Skuteczne sposoby dezynfekcji - walka z COVIDEM i ASFem

2020-12-19
Skuteczne sposoby dezynfekcji - walka z COVIDEM i ASFem

Temat dezynfekcji w ostatnich miesiącach stał się bardzo istotny, a samo wyrażenie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Walka z wirusami stała się jednocześnie walką o zdrowie i życie wielu ludzi. Nie można zapominać, że COVID to nie jedyny wirus, który może siać spustoszenie. W jaki sposób walczyć z bakteriami i czy myjka Karcher może być orężem w tej batalii? Wspólnie poszukajmy odpowiedzi.

Jak walczyć z COVIDEM?

Dezynfekcja to inaczej odkażanie powierzchni i przedmiotów użytkowych. W okresie pandemii koronawirusa stała się bardzo powszechnym zjawiskiem. Zaczęła dotyczyć nie tylko przestrzeni szpitalnych i związanych z medycyną, ale także każdego z nas. Dezynfekujemy dłonie przed wejściem do każdego sklepu, a także po powrocie do domu. 

W związku z rozwojem pandemii wiele samorządów zaleciło dezynfekcję miejsc publicznych. Sporo firm na własną rękę wykonuje te czynności, walcząc z drobnoustrojami w placówkach edukacyjnych, biurach czy obiektach usługowych. Żeby skutecznie usuwać wirusy i ich przetrwalniki na dużych powierzchniach, nie wystarczy aerozol ze środkiem dezynfekcyjnym. Potrzebny jest zaawansowany sprzęt i odpowiedni dobór środków chemicznych. 

Narzędzia i preparaty skuteczne w dezynfekcji

Wybierając środki dezynfekujące, warto pamiętać, że mają one przede wszystkim nie zrobić krzywdy. Najczęściej zalecany jest podchloryn sodu o charakterystycznym intensywnym zapachu chloru w stężeniu pół procentowym. Nawet takie niewielkie stężenia może jednak doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych. Innymi zalecanymi preparatami są środki oparte na spirytusie, których opary również nie są sprzyjające dla zdrowia. 

W związku z charakterystyką preparatów wszystkie prace warto przeprowadzać w odzieży ochronnej. Należy także wybrać pory dnia, w których przestrzenie są puste. Przystanki autobusowe, czy wejścia do urzędów należy odkazić już po zamknięciu placówek. Wszystkie wnętrza pomieszczeń po przeprowadzeniu odkażania należy dokładnie przewietrzyć. 

Pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego urządzenia, które będzie zastosowane do tego zadania. Zamiast modyfikować myjkę Karcher i liczyć na jej skuteczność wewnątrz pomieszczeń, lepiej zastosować profesjonalny sprzęt. Karcher PS 4/7 Bp Mister to urządzenie przeznaczone jest typowo do dezynfekcji pomieszczeń. Umożliwia natrysk kierunkowy środkiem dezynfekcyjnym, co pozwoli błyskawicznie odkazić nawet duże pomieszczenia o nieregularnej strukturze. Ponadto maszyna jest łatwa w obsłudze. Zasilanie akumulatorem ułatwia prowadzenie dezynfekcji, a jego pojemność pozwala na pracę bez przerwy przez osiem godzin. 

Afrykański pomór świń - zagrożenia

Afrykański pomór świń, określany skrótem ASF, to choroba przenoszona głównie przez dziki. Choć jej ogniska notowano już przed ponad stu laty, obecnie rozprzestrzenia się i sieje spustoszenie także w Europie. Szczególnie wiele przypadków zakażonych zwierząt pojawia się na obszarze europy wschodniej. Do Rosji, Białorusi czy Ukrainy dołączyła w ostatnich latach Polska, a przypadki zakażeń notuje się na terenie niemal całego kraju. 

Choroba ASF nie jest szkodliwa dla ludzi, dlatego przez wiele osób traktowana jest z przymrużeniem oka. Jednak w błyskawicznym tempie przenosi się wśród świń hodowlanych i sieje spustoszenie. O łatwości rozprzestrzenienia świadczy fakt, że nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu z zakażonym dzikiem, żeby doszło do zachorowań w stadach hodowlanych. Wirus może przenosić się na samochodach, maszynach rolniczych czy nawet odzieży. Dlatego tak ważna jest regularna dezynfekcja wszystkich sprzętów i pomieszczeń, a często nawet stworzenie w pomieszczeniach hodowlanych strefy buforowej.

Co ciekawe, do walki z ASF włączyła się Unia Europejska, która chce zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. W tym celu przygotowano specjalne dopłaty dla gospodarstw, które podejmą walkę z wirusem. Hodowca może otrzymać nawet do 100 tysięcy złotych, a dopłaty to 80 procent wartości zakupionego sprzętu. Dlatego walka z wirusem opłaca się nie tylko ze względu na zdrowie hodowanych zwierząt, ale także możliwość pozyskania specjalistycznego sprzętu i rozwiązań.

Skuteczne środki w walce z ASFem

Do walki z ASFem można wykorzystać podobne preparaty, jakie stosuje się w potyczkach z COVIDEM. Z uwagi na cenę, zaleca się przede wszystkim podchloryn sodu. Najczęściej dezynfekcja dotyczy zewnętrznych części pojazdów czy pomieszczeń gospodarskich, gdzie kontakt z ludźmi jest minimalny. W związku z tym dopuszczalny roztwór to nawet 1 procent podchlorynu.

Do aplikacji środka można zastosować myjki Karcher wyposażone dodatkowo w parownice. Jeśli jednak urządzenie ma być stosowane w większym gospodarstwie, lepiej sięgnąć po profesjonalny zestaw do Dezynfekcji ASF - Karcher HD 10/23-4 S Plus. To urządzenie umożliwia dezynfekcję maszyn, pojazdów czy pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. W jego skład wchodzi myjka Karcher z dodatkową pianownicą. Prosta obsługa urządzenia i spora wydajność sprawia, że zestaw polecany jest przez wielu hodowców zwierząt. Można sięgnąć także po zestaw do Dezynfekcji ASF - Karcher Myjka Wysokociśnieniowa HDS 8/18-4 C + Pianownica + Dysza Rotacyjna. Tu na uwagę zasługuje zwłaszcza dysza rotacyjna, która ułatwia odkarzanie dużych przestrzeni. 

Walka z wirusami nie jest łatwa i często wymaga od nas sporo cierpliwości oraz wysiłku. Należy ją jednak podjąć dla zdrowia naszego i zwierząt. W tej walce warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który pozwoli na łatwą i skuteczną pracę

Polecane
pixel