Jak działa aerator?

2022-06-10
Jak działa aerator?

Trudno wyobrazić sobie właściciela gospodarstwa domowego z zadbanym trawnikiem, który nie korzystałby regularnie z aeratora i wertykulatora. To w zasadzie obok kosiarki, podkaszarki i nawozów podstawowe elementy wyposażenia, które umożliwiają skuteczne zadbanie o trawnik. Warto zastanowić się, kiedy robić aerację trawnika. Najlepszy czas na napowietrzenie trawnika to wiosna. Pozwala to na lepsze przenikanie wody i składników odżywczych do gleby, ponieważ na ziemi nie znajdują się liście blokujące ich dotarcie do miejsca przeznaczenia. Także w tym okresie w roku trawa zaczyna rosnąć, a więc jest to idealny moment, aby dobrze przygotować podłoże. Co to jest aerator i dlaczego warto w niego zainwestować, chcąc zadbać o piękny, zielony i równy trawnik?

Co warto wiedzieć o aeracji?

Napowietrzanie trawnika to proces, który ma na celu poprawę jakości gleby i retencji wody. Kiedy napowietrzasz trawnik, zauważysz, że w ziemi pojawią się niewielkie dziury w miejscu korzeni trawy. Otwory te umożliwiają przedostawanie się powietrza, wody i składników odżywczych. Łatwo jednak można określić, kiedy robić aerację trawnika. Napowietrzanie należy wykonać, gdy pojawią się pierwsze oznaki, że trawnik tego potrzebuje. Istnieje kilka oznak, na które musisz zwrócić uwagę:

 • trawa zaczyna rosnąć wolniej niż zwykle,
 • trawa wygląda na cienką i gąbczastą,
 • zauważasz brązowe plamy na trawniku.

Narzędziem niezbędnym do wykonania tego procesu jest aerator do trawnika. Warto powiedzieć, że posiadacze kosiarek mogą zainwestować w akcesoria do kosiarek, które niskim kosztem mogą przekształcić urządzenie w aerator lub wertykulator. Jest to możliwe dzięki dokupowanym osobno ostrzom i dedykowanym końcówkom, które nakłada się przed rozpoczęciem pracy.

Zastanawiasz się, jak pracować z tym sprzętem i do czego służy aerator? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu!

Co to jest aerator?

Do czego służy aerator i dlaczego to urządzenie, które powinno być podstawą w każdym gospodarstwie domowym? Aerator do trawnika to maszyna używana do rozbijania gleby na trawniku. Czyni to za pomocą kolców, które są wbijane w ziemię, a następnie wciągane z powrotem, co powoduje powstanie niewielkich dziur. W efekcie czego woda może wnikać w ziemię i docierać do głębszych korzeni trawy. A to z kolei gwarancja tego, że trawa będzie zdrowsza i silniejsza. Zadaniem aeratora do trawy jest poprawa drenażu poprzez ułatwienie przedostawania się wody do gleby.

Kiedy powinniśmy robić aerację trawnika?

Najlepszy czas na napowietrzanie trawnika zależy od kilku rzeczy:

 • rodzaju trawy na trawniku,
 • warunków pogodowych,
 • ilości wilgoci, jaką otrzymuje trawnik.

Aerację można przeprowadzać o każdej porze roku, jednak przyjmuje się, że najlepszy czas na przeprowadzenie ten czynności to początek wiosny lub jesieni. Zaleca się przeprowadzanie aeracji, gdy korzenie rosną najintensywniej.

Najważniejszym warunkiem, który może wpłynąć na jakość aeracji trawnika, jest poziom wilgotności gleby. Trawa musi być wilgotna, aby aerator mógł wniknąć w podłoże. Przed rozpoczęciem napowietrzania trawnika należy poczekać do obfitych opadów deszczu lub obficie podlać trawę.

Czym się różni wertykulacja od aeracji?

Nierzadko się zdarza, że aeracja mylona jest z wertykulacją. Podjęcie decyzji, czy zainwestować w wertykulator a aerator lub w oba te urządzenia na raz, może być dużym wyzwaniem bez znajomości podstaw funkcjonowania obu sprzętów.

Wertykulatory używane są do usuwania chwastów z trawnika, jak i wierzchniej warstwy trawy i ziemi. Urządzenia te są najczęściej zasilane energią elektryczną, chociaż z łatwością można znaleźć odpowiedniki spalinowe, dedykowane większym powierzchniom. Posiadają ostrza, które poruszają się z dużą prędkością, co usuwa górną warstwę trawy i gleby, przygotowując podłoże na sezon. Wybierając wertykulator, warto zwrócić uwagę na modele oferujące najwyższą kulturę pracy. Parametry, które warto zweryfikować przed zakupem to między innymi:

 • jakość kół,
 • moc znamionowa silnika,
 • szerokość robocza,
 • typ noży,
 • możliwość regulacji głębokości,
 • pojemność kosza na trawę.

Modele, na jakie warto zwrócić uwagę to Stihl wertykulator spalinowy RL 540 i Honda wertykulator spalinowy TV 610. Oba są synonimem jakości i wydajności, zapewniając bezpieczną i szybką pracę.

Wertykulator a aerator — różnice i dlaczego możesz potrzebować obu tych urządzeń

Regularna pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania atrakcyjnego wyglądu trawnika. Jednak samo koszenie nie zawsze wystarcza. Aby utrzymać bujny wygląd trawy, należy regularnie przeprowadzać wertykulację i aerację. W artykule wyjaśniliśmy, do czego służy aerator i czym się różni wertykulacja od aeracji, jak i przedstawiliśmy szereg przydatnych porad i wskazówek, które pomogą Ci wyhodować trawnik Twoich marzeń.

pixel