Wymiana filtrów w Twoim odkurzaczu - czy warto wybrać sprzęt z automatycznym czyszczeniem filtrów?

2021-01-26
Wymiana filtrów w Twoim odkurzaczu - czy warto wybrać sprzęt z automatycznym czyszczeniem filtrów?

Filtry w odkurzaczu mają za zadanie zatrzymanie wewnątrz urządzenia najmniejszych i najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Dzięki filtrom wyrzucane powietrze jest czyste i nie powoduje ponownego zanieczyszczenia pomieszczenia. Dlatego należy bezwzględnie dbać o utrzymanie filtra w czystości i wymieniać go w razie potrzeby. Ewentualnie lepszym rozwiązaniem może być zakup sprzętu, który zrobi to za nas.

Wymiana filtra - obowiązek i koszt 

Z pewnością w czasie pracy z odkurzaczem spotkałeś się z sytuacją, w której narzędzie przestaje poprawnie działać. Jeśli odkurzacze uniwersalne zaczynają zostawiać zabrudzenia na swojej drodze, a wcześniej zbierały je z łatwością, może to oznaczać zabrudzenie filtra. Utrata mocy to najczęstsza przyczyna mocno zapchanego filtra łapiącego najdrobniejsze cząsteczki.

Wymiana filtrów w odkurzaczach to obowiązek, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Nawet urządzenia przeznaczone do użytku domowego wymagają takiej pielęgnacji. W przypadku przedsiębiorstw, w których odkurzacze działają stale, często wprowadzane są procedury stworzone tylko w tym celu. Filtry czyszczone są lub wymieniane co określony czas i zajmują się tym określone osoby. Potrzebne jest również systemowe rozwiązanie logistyczne, które zapewni stałe dostarczanie nowych filtrów potrzebnych do wymiany. Cały proces niesie także wymierne koszty w postaci potrzeby zakupu nowego akcesorium. Koszt związany jest również z czasem pracy osób, które zamawiają filtry, oczyszczają je lub wymieniają.

Automatyczne czyszczenie filtrów w odkurzaczach 

Jak widzisz, prace z pielęgnacją i wymianą filtrów są dosyć uciążliwe. Szczególnie przy zastosowaniu urządzeń do prac w przemyśle czy profesjonalnych firmach sprzątających może to generować znaczne koszty. Na rynku pojawiają się odkurzacze uniwersalne, które wyposażone są w systemy samoczynnie usuwające zanieczyszczenia z powierzchni filtra. Może to być wykonywane półautomatycznie na żądanie lub w pełni automatycznie bez wiedzy operatora.

Systemy samoczynnego czyszczenia filtrów mają za zadanie utrzymanie mocy ssącej odkurzacza nawet przy wielogodzinnej pracy. Takie funkcje przydatne będą szczególnie w miejscach, gdzie poziom zanieczyszczenia jest znaczny. Firmy budowlane, warsztaty przemysłowe czy wspomniane wcześniej firmy sprzątające to miejsca, gdzie takie maszyny sprawdzają się najlepiej. Można wykorzystać je także w warsztatach zajmujących się pielęgnacją samochodów, autobusów czy innych pojazdów.

Jakie odkurzacze uniwersalne z automatycznym czyszczeniem filtrów wybrać? 

Jeśli zdecydujesz się na odkurzacze uniwersalne wyposażone w systemy automatycznego czyszczenia filtrów, sprawdź ofertę Abexil. Znajdziesz tu różnorodne urządzenia wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów.

Jednym z najbardziej poręcznych jest Uniwersalny Odkurzacz Karcher NT 65/2 Ap. Ma okrągły kształt obudowy i dwie pary kół, co wpływa na znakomitą zwrotność tego urządzenia. Sprawdza się jako odkurzacz samochodowy, ale także urządzenie do czyszczenia biur lub warsztatów. Pomimo niewielkich rozmiarów odkurzacz ma spory pojemnik na odpady, który umożliwi zbieranie suchych i mokrych zabrudzeń.

W pełni automatyczny system czyszczenia to już domena innego urządzenia. Odkurzacz Uniwersalny Karcher NT 75/2 Tact2 Me wyposażony został w dwie turbiny, a do każdej z nich przyporządkowano oddzielny dwustopniowy system czyszczenia filtrów. Dzięki temu urządzenia nie straci mocy ssącej nawet po wielogodzinnej pracy. Tyle czasu może zająć zapełnienie pojemnika o pojemności 75 litrów odpadami z warsztatów czy znajdujących się za siedzeniami w autobusach. Tego typu odkurzacze uniwersalne mogą być stosowane także w biurach, ponieważ ich silniki są stosunkowo ciche.

Jeśli potrzebujesz urządzenia do trudnych zabrudzeń, może Ci się przydać Odkurzacz Uniwersalny Karcher NT 30/1 Ap L. Maszyna przystosowana jest do usuwania zabrudzeń klasy L, czyli znakomicie sprawdzi się w warsztatach przemysłowych. Możesz wykorzystywać go także jako odkurzacz budowlany.

Wybierając odkurzacze z automatycznym czyszczeniem filtrów, możesz zapomnieć o czyszczeniu, wymianie i przechowywaniu nowych filtrów na stanie. Nie oznacza to jednak, że wcale nie musisz pamiętać o pracach pielęgnacyjnych związanych z urządzeniem. Tylko regularne czyszczenie go i usuwanie zabrudzeń z przewodów lub zbiornika będzie gwarancją żywotności maszyny.

pixel