Jak wybrać odpowiednie znakowanie drzew w lesie?

2023-01-19
Jak wybrać odpowiednie znakowanie drzew w lesie?

Zastanawiasz się, jak najlepiej oznakować drzewa w lesie? Nie jesteś pewien, czy warto to robić? Zapoznaj się z krótkim poradnikiem na ten temat.

Oznaczanie drzew w lesie, jak i w parkach, ogrodach czy zieleni miejskiej, jest bardzo potrzebne i spełnia wiele funkcji. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne i jakie są najczęściej wykorzystywane narzędzia do znakowania drzew.

Dlaczego jest ważne znakowanie drzew w lesie?

Dlaczego w ogóle konieczna jest identyfikacja drzew? Stosuje się ją w celu wskazania konkretnych drzew, którymi trzeba się zająć lub też mają one jakieś specjalne przeznaczenie. Na przykład są źródłem nasion wykorzystywanych przez dane nadleśnictwo, czekają na wycinkę, powinno pozostać po obumarciu na swoim miejscu — w celu naturalnego rozkładu czy też dane drzewo było zaatakowane przez szkodniki. Często informacja nie dotyczy samego drzewa, ale stanowi wskaźnik granicy działki, użytku ekologicznego czy też rezerwatu.

Znakowanie drzew pozwala na lepszą i szybszą orientacją różnych ekip działających w lesie. Gdyby ekipa wycinająca drzewa musiała mieć specjalistę, który wskazywałby im, jakie drzewa mają wyciąć, to trwałoby by to znacznie dłużej, a tak po prostu kierują się wyraźnymi znakami do konkretnych drzew.

Jakie są dostępne systemy znakowania drzew?

System znakowania drzew to rzecz zależna od każdego właściciela lasu. W Polsce nie ma żadnego jednolitego systemu. Najczęściej stosowane są jednak pewne podstawowe znaki (takie same lub podobne) we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. Zatem co oznaczają znaki na drzewach w lesie i w ogóle, jakie oznaczenia na drzewach w lesie możesz spotkać?

 • żółta linia przerywana – umieszczana jest około 1,5 metra nad ziemia i ma szerokość około 5 centymetrów, oznacza granicę drzewostanu nasiennego, czyli źródło nasion;
 • żółta linia ciągła – również na wysokości 1,5 metra to oznaczenie drzew matecznych, czyli tych najlepszej jakości. Do linii dodawany jest numer, a obok mogą być zaznaczone numerami 1-4 drzewa porównawcze;
 • zielona linia – granice rezerwatu;
 • kropki, ukośna kreski (czerwone, pomarańczowe, ale mogą też być inne) – oznaczają drzewa do wycinki;
 • pasek biały – granica działki zrębowej;
 • litery A, B, C oraz litery JP białe umieszczone na sosnach – oznaczenia przy monitoringu mniszki brusznicy;
 • litera E – oznaczenie drzew nietypowych (drzewa wiekowe, z dziuplą, z nietypową formą szyszek itp.);
 • litera K lub KE – drzewa, które mają być pozostawione do naturalnego rozkładu;
 • napis EKO i biała linia – rzadko stosowane oznaczenie użytku ekologicznego.

Często spotykane są również niebieskie oznaczenia na drzewach i wiele innych nietypowych znaków. Mogą to być oznaczenie pomocnicze geodetów, numery służące do inwentaryzacji zasobów leśnych, oznaczenia po pomiarach wysokość oraz wiele innych stosowanych w najróżniejszych celach. Oczywiście możesz spotkać także mnóstwo innych oznaczeń, takich jak szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne, szlaki rowerowe czy trasy biegowe, choć one z reguły są dość czytelne dla każdego.

Jakie narzędzia i metody są potrzebne do znakowania drzew?

Do znakowania drzew można użyć wielu różnych metod. Najczęściej stosowane są takie rozwiązania jak:

 • malowanie farbą spray – znakowanie drzew najczęściej stosowane i najbardziej widoczne. Do odczytania znaków nie są potrzebne żadne urządzenia, a same znaki widoczne są z dużej odległości. Pozwala to na łatwe odszukanie oznaczonego drzewa w lesie. Używa się do tego specjalnych farb, które odznaczają się większą trwałością na trudnej powierzchni, jaką jest kora drzewa oraz są w 100% biodegradowalne. Farby i inne konieczne rzeczy możesz nabyć w akcesoria do techniki leśnej;
 • znaki kredą – prosty system znaków, jednak o krótkiej trwałości, stosowany raczej przez ekipy wycinające w czasie pracy;
 • tabliczki z numerem – tabliczki przybijane do drzewa, które mogą służyć do inwentaryzacji czy oznaczania konkretnych drzew;
 • tabliczki z kodem kreskowym – arbotag – spełniają taką samą funkcję, jak tabliczki z numerem, ale mogą być odczytywane ręcznym skanerem kodów kreskowych, co znacznie przyspiesza uzyskiwanie wiadomości o danym drzewie, czy wprowadzanie go do ewidencji;
 • czipowanie – nail tag – system podobny do kodów kreskowych, ale działające w technice radiowej, co sprawia, że identyfikacja drzew jest jeszcze szybsza.

Jakie są korzyści z wdrożenia systemu znakowania drzew w lesie?

Jeżeli oznakujesz, istotne z różnego powodu drzewa w lesie, to znacznie przyśpieszy to prace, które są w nim wykonywane, a także pozwoli uniknąć pomyłek. Dzięki temu, na przykład, ekipy wycinające mogą pracować bez nadzoru. Oznaczenia drzew, które stanowią granicę działek, upraw czy dowolnego innego podziału, są znacznie łatwiej widoczne i czytelne, niż na przykład betonowe słupki stosowane w podobnym celu. Zwłaszcza w zimie, słupki stają się niewidoczne. Często na drzewach można spotkać oznaczenia wskazujące właśnie nie konkretną informację, a tylko to, że w pobliżu znajduje się słupek, który zawiera konkretne dane.

Jeżeli więc jest posiadaczem, dzierżawcą lasu albo w nim pracujesz, to ułatw sobie codzienne działania w nim, stosując oznaczenia drzew. Sprawdź też najlepsze sprzęty do pracy w lesie, z którymi praca będzie szybsza i bezpieczniejsza.

pixel