Przygotuj swój ogród na wiosnę! O jakich urządzeniach warto pomyśleć?

2021-02-27
Przygotuj swój ogród na wiosnę! O jakich urządzeniach warto pomyśleć?

Okres wiosenny w ogrodzie czy na działce jest czasem wzmożonej pracy. Dużo łatwiej będzie je przeprowadzić, mając do dyspozycji solidne urządzenia ogrodnicze.  Przyroda budzi się do życia po zimowym okresie wegetacji i wiosna powinna zajrzeć również do naszej altany narzędziowej. Podpowiadamy, o jakich urządzeniach nie możesz zapomnieć, przygotowując się na wiosnę.

Cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów

Pielęgnacyjne cięcie drzew owocowych to jedno z pierwszych zajęć, jakie czeka każdego ogrodnika w okresie wiosennym. Już na przełomie lutego i marca można prowadzić pierwsze prace na drzewach owocowych. W tym okresie wycina się młode pędy pnące w górę, zwane wilkami oraz jednoroczne wychodzące bezpośrednio z konaru, które nie będą owocowały. To także czas na prześwietlenie koron drzew, usunięcie starych części krzewów i obcięcie chorych pędów. 

Trudno wszystkie prace wykonywać ręcznymi narzędziami do cięcia. W niektórych przypadkach przy rozłożystych koronach drzew trudno dotrzeć do wybranych gałęzi. Dlatego pomocna może się okazać STIGA Pilarka akumulatorowa z wysięgnikiem SPS 700 AE. Urządzenie ma kompaktowe rozmiary, co ułatwia przechowywanie i pracę z jego pomocą. Zasilanie akumulatorem sprawia, że możesz z jego pomocą przycinać krzewy nawet bardzo mocno oddalone od zabudowań.

Pozostaje jeszcze sprawa odpadów po pielęgnacyjnym cięciu. Nie wszystkie nadają się do sezonowania, a kompostowanie zdrewniałych części roślin trwa bardzo długo. Dlatego w Twojej altanie narzędziowej może przydać się 

STIGA Rozdrabniacz Bio Master. Urządzenie mieli gałęzie i części roślin na drobną miazgę, którą łatwiej kompostować. Przyda Ci się nie tylko w czasie wiosennych prac w ogrodzie, ale także jesiennych porządków. 

Przygotowanie grządek i miejsca pod rabaty kwiatowe

Przekopywanie grządek to jeden z mniej lubianych obowiązków, jednak bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju roślin. Poruszenie gleby sprawia, że do korzeni dociera więcej składników odżywczych i wody. Bardziej pulchna ziemia ułatwia sadzenie roślin i daje więcej miejsca korzeniom na rozrastanie. Przekopywanie grządki to także okazja do dodania nawozu do gleby. 

Spulchnianie ziemi w grządkach powinno przeprowadzać się dwa razy do roku, ale na wiosnę jest wręcz obowiązkowe. Żebyś nie musiał tracić całego dnia na machanie łopatą, sięgnij po odpowiednie urządzenia. Przy tworzeniu grządek lub rabat kwiatowych przyda Ci się STIGA Glebogryzarka SRC 775 RB. Spory rozstaw rotorów rozdrabniających ziemię ułatwi Ci pracę nawet na dużych grządkach. Silnik spalinowy zadba o skuteczność urządzenia, dzięki czemu pracę przeprowadzisz znacznie szybciej i bardziej dokładnie, niż narzędziami ręcznymi. 

Jeśli potrzebujesz nieco mniejszego urządzenia, powinna Cię zainteresować STIGA Glebogryzarka SRC. Jest mniejsza od poprzedniczki, co zapewnia większą zwrotność. Czterosuwowy silnik o mocy 1,9 kW jest gwarancją wydajności. Solidne rotory zamocowane w tylnej części korpusu są w stanie zmielić glebę do głębokości 20 centymetrów. 

Pielęgnacja ogrodu latem - pomyśl o tym już na wiosnę

Przegląd garażu lub altany narzędziowej powinieneś przeprowadzić również pod kątem pielęgnacji roślin w okresie letnim. Zanim Twój trawnik zacznie rosnąć w błyskawicznym tempie sprawdź, czy kosiarka spalinowa nie wymaga wymiany. Robiąc wcześniej przegląd inwentarza, unikniesz sytuacji, w której serwis nie ma wolnych terminów, a wszystkie najlepsze urządzenia zostały wykupione. Zamiast bezradnie patrzeć, jak Twój trawnik zaczyna przypominać leśną polanę, już wcześniej zadbaj o odpowiednie urządzenie koszące. 

Trudno polemizować z faktem, że kosiarka spalinowa należy do najwygodniejszych urządzeń koszących. Tego typu maszyny cenione są za możliwość prowadzenia prac nawet z dala od zabudowań. Daje to ogromną swobodę i pozwala pielęgnować nawet bardzo rozległe powierzchnie trawników. Część osób może narzekać na hałas i emisję spalin, jednak maszyny często nadrabiają to sporą mocą oraz szybkością przeprowadzenia koszenia.

W pracach na ogródkach o średniej wielkości może być potrzebna STIHL Kosiarka spalinowa RM 248T z napędem. To urządzenie ma szerokość roboczą 46 centymetrów, co umożliwia szybkie uporanie się z dużymi trawnikami. Jednocześnie jego zwrotność pozwala na sprawne przemieszczanie się pomiędzy krzewami i drzewami w sadach. Solidna obudowa chroni silnik maszyny przed uszkodzeniami wynikającymi z potrącenia gałęzi czy odprysków kamienia. 

Niestety kosiarka spalinowa nie jest w stanie usunąć wszystkich roślin. Często ma problem z cięciem trawy w pobliżu krawężników, krzewów czy ogrodzenia. Dlatego jako dodatkowe urządzenie przydatny będzie STIHL Trymer akumulatorowy FSA 45. Już sama nazwa maszyny akumulatorowej wskazuje na to, że z jej pomocą można prowadzić bardzo precyzyjne cięcia. Regulowany kąt cięcia głowicy pozwoli Ci dotrzeć do traw w pobliżu konarów krzewów owocowych. Z kolei dzięki regulowanemu uchwytowi będziesz w stanie dostosować maszynę do swojego wzrostu. 

Jednak koszenie trawników i strzyżenie trawy to nie jedyne zajęcia pielęgnacyjne. Zawczasu zadbaj też o akcesoria potrzebne przy pielęgnacji żywopłotów. W tych pracach pomocne będą STIGA Nożyce elektryczne SHT 600. Dla odróżnienia od maszyn spalinowych tutaj prezentujemy sprzęt zasilany prądem sieciowym. Dzięki temu uzyskano niewielką wagę urządzenia, co sprawdzi się przy cięciu wyżej położonych partii krzewów. 

Długie ostrza wymienionych nożyc są doskonałe do cięcia zgrubnego. Jeśli jednak chcesz nadać konkretną formę roślinie, lepiej sprawdzą się do tego STIGA Nożyce akumulatorowe SGM 72 AE. To niewielkie urządzenie umożliwia bardzo precyzyjne cięcie pędów żywopłotu. Dzięki wymiennej końcówce z jego pomocą możesz także ciąć kwiaty i trawę w obrębie krawężników. Nożyce obsługiwane są jedną ręką, co pozwoli Ci jeszcze łatwiej dotrzeć do głęboko położonych części roślin. 

Kosiarki spalinowe i wszystkie inne wymienione elektronarzędzia dostępne są w asortymencie sklepu Abexil. Warto sięgnąć po nie już na wiosnę, by w okresie letnim móc cieszyć się ich funkcjonalnością. Dzięki wysokiej jakości prezentowanych maszyn, przez najbliższych kilka lat możesz zapomnieć o potrzebie podobnych inwestycji

pixel