Jak działają ubijaki wibracyjne?

2022-08-02
Jak działają ubijaki wibracyjne?

Zagęszczanie gleby to proces usuwania powietrza i wody, który skutkuje zwiększeniem gęstości gleby. Zamierzasz wyrównać podjazd? A może planujesz położyć kostkę w ogrodzie? Słabo zagęszczony grunt może prowadzić do pęknięć, prowadząc do dodatkowych kosztów w niedalekiej przyszłości. Zagęszczenie gleby zapewnia stabilność i bezpieczeństwo na lata. Zakup odpowiedniego ubijaka do ziemi ma duże znaczenie, głównie ze względu na istotne parametry wpływające na ułatwienie wykonywanej pracy. Podstawą do użycia profesjonalnego sprzętu będzie zrozumienie, jak w ogóle działa ubijak do ziemi, i jak przebiega zagęszczanie piasku skoczkiem.

Jak działają ubijaki?

Większość zagęszczarek dostępnych na rynku wykorzystuje wibracje. Skoczek budowlany wykorzystuje siłę uderzenia do ściskania gleby. Stopa maszyny unosi się i uderza w ziemię, co powoduje jej kompresję na odpowiedniej głębokości.

Stopy wibracyjne takie jak Mikasa MTR-40F czy Mikasa MTX-60E to zaawansowane, ale i proste w obsłudze urządzenia, które mogą być stosowane w różnych branżach. Do zasilania maszyny wykorzystywany jest silnik spalinowy chłodzony powietrzem.

Każdy zaawansowany ubijak do ziemi jest wyposażony w system smarowania na bazie oleju, dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie olejów przed uruchomieniem maszyny w celu przedłużenia żywotności i osiągania maksymalnej wydajności podczas pracy. Najczęściej 2,5 litrowy zbiornik paliwa także powinien sprawdzany przed pracą i w razie potrzeby uzupełniany. Zawsze uzupełniaj benzynę do oznaczonego poziomu, w przeciwnym razie może dojść do zatarcia silnika.

Po uruchomieniu maszyny przeniesienie mocy odbywa się poprzez załączanie sprzęgła. Następnym krokiem jest ustawienie prędkości ubijaka, która zmieniana jest za pomocą kół zębatych. Gdy dolna część maszyny otrzymuje moc, wykonuje ciągły ruch w górę i w dół z dużą siłą uderzenia, zagęszczając glebę.

Po rozpoczęciu ubijania gleby dostosuj pozycję skoku zgodnie z rodzajem gleby, kontrolując dźwignię przepustnicy. Skoczek ubijak powinien być używany zawsze w pozycji pionowej. Prezentowane powyżej modele zapewniają niski poziom wibracji, która przenoszona jest na rączce, zapewniając operatorowi łatwość i komfort obsługi.

Po zakończonej pracy wyłącz maszynę, przestawiając dźwignię przepustnicy z pozycji „ON” do pozycji „OFF”. Pozwól silnikowi ostygnąć przez kilka minut przed wyłączeniem głównego zasilania.

Kiedy stosujemy skoczki?

Skoczek budowlany nadaje się do zagęszczania gruntów ziarnistych, takich jak żwir, piasek, pył kamienny i kruszywa. Sprzęt ten można także wykorzystywać w odniesieniu do pracy z kostką brukową.

Skoczek ubijak może być używany do różnych rodzajów gleby. Dzięki zaawansowanej konstrukcji i technologii zagęszczanie piasku skoczkiem możliwe jest do wykonania tylko przez jedną osobę, co znacząco redukuje koszt pracy.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie zagęszczarki gruntu. Rodzaj gruntu, objętość materiału, powierzchnia do zagęszczenia i waga zagęszczarki to tylko niektóre z kwestii, które musisz ustalić.

Dobrym sposobem na podjęcie decyzji jest przyjrzenie się tym trzem aspektom:

  • Rodzaj gleby: istnieją dwa rodzaje - glina i piasek. Glina jest trudniejsza do zagęszczenia niż piasek, a maszyna wymaga do tego dużo więcej mocy. Jeśli pracujesz na terenie o glebach gliniastych, powinieneś wybrać cięższą maszynę o większej mocy,
  • Objętość pracy: będziesz potrzebować więcej mocy, jeśli masz większą objętość materiału, ponieważ będzie to wymagało ciągłej pracy przez dłuższy czas,
  • Technologia: skoczek budowlany powinien być wyposażony w najnowsze rozwiązania, które wpływają na kulturę i wydajność pracy. Zwróć uwagę na odporność rolki, zastosowany system filtracji, stopę, jak i system osłony silnika.

Zagęszczanie piasku skoczkiem nie jest jednakowe dla wszystkich procesów. Różne rodzaje gruntów wymagają różnych poziomów zagęszczenia. Gleby o wyższym poziomie wilgotności będą wymagały większego zagęszczenia i innego sprzętu niż gleby suche. Także gleby, które zostały uzupełnione materiałem organicznym, wymagają mniejszego zagęszczenia niż grunt niezmieniony.

Polecane
MIKASA Stopa wibracyjna MTX-60EMIKASA Stopa wibracyjna MTX-60E
9 499,00 zł10 553,40 zł
pixel