Jak zadbać o teren wokół firmy? Jakie narzędzia nam w tym pomogą?

2021-04-26
Jak zadbać o teren wokół firmy? Jakie narzędzia nam w tym pomogą?

Niezależnie od tego czy nasza firma zajmuje się produkcją, handlem czy dostarcza usługi, to jej siedziba jest naszą wizytówką. Każdy potencjalny klient czy partner biznesowy, zmierzając na spotkanie, pokona drogę od parkingu do sali konferencyjnej. Dlatego tak ważne jest zadbanie o teren wokół firmy. Jakie narzędzia nam w tym pomogą? Jak można usprawnić i przyśpieszyć prace porządkowe?

Rodzaje prac porządkowych wokół firmy

Rodzaje prac porządkowych niezbędnych do zachowania czystości, ale i przede wszystkim bezpieczeństwa na terenie wokół firmy zależą od wielkości terenu, sposobu zagospodarowania, a także pory roku. Tereny zielone i trawniki wymagają pielęgnacji polegającej na podlewaniu, koszeniu, wertykulacji, czy przycinaniu. Ciągi piesze, nawierzchnie dróg wewnętrznych i parkingów wymagają zamiatania a w razie potrzeby mycia. Zimą niezbędne jest odśnieżanie, a jesienią usuwanie spadających z drzew liści czy igieł. Dobrze jest też zadbać o czystość pojazdów firmowych. Zakres prac jest oczywisty, ale warto zapoznać się z bogatą ofertą urządzeń i narzędzi pomocnych w wykonaniu powyższych zadań.

Profesjonalne urządzenia ułatwiające pracę

Zadbane tereny zielone i połacie trawy wokół firmy nie dość, że będą prawdziwą ozdobą, to dodatkowo pozytywnie wpływają na samopoczucie osób pracujących w takim otoczeniu. Ale żeby trawniki i nasadzenia były zadbane, niezbędna jest regularna pielęgnacja. Kosiarki spalinowe, roboty koszące a może traktorek ogrodowy? Wybór maszyn do koszenia jest bardzo duży i zależy od naszych oczekiwań co do sposobu działania urządzenia i przede wszystkim wielkości trawnika. Dwa razy w roku warto wykonać wertykulację trawnika. Natomiast w pielęgnacji krzewów i drzew pomogą nam takie narzędzia jak sekatory, nożyce do krzewów i pilarki.

Chodniki i miejsca postojowe powinny być zawsze utrzymane w czystości. Można je oczywiście zamiatać ręcznie, ale z pomocą przychodzi taka maszyna jak zamiatarka spalinowa. Zamiatarki przemysłowe to wydajne urządzenia, które są przeznaczone do utrzymania czystości nawet na dużych terenach. Gładkie powierzchnie posadzek betonowych na parkingach poza zamiataniem mogą wymagać czyszczenia ich powierzchni za pomocą szorowarki. Różne rodzaje szczotek, w zależności od modelu szorowarki, dbają o bardzo wysoką skuteczność czyszczenia. Powierzchnie wykończone kostką brukową lub nawierzchnią asfaltową co jakiś czas wymagają umycia z trudnych do usunięcia zabrudzeń. Najefektywniejszym, a zarazem najszybszym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej. Woda pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie z usunięciem wszelkich zabrudzeń, nawet z porowatej powierzchni kostki. Myjka ciśnieniowa pomoże też w zachowaniu elewacji budynku w czystości, oczywiście pod warunkiem, że konkretną elewację można w ten sposób umyć. Elewacje nowoczesnych budynków są pokryte dużą ilością przeszkleń. O nie zadbają myjki dedykowane do mycia okien. Inne zastosowanie myjki to mycie samochodów firmowych czy na przykład maszyn budowlanych. Zakup odkurzacza piorącego pozwoli nam zadbać także o wnętrza pojazdów.

Opady śniegu wymagają dodatkowych nakładów pracy na odśnieżanie. Wykonywanie tej pracy ręcznie jest bardzo męczące, a co za tym idzie nieefektywne, szczególnie kiedy śniegu jest znaczna ilość. Wielu producentów ma w swojej ofercie odśnieżarki, które znacznie ułatwiają usuwanie śniegu z ciągów pieszych i miejsc parkingowych. Regularne odśnieżanie pozwala uniknąć ubicia śniegu, który zamieni się w niebezpiecznie śliski lód.

Jesień przynosi inne wyzwania. Drzewa gubią swoje liście i igły i choć złota polska jesień wygląda malowniczo, to nie wszędzie obecność zalegających liści jest pożądana. Rozwiązaniem tego problemu jest użycie odkurzacza ogrodowego lub dmuchawy spalinowej. Ich użycie zastępuje proces żmudnego grabienia.

Wydajność dopasowana do potrzeb

Przystępując do zakupu urządzeń ułatwiających sprzątanie i wykonywanie różnych zadań, należy dobrać wydajność urządzenia do częstotliwości, z jaką będzie użytkowane oraz do ilości pracy, którą każdorazowo będzie miało do wykonania. Ilość pracy może być wyrażona na przykład w powierzchni trawnika, o który chcemy zadbać. O ile dobranie większego i wydajniejszego urządzenia niż potrzebujemy, nie rodzi większych problemów, o tyle nieoszacowanie ilości pracy i zakup urządzeń słabszych, powoduje na przykład, że mogą one wymagać dodatkowych przerw w pracy. Dlatego każdy zakup należy przeanalizować od strony parametrów technicznych. Choć ilość potrzebnych urządzeń i narzędzi może się wydawać duża, należy pamiętać, że każde z nich w znacznym stopniu przyśpiesza wykonanie danej pracy. To wymierne korzyści, dla których warto zdecydować się na inwestycję w park maszyn do dbania o teren wokół firmy.

pixel