Ochrona słuchu w miejscu pracy — co warto wiedzieć?

Utrata lub uszkodzenie słuchu może być skutkiem narażenia związanego z pracą. Żyjemy przecież w świecie, w którym głośne dźwięki są powszechne, np. pochodzące z ruchu ulicznego w mieście, czy nawet muzyka, która tak donośnie rozbrzmiewa przez otwarte okna samochodu zatrzymanego obok Ciebie. Także praca w hałasie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Długotrwały hałas w środowisku pracy może prowadzić do utraty słuchu. Nie da się ukryć, że narzędzia, które dziś są wykorzystywane w większości miejsc pracy, mimo swojego zaawansowania technologicznego, mogą wytwarzać głośne dźwięki. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że pracownik obsługujący maszynę musi w dłuższej perspektywie doświadczyć problemów ze słuchem. Stosując odpowiednie środki ochrony słuchu w miejscu pracy, takie jak słuchawki do pracy w hałasie, które eliminują, ograniczają i chronią przed potencjalnie szkodliwym hałasem, można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo doznania ubytku słuchu. Przy ilu decybelach dźwięk może spowodować uszkodzenie słuchu i jakie są przepisy w tym zakresie? Odpowiadamy poniżej.
Dlaczego hałas jest problemem?
Zanieczyszczenie hałasem to problem, który istnieje od wielu lat. Słowo hałas definiuje się jako każdy niepożądany lub nieprzyjemny dźwięk. Może być spowodowane przez wszystko, od ruchu ulicznego, po samoloty, ale w większości przypadków jest to wywołane przez ludzi i sprzęt w miejscu pracy.
Zanieczyszczenie hałasem wpływa na ludzi na wiele sposobów, takich jak stres psychiczny, zaburzenia snu, utrata słuchu i przyspieszenie akcji serca. Ma również negatywny wpływ na środowisko.
Przepisy prawne a ochrona słuchu
Hałas w środowisku pracy stał się tak powszechnym zjawiskiem, że nietrudno znaleźć przepisy, które jasno mówią, w jakich warunkach można pracować, a kiedy można odmówić wykonywania obowiązków. Norma hałasu w pracy jest regulowana między innymi przez przepisy BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy).
Środki ochrony słuchu są niezbędne w sytuacjach, kiedy poziom hałasu wynosi co najmniej 85 dB. W takich sytuacjach to na pracodawcy spoczywa obowiązek zagwarantowania pracownikom należytej ochrony. Firma powinna również zapewnić sprzęt, taki jak słuchawki do pracy w hałasie, jeśli hałas osiąga wartości szczytowe na poziomie 135 dB, bądź też kiedy praca w hałasie staje się uciążliwa i mało komfortowa.
Klasyfikacja hałasu i szkodliwość dla człowieka
Głośność hałasu mierzona jest w decybelach. Wrażliwość na hałas jest kwestią indywidualną. Jaka jest norma hałasu w pracy? Według ekspertów, uszkodzenie słuchu występuje, gdy poziom hałasu jest wyższy niż 85 decybeli, co odpowiada ruchu ulicznym o dużym natężeniu. Tak więc przy ilu decybelach dźwięk może spowodować uszkodzenie słuchu? Ryzyko jest tym większe, im hałas staje się głośniejszy. Ważna jest również długość ekspozycji. Przykładowo ekspozycja na dźwięki o natężeniu już 109 decybeli przez kilka minut może nieść za sobą poważne skutki zdrowotne.
Poza uszkodzeniem słuchu praca w hałasie może powodować inne problemy zdrowotne, w tym:
- wyższe ciśnienie krwi,
- uczucie przemęczenia,
- irytacja i niskie samopoczucie,
- częstsze zachorowania,
- zawroty głowy.
Środki ochrony słuchu
Ochrona słuchu zgodna z BHP to dziś standard w firmach. Hałas w środowisku pracy może być niebezpieczny i nieść jednakowo dla pracownika konsekwencje zdrowotne, a dla pracodawcy — prawne. Skoro wiemy już, że nakaz stosowania ochrony słuchu obowiązuje w większości miejsc pracy, gdzie wykorzystuje się sprzęt przemysłowy czy produkcyjny, warto opisać, jakie środki ochrony głowy i uszu mają do dyspozycji pracownicy:
- Zatyczki do uszu — zatyczki oferowane są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu dopasowują się do różnych rozmiarów kanałów usznych,
- Piankowe zatyczki do uszu — prawidłowo umieszczone w uchu zatyczki rozszerzają się, wypełniając kanał słuchowy. Dzięki temu też zatyczki do uszu wykonane z pianki pasują do kanałów usznych o różnych rozmiarach i są uniwersalne,
- Nauszniki przeciwhałasowe — dopasowują się do głowy i otaczają cały obwód ucha. Wnętrze wyłożone jest pianką akustyczną, która znacząco redukuje hałas. Skuteczność tego rodzaju rozwiązań zależy od wybranego modelu. Przykładem mogą być Stihl nauszniki przeciwhałasowe Concept 24 i Stihl osłona twarzy i nauszniki Dynamic BT-PC.
Ochrona słuchu - podstawa BHP
Nakaz stosowania ochrony słuchu nakłada na pracodawców konieczność zapewnienia pracownikom najlepszych środków ochrony. Statystycznie 25% wszystkich zachorowań w pracy stanowią uszkodzenia słuchu, które są efektem nadmiernej ekspozycji na hałas. W sytuacjach, kiedy nie można ograniczyć narażenia pracownika na hałas w miejscu pracy, należy zainwestować w środki ochrony uszu. Dostępnych jest kilka produktów, które obejmują zatyczki, nauszniki czy produkty umożliwiające jednoczesną ochronę słuchu, jak i twarzy. Każdy z wymienionych powinien być dokładnie przemyślany pod kątem redukcji hałasu, jaki zapewnia, a także pod kątem komfortu i dopasowania do pracownika.
Polecane
