Jak założyć firmę sprzątającą i jaki sprzęt warto kupić?

2020-11-23
Jak założyć firmę sprzątającą i jaki sprzęt warto kupić?

Firmy sprzątające należą do niezwykle popularnych przedsiębiorstw na naszym rynku. Wiele firm wybiera ten profil z uwagi na potrzebę stosunkowo niewielkich umiejętności i stale rozwijające się potrzeby. Nie brakuje obiektów usługowych, biurowych czy administracyjnych, które wymagają regularnego sprzątania. Jest to zatem szansa na pewne zlecania i stabilny rozwój działalności. Jak założyć firmę i w co się wyposażyć?

Rozeznanie rynku gwarancją sukcesu

W branży usług sprzątających działa wiele firm, które realizują różnorodne prace. Zanim zechcesz z nimi konkurować, zakupisz odkurzacze przemysłowe i staniesz do przetargów, dobrze zbadaj rynek. Rozeznaj się, jakie przedsiębiorstwa działają w Twojej okolicy, poznaj ceny ich usług i dowiedz się, co mają do zaoferowania. Pozwoli Ci to ocenić szanse nowego przedsiębiorstwa w walce o klientów. W ten sposób możesz też zdobyć wiedzę na temat niszy w usługach firm. Może są określone prace, których nie wykonują inne firmy, a Ty niewielkim kosztem możesz wypełnić tę lukę.

Spróbuj przeprowadzić kilka wstępnych rozmów z ewentualnymi klientami. Pewnie wśród Twoich znajomych jest osoba, która może potrzebować usług sprzątających. Nie musi to być koniecznie sprzątanie biurowców czy obiektów administracji publicznej. Często na początku wystarczą prace sprzątające w większym domu lub nawet pojedyncze zlecenia w specjalistycznym usuwaniu zabrudzeń. Kilka takich pojedynczych zleceń pozwoli Ci zyskać strategicznych klientów na początku działalności i odważniej spoglądać na większe inwestycje. 

Zakładanie działalności - obowiązki nowego przedsiębiorcy

Kiedy znajdziesz swoją niszę lub uznasz, że jesteś w stanie konkurować cenami z obecnymi na rynku firmami, pora na założenie działalności. Zanim zaczniesz pracować, musisz przejść przez drogę formalną. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, gdzie uzyskasz pomoc w wypełnianiu wniosków i następnie w rozliczeniach.

W pierwszej kolejności musisz skierować się do urzędu gminy lub miasta w celu złożenia odpowiedniego wniosku CEIDG. Już na tym etapie będzie Ci potrzebny kod PKD określający charakter działalności. Tu sprawdź grupę z numerem 81.21, gdzie znajduje się niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych. Musisz określić także formę opodatkowania i oczywiście wybrać nazwę firmy. Kolejny wniosek będziesz składał w ZUS i musisz się liczyć z comiesięcznym odprowadzaniem składek zdrowotnych. Na szczęście dla nowych przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadzili działalności, przez pierwsze miesiące składki są niepełne. 

Dofinansowania działalności gospodarczej

Start działalności w takiej branży, jak sprzątanie wymaga wkładu własnego. Poświęcisz go na zakup niezbędnego sprzętu czyszczącego i innych akcesoriów potrzebnych w Twojej pracy.  Jeśli zaczynasz działalność gospodarczą, nie masz co liczyć na pożyczki z banku. Większość z takich instytucji wymaga prowadzenia działalności przez kilka miesięcy i dopiero wówczas jest w stanie zaproponować Ci jakieś fundusze. Tymczasem do tej pory musisz radzić sobie sam. 

Wcześniej opisywana ocena konkurencji i przygotowanie biznesplanu może być potrzebne także z innego powodu. Taki dokument przedstawiający plan na funkcjonowanie i rozwój działalności może Ci się przydać z uwagi na możliwe dofinansowanie. Jeśli będziesz chciał rozpocząć inwestycję od zakupu odkurzaczy przemysłowych, myjek ciśnieniowych czy samochodu do transportu, możesz potrzebować wsparcia. W naszym kraju jest kilka możliwości uzyskania dotacji i niskooprocentowanych pożyczek, które ułatwią Ci start w biznesie.

Najpopularniejszym źródłem pozyskiwania pieniędzy na start działalności jest dofinansowanie z Urzędu Pracy. Ten urząd oferuje bezzwrotne pożyczki, które może otrzymać na start osoba zakładająca działalność gospodarczą. Należy jednak spełnić dwa warunki. Osoba ubiegająca się o taką dotację musi być zarejestrowana jako bezrobotny przez okres minimum od miesiąca do trzech w zależności od urzędu. Wymagania dotyczą także tego, że bezrobotny nie może odmawiać szkoleń czy staży proponowanych przez urząd. Drugi warunkiem jest prowadzenie działalności, na którą uzyskano dofinansowanie przez minimum 12 miesięcy. Przy spełnieniu tych warunków pożyczka będzie bezzwrotna. 

Na jaką kwotę możesz liczyć? Tutaj także pożyczka zależna jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i wynosi prawie 100 tysięcy złotych. Pożycza w ciągu pierwszego roku jest oprocentowana na poziomie zaledwie pół procent i nie jest pobierana od niej żadna prowizja. Jednak uzyskanie takiej pożyczki wymaga podpisania weksla własnego pożyczkobiorcy i poręczenia innej osoby fizycznej. Pożyczka udzielana jest na okres do siedmiu lat i mogą starać się o nią także osoby chcące założyć spółkę. 

Jakie odkurzacze przemysłowe i akcesoria kupić na początek?

Niezależne od tego, czy otrzymałeś dotację, a może działasz na własnych oszczędnościach, pora na inwestycje. I tu jedna ogólna uwaga. Kupując sprzęt, zawsze miej na uwadze, że będzie on pracował po kilka godzin dziennie przez cały tydzień. W związku z tym nie możesz wybierać akcesoriów o słabej jakości, które przydają się w domu przy sporadycznych pracach. Tylko dobrej jakości sprzęt umożliwi Ci szybkie wykonywanie prac i niezawodne działanie. 

Nawet jeśli otrzymałeś dotację i masz do dyspozycji większą gotówkę, nie kupuj wielu produktów już na samym początku działalności. Sięgnij po podstawowe narzędzia, a bazę sprzętu będziesz uzupełniał sukcesywnie. Wówczas w Twojej firmie znajdą się tylko takie urządzenia, które będą Ci niezbędnie potrzebne. 

Z pewnością przydadzą Ci się solidne odkurzacze przemysłowe, które usuną większe zabrudzenia z powierzchni dywanów i wykładzin. Specjalistyczne urządzenia sprawdzą się również przy pracach w halach przemysłowych do usuwania zabrudzeń z opiłków czy odpadów po obróbce stali. Wybieraj odkurzacze wyposażone w koła, dzięki czemu łatwiej wyczyścisz większe przestrzenie. Podczas wyboru urządzenia zwróć uwagę na wielkość zbiornika i dostosuj ją do czyszczonej powierzchni.

Przy pracach na gładkich podłożach lepiej sprawdzą się maszyny wykonujące pracę na mokro. Możesz sięgnąć po szorowarki, myjki ciśnieniowe czy parownice. Przy pracach pielęgnacyjnych wokół budynku lepiej sprawdzą się zamiatarki ręczne lub spalinowe. Nie zapomnij także o agregatach prądotwórczych, które pozwolą Ci na prowadzenie prac w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej.


Jeśli znalazłeś niszę, w której wspomniane wcześniej odkurzacze przemysłowe nie sprawdzą się, przejrzyj jeszcze raz ofertę Abexil. Może wystarczy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne, które ułatwią usuwanie konkretnych zabrudzeń. Nie zapomnij także o odzieży roboczej i akcesoriach do pracy w trudnych warunkach. Z dobrym wyposażeniem będziesz w stanie łatwiej rozszerzać działalność swojej firmy.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel