Czym odkurzyć i wyprać dywan oraz wykładzinę?

2020-09-23
Czym odkurzyć i wyprać dywan oraz wykładzinę?

Dywany to jedna z ulubionych form wyposażania pomieszczeń. Nie tylko pięknie dekorują wnętrze, ale także tłumią hałasy i wprowadzają bardziej przytulny klimat. Podobnie jest z wykładzinami, które wzorem brytyjskim, trafiają do korytarzy biurowców czy obiektów hotelowych. W wykładzinach i dywanach można zaleźć wiele zalet jednak pod warunkiem, że są czyste i zadbane. Jak osiągnąć taki efekt i utrzymać dywany w znakomitym wyglądzie na dłużej?

Skuteczne czyszczenie wykładzin

Wykładziny są tkaninami, wykonanymi z włókna o grubym splocie. W przypadku dywanów często mamy dodatkowo do czynienia z włosowatą strukturą, która pełni funkcję dekoracyjną. Taka nieregularna struktura jest bardzo trudna w utrzymaniu czystości. Drobinki pyłu i piasku dostają się pomiędzy splot tkaniny, a do wydobycia ich z głębi materiału potrzeba bardzo silnego odkurzacza. 

Jeśli wykładziny w Twoim otoczeniu nie da się już wyczyścić standardowymi odkurzaczami, pora na odkurzacze szczotkowe. Takie urządzenia charakteryzują się nieco inną konstrukcją, niż standardowe domowe odkurzacze do mieszkań. Dzięki temu są w stanie usunąć brud zalegający w głębi dywanu. Radzą sobie również z nieco cięższymi elementami jak piasek czy drobinki żwiru. Można sięgnąć po Karcher Elektroszczotkę, wyposażoną w rurę teleskopową i wąż ssący. 

W większych obiektach przemysłowych wyposażonych w wykładziny warto sięgnąć po odkurzacz Karcher. Ten producent znany jest z tworzenia wysokiej jakości urządzeń, które znakomicie spisują się w trudnych warunkach i przy wymagających pracach. Do biur i hoteli w zupełności wystarczy Karcher odkurzacz na sucho T 10/1. Urządzenie o mocy 800W zostało wyposażone w zbiornik 10l na nieczystości. Pozwala to na wydajną pracę bez potrzeby częstych przerw serwisowych. Zaletą jest też niewielki ciężar urządzenia i zderzak na obudowie chroniący przed uszkodzeniem mebli i urządzenia. Innym produktem wartym polecenia jest Karcher Odkurzacz Uniwersalny NT 27/1 Adv, który ma dodatkową funkcję odsysania wody.

Pranie dywanu - jak to zrobić?

Nie zawsze w pomieszczeniach ogólnodostępnych będziemy mieli do czynienia z zabrudzeniami w postaci piasku, błota czy kurzu. Tłuste plamy, rozlany sok czy kawa to niezwykle popularne zabrudzenia. Usunięcie ich za pomocą samego odkurzacza jest niemożliwe. Warto wówczas zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Część osób na usuwanie plam i większych zanieczyszczeń wybiera pranie… na sucho. Niestety potrzebne są do tego specjalne środki chemiczne, których działanie także wymaga kilku godzin. W związku z tym powierzchnia czyszczona w ten sposób z reguły przez cały dzień jest wyłączona z użytku, na co nie można pozwolić sobie w pomieszczeniach biurowych czy hotelach

 

W związku z tym przechodzimy do sposobu, który pozwala szybko i bez większych kłopotów rozstać się z brudem na powierzchni dywanów. Pranie dywanów na mokro to metoda, która polega na nakładaniu na powierzchnię tkaniny wody z preparatem czyszczącym lub piany. Aktywne związki chemiczne usuwają brud z dywanu i jest on wchłaniany przez odkurzacz. Tutaj proces działania przebiega znacznie krócej, niż w przypadku prania na sucho, a po jednej sesji dywan w zasadzie pozostaje całkowicie suchy.

Największym problemem, jaki tkwi w tym sposobie czyszczenia dywanów i wykładzin, jest potrzeba inwestycji w niezbędny sprzęt. Chodzi tu o profesjonalne urządzenia do czyszczenia wykładzin klasy Puzzi. Ich konstrukcja umożliwia nakładanie wody ze środkiem czyszczącym i chłonięcie jej z wykorzystaniem jednego węża ssącego. Pozwala to bez zmiany oprzyrządowania nakładać płyn i wchłaniać wilgoć z powierzchni wykładziny.  Urządzenia do czyszczenia wykładzin umożliwiają także usuwania zabrudzenia z innych powierzchni wykończonych tkaninami, takich jak tapicerka samochodowa czy meble tapicerowane. 

Wśród tych urządzeń ponownie warto postawić na niezawodne urządzenia Karcher o żółto czarnej obudowie. Ciekawą propozycją jest uniwersalny Karcher Odkurzacz Piorący Puzzi 10/1. Urządzenie zawiera wszystkie akcesoria, które umożliwiają mu pranie wykładzin w biurach czy hotelach, a także odświeżanie ich runa. Produkt usuwa nie tylko brud i plamy, ale także mikroorganizmy, zarodniki czy roztocza oraz nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu pozostawia środowisko odpowiednie dla alergików i osób wrażliwych. Warto skorzystać też z nieco mniejszego urządzenia, jakim jest Karcher Odkurzacz Piorący Puzzi 8/1. Dzięki możliwości szybkiej wymiany zbiorników i włączania stopą, jest łatwy i wygodny w obsłudze. Możesz wykorzystać go także do pielęgnacji tapicerki, jednak pamiętając o zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych.

Warto pamiętać, że niezależnie jaki element będziemy prać, w pierwszej kolejności należy dokładnie go odkurzyć. Większość środków chemicznych wykorzystywanych do prania dywanów jest w stanie wywabić trudne plamy, jednak nie usunie kurzu czy piasku. Stałe elementy mogą też utrudniać cały proces prania dywanów. W związku z tym po jego zakończeniu może się okazać, że efekty są niezadowalające. Pamiętaj zatem o przygotowaniu się do tego, korzystając z profesjonalnych odkurzaczy uniwersalnych

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Polecane
pixel