Jak wybrać i jak odpowiednio używać motopompy?

Woda to żywioł, który czasem wymyka się spod kontroli. Choć nie jesteśmy w stanie go w pełni opanować, to takie urządzenia jak motopompy pozwalają nam w pewnym stopniu nad nim zapanować. Motopompy kojarzą nam się z akcjami strażaków przy powodziach, ale to nie jedyne zastosowanie tych urządzeń. Są pomocne także w naszym domu i ogrodzie.
Zastosowania motopomp
Profesjonalne motopompy to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Są używane przez takie służby jak wspomniana na wstępie straż pożarna. Przepompowywanie wody, która przerwała wały przeciwpowodziowe to nie jedyne zadanie dla pomp w służbie straży. Do zakresu działań tej służby należą zadania ratownictwa biologicznego i chemicznego, które mogą wymagać na przykład usunięcia różnego rodzaju niebezpiecznych dla środowiska oraz życia i zdrowia człowieka cieczy rozlanych na grunt z uszkodzonych w wyniku wypadku pojazdów. Szeroko rozumiana branża wodociągowa również powszechnie korzysta z motopomp przy okazji awarii instalacji, które skutkują lokalnymi zalaniami. Ale z potrzebą skorzystania z motopompy możemy się też spotkać w bardziej codziennych sytuacjach. Na przykład na placu budowy, gdzie w wyniku wysokiego poziomu wód gruntowych lub uszkodzenia rurociągu może dojść do zalania miejsca pracy. Praca rolnika w polu także wiąże się z ryzykiem zalania upraw. Jeśli nasz dom posiada podpiwniczenie lub garaż umieszczony poniżej poziomu gruntu, również jesteśmy zagrożeni zalaniem tych pomieszczeń, nawet na skutek intensywnych opadów atmosferycznych. Usunięcie niepożądanej wody z danego miejsca jest możliwe właśnie dzięki motopompie, dlatego jeśli tylko są ku temu przesłanki, warto się wyposażyć w to urządzenie. Koszt motopompy to ułamek wartości tego, co praca tego urządzenia może uratować przed zalaniem i zniszczeniem. Jak więc dobrać odpowiednią motopompę?
Wybór najlepszej motopompy
Motopompy są oferowane w wielu wersjach, które są dostosowane do różnego rodzaju potrzeb. Inne urządzenie wybierzemy do pracy na terenie budowy, inne do pracy z substancjami chemicznymi, a jeszcze inne do wypompowywania wody z przydomowej sadzawki. Motopompa do pracy w warunkach polowych, użytkowana przez służby ratunkowe czy firmy budowlane, musi mieć solidną konstrukcję chroniącą urządzenie i oczywiście odpowiednią efektywność, która zniesie intensywną eksploatację. Inną cechą takiego urządzenia jest możliwość pracy z brudną wodą. Moc silnika, która przekłada się na wydajność pompowania to istotny parametr wpływający na ilość przepompowywanej wody w jednostce czasu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy użytkowaniu motopomp do walki ze skutkami powodzi, gdzie szybkość działania jest tak istotna. Taki model jak HONDA WT 40X to niezawodne urządzenie dla profesjonalistów. Najważniejszymi cechami tego urządzenia jest silnik o mocy 11,7 KM i wydajność na poziomie 1600 l/min. Każda motopompa Honda to urządzenie zapewniające bezawaryjną pracę zagwarantowaną wieloletnim doświadczeniem tego producenta. Warunkom panującym na placach budów sprosta model HONDA SMD 50 HXW. Ta motopompa została zamontowana na wygodnym wózku transportowym, ale jej najważniejszą cechą jest możliwość przepompowania zanieczyszczeń, czyli wszystkiego, co tylko się zmieści w wężu ssawnym i tłocznym. Fragmenty roślin, gęsty szlam czy fragmenty gruzu, których nie brakuje w wykopach budowlanych, nie stanowią przeszkody dla tego urządzenia. Motopompy znajdują zastosowanie także przy nawadnianiu terenów zielonych. Przedstawicielem najmniejszych modeli motopomp jest urządzenie HONDA WX 10, które dzięki niskie masie, wynoszącej jedyne 6,1 kg jest łatwe w obsłudze. Cicha praca niewielkiego, ale wydajnego silnika sprawia, że praca pompy nie generuje uciążliwego hałasu. W sadach czy większych ogrodach, do podłączenia do systemu zraszaczy, sprawdzą się nieco większe, ale nadal lekkie i kompaktowe urządzenia, takie jak na przykład HONDA WH 20 X. Dokonując wyboru motopompy, zwróćmy także uwagę na maksymalną wysokość ssania i podnoszenia tłoczonej cieczy - jest to istotny parametr jeśli planujemy wypompowywać wodę z głębokiego wykopu lub studni.
Jak odpowiednio używać motopompy?
Odpowiedź jest prosta - zgodnie z instrukcją obsługi. Oznacza to stosowanie danego urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego jeżeli konkretny model nie jest przystosowany do pracy z brudną wodą, nie należy go w ten sposób użytkować, licząc na to, że niewielka ilość zanieczyszczeń nie zaszkodzi wirnikowi pompy. Silnik napędzający pompę musi mieć optymalne warunki pracy. Zadbajmy o regularne uzupełnianie oleju, oraz nie utrudniajmy chłodzenia silnika, blokując dostęp powietrza do otworów w osłonie wentylatora. Motopompa podczas pracy musi stać na możliwie twardym i równym podłożu. Przed uruchomieniem upewnijmy się, że wszystkie węże są poprawnie podpięte do urządzenia i ułożone w bezpieczny sposób. Przestrzegając zaleceń producenta, możemy być pewni, że motopompa odpłaci nam się długą i bezawaryjną pracą.