Prawidłowa wertykulacja trawnika - jak to zrobić?

Zadbany trawnik wygląda pięknie i zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Mogłoby się wydawać, że trawę wystarczy posiać, a potem tylko przycinać kosiarką. Ale koszenie trawy to nie jedyna czynność pielęgnacyjna, którą powinniśmy wykonywać na naszych trawnikach. Utrzymanie terenów zielonych w dobrym stanie wymaga naszej uwagi i pracy. Na szczęście są urządzenia, które znacznie ułatwiają dbanie o trawnik. Jedną z niezbędnych czynności jest wertykulacja trawnika, a w jej przeprowadzeniu pomogą nam wertykulatory.
Dlaczego warto wykonywać wertykulację trawnika?
Wertykulacja trawnika to proces niosący za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest usunięcie z jego powierzchni wszelkich niepożądanych elementów, takich jak resztki źdźbeł trawy pozostałych po koszeniu, mchu czy igieł z otaczających drzew iglastych. Wszystkie te elementy są dla trawnika zanieczyszczeniem, które utrudnia prawidłowy wzrost. Ponadto mech i resztki darni stanowią idealne miejsce na rozwój chorób grzybiczych, objawiających się pojawieniem nieestetycznych plam na trawniku. Usuwanie tych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika można porównać do odkurzania dywanu - czyli usunięcia zanieczyszczeń znajdujących się we włosiu dywanu. Choć na pozór dywan może wydawać się czysty, to i tak go regularnie odkurzamy, podobnie jest z trawnikiem, nawet jeśli na pozór wygląda na zadbany, to i tak należy wykonać wertykulację.
Wertykulatory w trakcie pracy nacinają darń na głębokość kilku centymetrów. Dzięki temu trawnik jest lepiej napowietrzony, a woda łatwiej wnika do systemu korzeniowego trawy.
Jak wykonać wertykulację trawnika?
Prawidłowa wertykulacja trawnika musi być wykonana we właściwym czasie. Nowo zasiany trawnik można poddać procesowi wertykulacji dopiero po upływie 2 lat. Wtedy trawa jest mocno ukorzeniona i wertykulacja jej nie zaszkodzi. Trawnik należy poddawać temu zabiegowi dwa razy w roku. Pierwszy termin przypada na kwiecień. Trawnik powinien być już po pierwszym koszeniu po zimie. Kolejna pora na zadbanie o trawnik przypada na wrzesień. Usunięcie zanieczyszczeń z trawnika przed zimą znacznie poprawia stan trawy.
A jakie są poszczególne etapy wertykulacji? Pierwszym jest dwukrotny przejazd wertykulatorem po całej powierzchni trawnika - podobnie jak to ma miejsce w przypadku koszenia. Drugi przejazd powinien być w kierunku poprzecznym do pierwszego. Drugi etap polega na dokładnym wygrabieniu wszystkie co pozostało na powierzchni trawnika po pracy wertykulatora. Część wertykulatorów zrobi to za nas i zgrabi odpadki do zintegrowanego kosza. Pamiętajmy, że odpadów z kosza, czy tych wygrabionych ręcznie, nie należy przeznaczać na kompost. Po tych czynnościach trawnik należy nawozić nawozem organicznym i uzupełnić ewentualne braki, dosiewając nasiona trawy.
Najlepszy wertykulator do naszych potrzeb
Proces wertykulacji możemy oczywiście przeprowadzić ręcznymi narzędziami. Ale nie dość, że wymaga to od nas dużego wysiłku, to nie będzie też tak efektywne, jak wertykulacja z pomocą maszyn do tego przeznaczonych. Na rynku są dostępne urządzenia elektryczne i spalinowe.
Te pierwsze dzielimy na akumulatorowe i sieciowe. Tam, gdzie mamy dostęp do prądu, wertykulator podłączany do sieci będzie dobrym wyborem. Wertykulatory akumulatorowe, jak na przykład STIHL RLA 240 zapewnia swobodę podczas działania, właśnie przez brak konieczności podłączenia przewodu zasilającego. Ten model posiada 50 litrowy kosz, do którego po zmianie wałka z wałka tnącego, na wałek wyczesujący trafią pozostałości po pracy ostrzy.
Wertykulatory spalinowe posiadają większą wydajność i sprawdzą się przy większych przydomowych ogródkach i w zastosowaniach profesjonalnych. Firma STIGA posiada w swojej ofercie model SVP 40 B, który dzięki napędowi spalinowego silnika i szerokości roboczej, wynoszącej 40 cm, zapewnia efektywną pracę nawet na dużych obszarach.
Wybór wertykulatora zależy nie tylko od wielkości naszego trawnika, ale także od naszych oczekiwań. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z możliwościami danego modelu i wyborem takiego, który spełni nasze oczekiwania. A wertykulator to obowiązkowa maszyna w garażu każdego ogrodnika - amatora i profesjonalisty. Zabieg wertykulacji - tak jak koszenie i inne prace pielęgnacyjne - jest niezbędny, by cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem.
Polecane

STIGA Wertykulator elektryczny El. SV 415 E

STIGA Wertykulator elektryczny SV 213 E

Stihl wertykulator RLE 240 Szer. robocza 34 cm,

Stihl wertykulator RL 540 Szer. robocza 38 cm,

STIGA Wertykulator spalinowy SVP 40 G
![Stihl Wertykulator akumulatorowy RLA 240 [Moc 900 W] Szer. robocza 34 cm, poj. kosza 50L](hpeciai/c5d453a016bd29c85ef02f82655bd2a3/pol_il_10616-10616.png)