O jaki sprzęt należy zadbać na myjni samochodowej?
W dzisiejszych czasach mało kto myje swoje auto ręcznie. Myjnie samochodowe dostępne są na niemal każdej stacji benzynowej. Coraz częściej są to tak zwane myjnie bezdotykowe i automatyczne. Nie trzeba samemu nic robić – wystarczy wjechać do myjni.
Założenie własnej myjni nie jest czymś bardzo trudnym, jednak wśród ogromnej już konkurencji niełatwo się wyróżnić. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, jaki rodzaj myjni i jaki sprzęt wybrać, aby oferować usługi najwyższej jakości i przyciągnąć do siebie klientów.
Rodzaje myjni samochodowych
Myjnia samochodowa to obowiązkowy punkt na każdej stacji benzynowej. To dodatkowe źródło dochodu dla właściciela stacji, zresztą stacje to idealne miejsca na myjnie. Jest ich coraz więcej, ale jeśli ktoś chce założyć własną, musi przede wszystkim znać rodzaje myjni i wiedzieć, które są najpopularniejsze. Wyróżniamy więc następujące typy myjni samochodowych:
- myjnia bezdotykowa – zdecydowanie najpopularniejsza z wszystkich. Są to myjnie samochodowe samoobsługowe, umożliwiające mycie auta przy pomocy strumienia wody o wysokim ciśnieniu, jednak bez dotykania karoserii. Jest parę programów mycia do wyboru – od płukania, przez woskowanie po mycie płynem czyszczącym. Wadą jest natomiast brak możliwości wysuszenia pojazdu.
- myjnia automatyczna – najwygodniejszy rodzaj myjni, bo bezobsługowy. Niestety minusem mogą być delikatne zarysowania, pozostawiane przez inwazyjne szczotki. Zależy to jednak od producenta, bo niektórzy oferują bezpieczne szczotki. Jednak mają one ograniczoną skuteczność w przypadku dużych zabrudzeń.
- Myjnie automatyczne portalowe – inaczej bramowe, to rodzaj myjni automatycznej, o nazwie wynikającej z konstrukcji. Pojazd stoi, a ponad nim znajduje się portal ze szczotkami, wodą, płynami itp. W myjniach portalowych możliwe jest suszenie samochodu.
- Myjnia samochodowa ręczna – to myjnia, w której auto czyści wykwalifikowany pracownik. Zazwyczaj zakres usług jest bardzo szeroki, obejmujący czyszczenie nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pojazdu. O zakresie czyszczenia decyduje klient. Wadą jest tylko wysoka cena usług.
Podstawowe wyposażenie myjni — co to oznacza?
Podstawowym wyposażeniem myjni samochodowej jest system myjący. Jego rodzaj zależy od typu myjni. Systemy mogą być jedno lub wielomiejscowe. Można więc stworzyć myjnię tylko na pojedynczy pojazd lub na więcej. Wybierając sprzęt, warto pamiętać o tym, by wyróżniał się nowoczesną technologią, ale także niskimi kosztami eksploatacji i wysoką jakością. Należy zadbać, aby akcesoria myjące, zwłaszcza w myjni automatycznej, nie uszkadzały karoserii samochodów.
Jeśli chcesz założyć myjnię samoobsługową, musisz zadbać o samoobsługowy system myjący, który będzie przede wszystkim prosty w obsłudze dla klientów. Warto postawić na takie rozwiązania, jak myjnia parowa czy auto spa, które na pewno zostaną docenione przez klientów. Bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie też system do mycia podwozia. One są najbardziej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, które wywołuje przede wszystkim sól sypana na potęgę, zimą na drogi, by zminimalizować śliskość. Profesjonalne systemy do myjni samochodowych każdego rodzaju oferuje na przykład firma Kärcher, będąca niekwestionowanym liderem wśród producentów urządzeń myjących i czyszczących. Myjka Kärcher to obowiązkowy punkt na liście wyposażenia myjni.
Co powinien zawierać podstawowy system myjący? Przede wszystkim wodę pod wysokim ciśnieniem, dobre szczotki oraz środki czyszczące.
Jaki sprzęt będzie dodatkowym atutem?
Przede wszystkim dodatkowym atutem będzie nie tylko mycie podwozia, ale także wnętrza samochodu. Na wyposażeniu myjni warto, by znajdowały się myjki ciśnieniowe, parowe, odkurzacze, a nawet płyn i ścierki do ręcznego umycia szyb, środki do umycia deski rozdzielczej i kierownicy czy do czyszczenia tapicerki oraz wycieraczek. Warto pomyśleć także o samochodach ciężarowych i dostosować myjnię pod względem wielkości oraz zapewnić odpowiedni sprzęt do czyszczenia, również takich pojazdów.
Poza samym sprzętem do mycia warto zadbać również o wygodny i prosty system płatności za skorzystanie z myjni, zwłaszcza automatycznej czy samoobsługowej. Najlepiej umożliwić klientom płatność kartą lub Blikiem. To najprostsze i najszybsze rozwiązania, z których skorzystać potrafi każdy. Jednak płatność gotówką także powinna być możliwa dla osób starszych, które nie korzystają z bankowości elektronicznej czy kart płatniczych.
Myjnia samochodowa może być dobrym pomysłem na dochodowy biznes. Trzeba jednak liczyć się ze sporymi kosztami, które jednak zwrócą się, jeśli klienci będą chętnie korzystali z myjni. Nie warto inwestować w zbyt tani sprzęt od nieznanego producenta, ponieważ może okazać się niewystarczająco profesjonalny, a nawet szkodliwy dla samochodów. Chcąc odnieść sukces, należy zapewnić klientom sprzęt najwyższej jakości, który perfekcyjnie umyje każdy samochód, bez żadnych uszczerbków.