Jak przygotować maszyny spalinowe do zimowej przerwy?

2021-10-07
Jak przygotować maszyny spalinowe do zimowej przerwy?

Późną jesienią warto poświęcić kilka godzin na przegląd maszyn spalinowych. Troska o stan techniczny maszyn zaprocentuje na wiosnę i oddali widmo awarii.

Dlaczego przegląd maszyn jest tak ważny?

Po gorącym lecie i pracowitej jesieni przychodzi czas odpoczynku. Wszystkie prace ogrodowe mamy już za sobą. To moment, w którym należy zabezpieczyć sprzęt przed przerwą w użytkowaniu. Zimą kosiarki, kosy, podkaszarkiglebogryzarki i pilarki nie będą nam potrzebne. Dobrze będzie spędzić trochę czasu, by należycie przygotować je na wiele tygodni oczekiwania na nadejście wiosny. Jeżeli zadbamy o poprawne przygotowanie maszyn do przerwy zimowej, będą nam znakomicie służyć, gdy znów będziemy ich potrzebować. Dbałość o stan sprzętu nie wymaga głębokiej wiedzy technicznej, a jedynie dyscypliny i konsekwencji. Celem jest jak najdłuższy okres bezawaryjnej eksploatacji.

Zaczynamy oczyszczanie

Zanim rozpoczniemy serwisowanie sprzętu, powinniśmy odłączyć go od źródeł prądu. W maszynach pracujących bez użycia spalin trzeba wyjąć baterie z urządzeń takich, jak np. kosiarki akumulatorowe. Należy również pamiętać o wyłączeniu silników. Następnie przychodzi czas na gruntowne czyszczenie. Niestety w ferworze prac ogrodowych często nie znajdujemy kilku chwil, by usunąć ścinki i resztki spod ostrzy kosiarek, czy pilarek. Zanim schowamy maszyny do garażu, należy je dokładnie przetrzeć, oczywiście uważając, aby ich przy tym nie uszkodzić. Dokładnemu czyszczeniu powinno się poddać zwłaszcza ostrza w przypadku kosiarki oraz łańcuchy i prowadnice u pilarek. W tym celu najlepiej użyć miękkiego pędzla. Do usuwania twardszych pozostałości, jak kawałki zbitej ziemi, czy gałęzi można użyć kawałka drewna.

Opróżniamy gaźnik

Po oczyszczeniu maszyn należy zabrać się za usuwanie paliwa. Dlaczego to takie ważne? Zaniedbanie tego etapu może wywołać osadzenie się płynu na ściankach i w konsekwencji utrudnić w przyszłości uruchomienie silnika. Gaźnik może zostać zapchany przez drobinki, które wydzielają się z zalegającego paliwa. Aby tego uniknąć wylewamy zawartość, a później uruchamiamy silnik, czekając aż kosiarka spalinowa sama zgaśnie. Mamy wtedy pewność, że w gaźniku nie ma żadnego paliwa.

Wymiana oleju

Koniec sezonu to doskonały czas na coroczną wymianę płynu eksploatacyjnego w takich urządzeniach, jak pilarki. Należy najpierw usunąć stary olej. W tym celu przechylamy maszynę na bok, odkręcamy listwę z uchwytem i usuwamy płyn do przygotowanego pojemnika. Stary olej należy zutylizować. Następnie możemy wlać nową mieszankę, najlepiej na zakończenie prac serwisowych. Ile należy wlać oleju? Dokładna ilość jest określona dla każdej maszyny, można ją znaleźć w dokumentach urządzenia.

Sprawdzamy i wymieniamy filtry

Brudne filtry paliwa należy oczyścić. Jeżeli dodatkowo widnieją w nich dziury i są poszarpane, powinniśmy je jak najszybciej wymienić. Zaniedbanie wymiany może skutkować pogorszeniem pracy silnika w kolejnym sezonie. Aby uniknąć tej sytuacji, warto skontrolować stan filtrów na koniec sezonu i dokonać niezbędnych wymian. Nie warto z tym zwlekać, chyba że mamy ochotę na serię awarii wiosną. Analogicznie działamy w przypadku filtrów powietrza.

Sprawdzenie i wymiana ostrzy

To bardzo ważny element serwisowania kosiarki. Zanim zdejmiemy noże z kosy musimy wyłączyć maszynę. Ostrza regularnie się zużywają, dlatego musimy dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnych zagięć i rys. Przed nowym sezonem  dobrze je zaostrzyć. Nowe ostrza powinny zostać wyważone. Ten etap prac serwisowych najlepiej wykonać pod okiem specjalisty.

Sprawdzenie świecy

Test zapłonu to również istotny element serwisowania maszyn spalinowych na koniec sezonu. Po wyłączeniu maszyny badamy stan świecy. W razie potrzeby, należy wymienić ją na nową. Wymiana jest zalecana, gdy zaobserwuje się uszkodzenia zapłonu. Można to zrobić samemu. Wystarczy podnieść pokrywkę zapłony, wykręcić świecę i włożyć nową, solidnie ją dokręcając.

Różnice temperatur

Największym wrogiem maszyn pozostaje wilgoć. Dlatego najlepiej zgromadzić wszystkie maszyny pod dachem, o ile oczywiście mamy taką możliwość. Niestety często tego miejsca zabraknie i takie maszyny, jak traktor ogrodowy, pozostaną na zewnątrz. Należy przykryć je plandeką, ale niezbyt szczelnie, aby mogło dochodzić tam powietrze. Maszyny przeznaczone do przechowywania w pomieszczeniu nie powinny być ustawione bezpośrednio na podłodze. Metalowe elementy, jak łożyska, warto pokryć warstwą smaru. Urządzenia najlepiej przechowywać w pozycji roboczej.

Nie zapominajmy o przeglądzie

Po oczyszczaniu i serwisowaniu maszyn warto uzupełnić ubytki w lakierze na powierzchni sprzętu. Zapobiegniemy w ten sposób rozwojowi korozji. Ostatni element przeglądu to sprawdzanie stanu śrub. Warto, aby były zawsze solidnie dokręcone. Dbajmy o stan techniczny maszyn, aby zachować ich żywotność i móc je długotrwale używać. Gdy wrócimy do nich wiosną, będą w dokładnie takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Staranne serwisowanie pomoże przedłużyć okres ich eksploatacji.

pixel