Wybieramy zamiatarkę do dużych przestrzeni

2020-07-28
Wybieramy zamiatarkę do dużych przestrzeni
Zanieczyszczenia na chodniku czy placu przed budynkiem gromadzą się szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Jesienią są to liście czy połamane gałęzie z drzew. Z kolei zimą na chodnikach rozsypywane jest kruszywo zapobiegające poślizgnięciu się na oblodzonej płaszczyźnie. Wszystkie te odpady należy usunąć dla bezpieczeństwa przechodniów i estetyki przestrzeni. W przypadku mniejszych powierzchni wystarczy zamiatanie miotłą z twardym włosiem. Czego użyć na dużych placach, chodnikach czy parkingach? Wypróbuj zamiatarki. 

Zamiatarka - funkcjonalne urządzenia sprzątające

Z uwagi na mechaniczną zasadę działania, zamiatarki szybciej i bardziej precyzyjnie wykonują prace sprzątające. Najczęściej elementem czyszczącym jest okrągła szczotka z grubym i sztywnym poliestrowym lub naturalnym włosiem. Ustawiona prostopadle do podłoża obraca się wokół własnej osi. W ten sposób zbiera zanieczyszczenia i odprowadza je do zbiornika. Urządzenia mogą być wyposażone także w większą ilość szczotek ułożonych w osi poziomej. Dzięki temu skuteczniej czyszczą powierzchnię z różnego typu zanieczyszczeń.

Zamiatarki najczęściej wykorzystywane są do pielęgnacji podłoży gładkich. W odróżnieniu od szorowarki czyszczą jedynie na sucho. Sprawdzają się na powierzchniach pokrytych asfaltem, brukiem, płytami chodnikowymi, a także lakierowanych. Najczęściej z ich pomocą usuwany jest piasek, drobne kamienie czy odpady z drzew. Niektóre urządzenia wyposażone w odpowiednie szczotki możesz wykorzystać także do czyszczenia trawnika ogrodowego. 

Najważniejsze typy zamiatarek

Zamiatarki można zastosować w wielu miejscach do czyszczenia różnych powierzchni. W związku z tym produkty dostępne są w wielu formach, kształtach i wymiarach. Biorąc pod uwagę sposób zasilania, zamiatarki można podzielić na elektryczne i spalinowe. W pomieszczeniach usługowych, handlowych czy do czyszczenia hal produkcyjnych stosuje się przede wszystkim maszyny z silnikiem elektrycznym. 

Większą niezależność i swobodę pracy dają zamiatarki wyposażone w silniki spalinowe. Z uwagi na emisję szkodliwych związków, zamiatarka spalinowa sprawdzi się podczas czyszczenia przestrzeni otwartych, jak place czy chodniki. Nie należy stosować jej wewnątrz pomieszczeń. Ciekawym przykładem takiej maszyny jest zamiatarka Karcher KM 85/50 W G. To urządzenia wyposażono w wydajny czterosuwowy silnik spalinowy Honda o mocy ponad 4 KM. Wygodny uchwyt i duży pięćdziesięciolitrowy zbiornik na nieczystości pozwala na długotrwałą pracę nawet na dużych przestrzeniach. Zamiatarki można podzielić na urządzenia o napędzie ręcznym lub mechanicznym. Te pierwsze sprawdzą się przy niewielkich przestrzeniach i bardziej precyzyjnych pracach. Do częstego czyszczenia większych obszarów lepsze będą urządzenia z napędem mechanicznym. Jeśli potrzebujesz takiej maszyny, powinien Cię zainteresować Karcher zamiatarka z fotelem KM 90/60 R Bp Adv. To urządzenie wyposażone jest w miejsce siedzące dla operatora, dzięki czemu komfort pracy znacznie wzrasta. Mocny silnik elektryczny pozwala poruszać się do przodu i w tył. Szerokość robocza dochodząca do 115 cm i zbiornik na śmieci o pojemności 60l zapewnia warunki do wydajnej pracy. 

Jak wybrać odpowiedni model zamiatarki?

Zanim wybierzesz zamiatarkę i popatrzysz na kolejne właściwości, zastanów się, jak długo zamierzasz z niej korzystać. Jeśli ma to być zakup przewidziany na przynajmniej kilka lub kilkanaście sezonów, nie wybieraj przypadkowego sprzętu nieznanej firmy. Dobrym rozwiązaniem będą zamiatarki sprawdzonej firmy Karcher. Wysoka jakość urządzeń od tego producenta warta jest nieco wyższej ceny. Nadwyżka zwróci Ci się w czasie wieloletniej niezawodnej eksploatacji.

Wybierając urządzenie, warto dopasować go do miejsca, w którym będzie najczęściej pracowało. W dużych pomieszczeniach oraz wielkopowierzchniowych halach magazynowych sprawdzą się zamiatarki o większych rozmiarach i sporej szerokości roboczej. Można użyć wcześniej wymienionej Karcher KM 85/50 W G lub nieco mniejszej zamiatarki Karcher KM 75/40 W Bp zasilanej bateriami.W przypadku czyszczenia mniejszych przestrzeni o bardziej nieregularnym kształcie lepsze będą urządzenia o niewielkich gabarytach. Można wybrać ręczną zamiatarkę Karcher KM 70/15 C lub wyposażoną w napęd Karcher KM 70/20 C. Ich zwrotność pozwala na dotarcie do wielu zakamarków i miejsc, w których duże urządzenia się nie zmieszczą. Takie maszyny najlepiej zdają egzamin na stacjach benzynowych, w alejkach parkowych czy jako urządzenia wspomagające większe zamiatarki. 

W przypadku maszyn Karcher warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które poprawiają komfort pracy i ułatwiają eksploatację. Należy do nich między innymi możliwość czyszczenia filtrów na mokro. Daje to wymierne oszczędności wynikające z braku potrzeby częstej wymiany osprzętu. Podczas eksploatacji zauważysz także możliwość szybkiego opróżniania zbiornika z nieczystościami. Dzięki temu praca z zamiatarkami Karcher będzie szybka, komfortowa i nie poniesie za sobą dodatkowych ukrytych kosztów pracy.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Polecane
pixel