Późnojesienne prace w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Najbardziej barwna pora roku, hipnotyzująca pastelowymi, romantycznymi kolorami. To również czas przygotowania ogrodu na zimę, zanim na nowo rozkwitnie wiosną.
Przygotuj ogród na długą zimę
Pielęgnacja roślin na świeżym powietrzu to przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu. W takich okresach jak jesień to również obowiązek, czasem związany z ciężką pracą fizyczną. Warto ją podjąć. Wysiłek opłaci się po kilku miesiącach, gdy po długiej zimie rośliny zaczną znów pięknie rozkwitać. Zanim to nastąpi, należy spędzić trochę czasu przy pracach porządkowych. Jakie prace trzeba wykonać późną jesienią?
Pamiętaj o pielęgnacji!
Opieka nad ogrodem wymaga czasem poświęcenia sporej dawki energii na niezbędne zabiegi. Późną jesienią porządkujemy ogród z opadniętych liści i złamanych gałęzi. Przeprowadzamy ostatnie koszenie, po którym chowamy do garażu kosiarki. Listopad to też świetny czas na przycinanie krzewów i przekopanie grządek. Warto zająć się wtedy pielęgnacją roślin. Opryskując je odpowiednimi środkami gwarantujemy, że będą rozkwitać na nowo i cieszyć oko jeszcze przez długi czas. Gdy już wszystko uporządkujemy, możemy zająć się zabezpieczeniem roślin przed mrozem i wiatrem. Późna jesień to pracowity czas, dlatego warto mieć pod ręką sprzęt niezbędny do prac w ogrodzie.
Pielęgnacja ogrodu – przydatne kosiarki
Gdy jesień jest łagodna, trawa potrafi rosnąć niemal bez przerwy. Dlatego nie chowamy jeszcze kosiarki, bo ostatnie koszenie wykonuje się jeszcze na początku grudnia. Przy pielęgnacji trawnika niezbędna okaże się profesjonalna kosiarka spalinowa. Z kolei kępki trawy, które rosną między gęsto posadzonymi drzewami, czy krzewami możemy przyciąć przy użyciu poręcznej, automatycznej kosy. Warto pomyśleć także o przycięciu chorych gałęzi i usunięciu starych pędów. Gdy przeprowadzimy już te prace, pozostaje dylemat, co zrobić z nagromadzonymi odpadami.
Usuwanie opadniętych liści i gałęzi
Palenie gałęzi i liści to już przeszłość. Obecnie takie działania są zakazane prawnie. Niepotrzebne ścinki z ogrodu usuwa się przy użyciu specjalnych, dedykowanych maszyn. Do takich prac przydadzą się profesjonalne rębaki i rozdrabniacze. Urządzenia takie jak STIGA Bio Master 2200 przerabiają zgromadzone gałęzie, liście i inne bio odpady na zbitą masę. Uzyskany materiał można z powodzeniem wykorzystać jako kompost lub ściółkę. Prace przy rozdrabnianiu i łamaniu gałęzi mogą przeszkadzać sąsiadom, dlatego warto wybrać maszyny o wytłumionym, cichszym działaniu, ale równie wysokiej mocy. Profesjonalne rębaki są wyposażone w obfity pojemnik, który pomieści bio odpady zebrane z dużej powierzchni. To znakomita pomoc w codziennych pracach pielęgnacyjnych, jakich trzeba dokonać w ogrodzie lub na działce późną jesienią.
Walka ze szkodnikami i chorobami
Gdy liście opadną już z drzew i zostaną uprzątnięte, warto rozejrzeć się po ogrodzie i dokładnie przenalizować wygląd roślin. Zarówno drzewa owocowe, jak i krzewy ozdobne mogły zostać zaatakowane przez szkodniki bądź groźne choroby. Listopad to świetny czas na walkę z prześladowcami zieleni. Rośliny opryskujemy przy użyciu dedykowanych preparatów. Gdy nie wiemy, który pasożyt zaatakował nasz ogród, warto zasięgnąć porady ekspertów z jednego z licznych w sieci forów ogrodniczych. Doświadczeni specjaliści z pewnością pomogą odróżnić rozmaite gatunki szkodników oraz zidentyfikować chorobę, która trapi rośliny. Jeśli w trakcie prac spadnie pierwszy śnieg, w usunięciu puchu z ogrodu pomoże profesjonalna odśnieżarka spalinowa.
Czas przekopać grządki!
Późna jesień to nie tylko porządki i pielęgnacja, ale również praca fizyczna. Właśnie wtedy jest najlepszy czas na przekopanie ziemi w ogrodzie. Dlaczego to tak istotne? Możemy w ten sposób pozytywnie wpłynąć na żyzność gruntu, dzięki czemu nasze rośliny odwdzięczą się bujnie rozkwitając na wiosnę. Pomoże w tym regularne nawożenie gleby. Jesienią można to zrobić przy pomocy zwykłej darni. Warto poświęcić trochę czasu na pracę w ogrodzie. Do cięższych zadań na większej powierzchni można wykorzystać dedykowany sprzęt, który odciąży miłośników zieleni, np. traktor ogrodowy, czy profesjonalna glebogryzarka. Dzięki wykorzystaniu maszyn, odpoczną plecy ogrodników, a prace porządkowe będą przyjemniejsze i zajmą mniej czasu.
Gotowi na zimę - zabezpieczamy sprzęt i rośliny
Gdy zakończymy porządkowanie ogrodu, nadejdzie czas zapewnienia roślinom ochrony na zimę. Wykorzystajmy do tego ściółkę, np. gałązki sosny, świerku lub jodły. Innym użytecznym materiałem jest włóknina, sprawdzą się również maty ze słomy. Co ważne, nie powinno się w ten sposób zatamować dopływu powietrza do roślin. Takie okrycie zapewnia podstawową ochronę przed mrozem. Wiatr najlepiej zatrzymać poprzez parawany z wikliny. Z kolei kwiaty osłania się poprzez proces tzw. kupczykowania, czyli sypania grudek ziemi wokół roślin. Zanim zaczną się opady śniegu, należy związać drzewa żyłką ogrodniczą. Gdy powyższe prace są już za nami, możemy schować sprzęt ogrodniczy do garażu. Na zimę warto zabezpieczyć metalowe części smarem. A potem już tylko czekać na piękną wiosnę.