakupu na raty i dobrą obsługą w ramach gwarancji, sprawdź ofertę Abexil. Znajdziesz tu różnego typu modele silników zaburtowych do łodzi, pontonów, a nawet kutrów.

pixel