Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

2020-12-25
 Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa stanowi bardzo popularny sposób na wykończenie przestrzeni przed domem. Wykorzystywana jest także do tworzenia chodników lub placów. Ceniona jest za trwałość, wysoki poziom estetyki i odporność na większość plam. Podpowiadamy, jak utrzymać w czystości kostkę brukową i kiedy poddawać ją pielęgnacji. Wskażemy także, jakie funkcje powinna mieć myjka ciśnieniowa wykorzystywana do jej czyszczenia. 

Kiedy myć kostkę brukową?

Powierzchnie z kostki brukowej uchodzą z trwałe i bardzo estetyczne. Najczęściej nowe elementy pokryte są warstwą impregnacji, co ułatwia odprowadzanie wilgoci. Ogranicza także chłonięcie zabrudzeń, dlatego czyszczenie ich jest łatwe i przyjemne. Warto jednak dbać o podłoże regularnie, co spowoduje utrzymanie warstwy ochronnej przez dłuższy czas. 

W przypadku plam z błota, ptasich odchodów, czy innych naturalnych zabrudzeń, nie musimy spieszyć się z ich usunięciem. Taki brud najczęściej nie wchłania się, dlatego umycie całego placu można przeprowadzić co kilka dni. Najczęściej do tego typu prac wystarczy myjka ciśnieniowa z zimną wodą lub dodatkiem odpowiedniego preparatu. Z usunięciem takich zabrudzeń nie będzie problemu nawet w przypadku kostek nieimpregnowanych. 

Nieco szybszej reakcji wymagają tłuste substancje. Tłuszcz z grilla czy olej silnikowy mogą wniknąć w strukturę płytek. Szczególnie starsze kostki, których impregnacja jest już zniszczona, mogą nawet zmienić kolor. Dlatego w tym przypadku wymagana będzie błyskawiczna reakcja. Do mycia najlepiej stosować profesjonalne urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody. Wysoka temperatura zmieni konsystencję tłuszczu na płynną, a woda wypłucze go. Dodatkowo należy postawić na odpowiednie środki chemiczne, które ułatwią czyszczenie nawet bardzo nieregularnych struktur.

Warto przeprowadzić mycie powierzchni także po ostatnich zimowych przymrozkach. Dotyczy to przede wszystkim parkingów, podjazdów czy chodników. W czasie zimy do usunięcia lodu z chodnika stosowany jest piasek lub roztwory soli. Na wiosnę ziarenka piasku mogą ścierać powierzchnię, a agresywne związki chemiczne zawarte w soli drogowej niszczą impregnację. Dlatego warto wyciągnąć z garażu myjkę ciśnieniową w pierwszy słoneczny dzień. 

Pielęgnacyjne mycie kostki brukowej należy przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu. Jego częstotliwość zależy od intensywności zabrudzenia podłoża, a także ilości pojazdów. W miesiącach zimowych przy ujemnych temperaturach lepiej tego unikać. Na mycie podłoża z użyciem myjki Kranzle lub innej warto wybrać słoneczny dzień. Umycie placu rano pozwoli na szybkie wyparowanie wilgoci. Wjeżdżające na plac samochody nie rozniosą ponownie zabrudzenia po mokrej nawierzchni.  

Urządzenia do mycia kostki brukowej

Prace pielęgnacyjne przy kostkach brukowych warto przeprowadzić z użyciem profesjonalnych urządzeń czyszczących. Ciśnieniowe myjki Kranzle to jeden z najpopularniejszych sposobów na mycie podłoży z kostki brukowej. Tego typu urządzenia można wykorzystać do wstępnego mycia także przed usuwaniem chwastów czy impregnacją powierzchni. Regulacja ciśnienia i możliwość zastosowania dowolnego środka chemicznego sprawiają, że myjki Kranzle sprawdzą się również przy pielęgnacji elewacji czy pojazdów.

Wokół domu lub w przestrzeni miejskiej sprawdzi się Myjka Wysokociśnieniowa KRANZLE XA17 TST. Mechanizm tego urządzenia wykonany jest z wysokiej jakości stali dodatkowo zabezpieczonej powłoką ceramiczną. Dzięki temu produkt jest odporny na korozję i trwały w reakcji ze środkami chemicznymi. Na parkingach i podjazdach przydatne będą duże koła na pojedynczej osi, a także dwunastometrowy wysokociśnieniowy wąż. Można sięgnąć po inne myjki Kranzle z dodatkowymi akcesoriami lub odpowiednimi środkami chemicznymi w zestawie.

Innym ciekawym urządzeniem jest Karcher Zestaw do Czyszczenia Gruntu Szczotką Obrotową. Za pomocą tego urzadzenia można szorować uciążliwe zabrudzenia powstałe z resztek asfaltu lub przylepionych gum do żucia. Znakomicie sprawdza się w również walce z mchem. Warto sprawdzić dodatkowo skuteczność akcesoriów do myjek ciśnieniowych, które ułatwiają czyszczenie podłoża. Kranzle Osłona przeciwbryzgowa to nakładka, dzięki której wypłukiwane zabrudzenia z błota nie zabrudzają z kolei elewacji. Sprawdzi się szczególnie w przestrzeni miejskiej, na parkingach czy placach. DZięki transparentnej osłonie będzie można łatwo zobaczyć efekty pracy. 

Najlepsze środki chemiczne

Czysta woda, nawet podgrzana przez myjki ciśnieniowe może nie wystarczyć do usuwania trudnych plam. Dlatego wraz z urządzeniem warto sięgnąć po specjalne środki czyszczące. Jednym z preparatów wykorzystywanych do naturalnych powierzchni jest Karcher RM 611 Środek do Czyszczenia Kamienia. Poza standardowymi zabrudzeniami nadaje się do usuwania sadzy, nagaru czy innych uciążliwych plam. Środek znakomicie spisuje się przy pielęgnacji twardych powierzchni, także tych o nieregularnej strukturze. Wiele innych środków czyszczących sprawdza się nawet przy myciu elewacji lub powierzchni pojazdów mechanicznych.


Niestety nie wszystkie zabrudzenia może usunąć myjka ciśnieniowa. Chwasty czy mech pojawiający się pomiędzy kostkami nie zawsze wygląda estetycznie. Dlatego w tym przypadku będzie potrzebne ręczne usuwanie roślin. Z kolei myjka z wodą pod ciśnieniem pomoże usunąć błoto i piach już po pracy.

pixel